Dean’s List

University of Southern Maine

Full-time students

Durham: Amanda Craig, Abigail Herling, Avery Horton, Kaylee Leino, Michael Nieman, Amanda Roy; Bridgton: Gregory Bates, Miles Gervais, Melissa Rivet, Carolynne Skarbinski; Brunswick: Catherine Baines, Ruth Brasier, Andrew Campbell, Erica Christopher, Stephanie Clark, Calvin Damon, Alexanna Haible, Christopher Jones, Cody Mason, Eliot Pitney, Eric Rollins, Courtney Theberge;

Cape Elizabeth: Nell Bridger, Eric Chiasson, Alexandra Donahue, Brendan Flynn, Ryan Foley, Malarie Holcomb, Patrick Moulton, Lauren Pelzer, Benjamin Philbrick, Kevin Sweeney, Lisa Tarbox;

Casco: Laura Berry, Sarah Cosgrove, Megan Curtis, Christopher Muldoon-McGrath, Willow Pergl, Kimberly Peterson; Cumberland: Daniel Hayes, Kalan Marciniak, Danielle Netland, Alexander Silverman; Falmouth: Jessica DiBiase, Lindsay Hebert, Michele Lamare, Mary McIntyre, Robert Pruzansky, IanPutansu, Megan Shean, Caleb Slabbert; Freeport: Casey Abbott, Wilson Bristol, Laura Collard, Shaina Deutsch, Nathan Garnett, Kathryn Gordon, Sarah Hazzard, Hannah Kelley, David Lindbom, Simon Skold, Julia Smith, Emily Strickland, Erinn Swift, William Turner;

Gorham: Gregory Ahlquist, Courtney Babbidge, Erica Benson, Lauren Besanko, Anna Bondareva, Emily Boyce, Jessica Cole, Analisa Cummings, Abraham Dailey, Christina Dougherty, Angela Doxsey, Rachel Friedlander, Hannah Garthoff, Briana Gervais, Nicholas Greenier, Brietta Hopkins, Carin Jollotta. Jennifer Kennedy, Garrett King, Jennifer Kovats, Brady Kuech, Emily Lavine, Kristin Loranger, John Matthews, Danielle Nightingale, Katherine Pinkelman, Cameron Pomerleau, Amy Poulin, Amy Prescott, Erin Rosenthal, Michael Ryan, James Sawyer, William Smith, Matthew Stewart, James Tillman;

Gray: Alexander Adams, Jared Betts, Christopher Connor, Stephanie Dyer, Kayla Guptill, Matthew Hodgdon, Beth Monsivais, Amanda Redmond, Alexander Szendrei; Harpswell: Catherine Henning, Sydney Meader, Edward Werler; Marie Moreshead, Christina Reinhard; Naples: Alison Dias, Alysia Doherty, Sarah Hale, Mark Rowland, David Rubinoff, Thomas Wreck; New Gloucester: Kim Desjardins, Erin Fraser, Michael May, Hilary Smith, Megan Sperry, Kerrie Thibeault, Johnathan Warner, Kelly Worcester; North Yarmouth: Brian Bartlett, ErinDuford, Eben Fogg, RodneyNason; Peaks Island: Beatrice Byrne;

Portland: Johnathan Cook, Katrina Abramo, Gregory Acampora, Anastasia Alexis, Jesse Altman, Jordan Anderson, Kayla Artinyan, Jason Ashe, Kristina Barker, Adinah Barnett, Elizabeth Barrett, Jessica Barry, Anne Bartlett, NancyBegert, Marguerite Birrell, Michaele Black, Brian Blenkhorn, Michelle Boisvert, Danielle Bouchard, Lisa Bowie, Hayley Brennan, Caroline Breton, Davin Brooks, Deirdra Brown, Karen Brown, Charles Bruce, Christine Bullard, Patrick Burke, Everett Buron, Bailey Burrington, Bennett Cassidy, Kellymarie Chabot,

Maya Chapman, Jessica Charle, Thi Chau, Drew Clark, Elizabeth Clements, Jason Conner, Christine Conte, Jonathan Cook, Carey Corrow, Mary-Ellen Cousins, Gabrielle Cusack, Jennifer Czifrik, Owen Davis, Michelle DeBartolo-Stone, Abigail Dibiase, Brianna DiDonato, Seth Diemond, Molly Dow, Alessandra Falconer, Tayo Falkenberg, Eric Farnsworth, Gina Fasulo, Jacob Finley, Jesse Florendo, Joshua Francis, Nathan Franck, Carolyn Frank, Tatum Frederick, Zachariah Gage-Croll,

Danielle Gagne, Erin Gainey, William Garfield, Ian Geib, Mary-Ann Gildard, Alexander Goan, Benjamin Goodridge, Lisa Guerette, Deandra Guidi, Brandon Guzman, Elizabeth Hains, Catherine Hannigan, Lorraine Harmon, Shawn Harmon, JoshuaHart, Andrew Hatch, Sarah Hayes, Craig Heathers, William Herr, Andrew Hill, Debra Hook, Amiee Howson, Dane Huber, Graham Hults, Bhaji Illuminati, Kristian Jackson, Michael Jewell, Michael Johnson, Natalie Johnson, Samuel Jones, Ayla Kelley, Joshua Keough, Kyle Kilgour, David Knight, Alexandra Koocher, Asa Korsen, Forrest Lancaster, Gordon Lane, Emily Lavery, Devin Layton, Ryan Lefebvre, Mark Legere, Christine Lesh, Barry Lewis, Jenna Libby, William Libby, Sharaya Linscott, Arien Lison, Elizabeth Louden, Ryan Mack

Amanda Malay, Benjamin Male, Ryan Mankowski, Lisa Martell, Casey Massman, Joseph Mavodones, Kathleen McCabe, Caitlin McCarron, Hannah McComish, Gracey McKenney, Nathan McKenney, Caitlin McLaughlin, Bethany Mitchell, Hoda Mohamed, Casey Moore, Liliana Moore, Emily Morrill, Andrew Murray, Awo Muse, Travis Nadeau, Mallory Nakamura, Fiona Neale, Marie Neidig,

Shaun Nelson, Seth Neuts, Kimberly Olson, Della Orsmond, Emily Paine, Valerie Paquin-Gould, Lorelei Paul, Christine Peura, Breanna Pinkham, Heather Powers, Nicholas Pramis, Aleksandar Radosavljevic, Chad Rancourt, Victoria Randall, Michelle Rawding, Andrew Reagan, Sara Reichel, Jennifer Richard, Tanya Richard, Michael Rioux, Larissa Robinson, Dylan Rohman, Willow Ross, Mandy Sabine, Daniel Salisbury, Katherine Sanborn, Jamison Schwartz, Patrick Seitz, Chun Lung Sham, Philip Shelley, Kathryn Shorr, Samuel Shupe, Richard Silver,

Emily Skrok, Richard Smart, Cecilia Smith, Chanel Smith, Leticia Smith, Dandy Son, Lindsay Spain, James Spizuoco, Erin Sprinkle, Rachel Stearns, Leah Stevens, Elijah Steward, Victoria Stiles, Guodan Su, Jennifer Sweeney, Erin Taylor, Jacob Thich, Anna Trunzo, Jason Tuttle, Jodie Ureneck, Patrick Venne, Kristy Wagner, Katherine Walker, Maryalice Walker, Matthew Walker, Stephen Walsh, Phillips Wappler, Shaw Weeks, Luke Welch, Brigitte West, Laura White, Jamison Wiggins, Kevin Williams, Laura Wurst, Dongmei Zhang, Yi Zhu, David Zysk;

Pownal: Keely Anderson; Raymond: Bridget Byrne, Rachel Campbell, Ali Knight, Christina Leslie, Samuel Maclean, Corey Matheson, Amy McIntire, Sarah Montalvo, Carly Wight; Scarborough: Thomas Arsenault, Brandon Baines, Frank Banfi, Ryan Bosse, Libby Brackett, Jacqueline Cascella, Kristen Collins, Meghan Corbett, Kevin Cox, Caitlyn DellaTorre, Hanna Flewelling, Isaac Freeman, Wendy Garcia, Colleen Gilbert, Kayla Goode, Joshua Grant, Lauren Harkins, Ryan Kane, Chelsea Kothman, Michael Leary, Molly Massa, Peter McHugh, Rachael Mumm, Chelsea Norton, Kelsey O’Brien, John Puiia, Erin Radigan, Ry Russell, Amy Sturgeon, Michael Thurlow, Anna Tibbetts, Joshua Witham; Sebago: Phillip Ellis;

South Portland: Mohamed Abdirahman, Sebastian Ascanio, Michael Beling, Matthew Bolduc, Jason Bradley, Matthew Bremermann, Breanna Brookings, Kristen Carbone, Annie Cavallaro, Kelly Cote, Deanna Dennison, Amanda Fickett, Cassandra Flannery, Saul Fontenot-Amedee, Nicholas Harris, Michelle Harvey, Leela Higinbothom, Gregory Johnson, Julia Kononenko, Emily Ledue, Cole Leighton, Joshua Lobkowicz, Abraham Lorrain, Susan McLean, Sarah Moon, Michael Morin, Violetta Obarewicz, Jacob Peppard, John Petitto, Adam Poulin, Emily Rossiter, Erica Small, Geoffrey Smith, Amal Suja, Christopher Sutherland, Edward Thibault, Lindsay Tibbetts, Allison Trimmer, Yuriy Tsebro;

South Windham: Fay Parker;

Standish: Samantha Grigas, Amy Hamlin, Melissa Kenison, Karen King, Brittany Porter, Brett Quimby, Amy Richardson, Derek Richardson, Jeanne Sund;

Steep Falls: Elizabeth Andrews, Jonathan Bellino, Kenneth Brown, Ashley Call;

Westbrook: Alexandra Aceto, Angela Armstrong, Natalya Barankevich, Rob Brookes, Chanel Compare, Julie Doten, Jonathan Duplissis, Lori Anne Esmiller, Briana Garside, Jasmina Glassford, Paulina Goyette, Gregory Hollands, Lainie Jones, Andrew Kinslow, Stacy Leet, Monique Lefebvre, John-Justin Marcigliano, Melanie Prescott, Dori Schulberger, Charlene Smith, Larissa Smith, Matthew Tricomi;

Windham: William Bailey, Todd Bartlett, Marissa Caminiti, Benjamin Daigle, Nicholas Diamon, Jessica Fortier, Dawn Greenlaw, Kit Kelchner, James Kimberlin, Sean Lum, Andrew McFarland, Michael Schell, Kaela Spruce, Daniel Starling, Erin Susbury, Jennifer Wolfe; Yarmouth: Sarah Arnold, Amanda Beverage, Vanessa Blanchard, Roberto Cavazos, Ethan Chanterelle, Jordan Driscoll, Eileen Hopkins, Kurt Johnston, Nathan Kinsman, Jillian Olivares-Weil, Andrew Pfeffer, Rosemary Tibbals;

Camden: Michael Frier; Warren: Kristi Braun, Sammantha Hooper; Boothbay: Julie Higgins; Bremen: Melissa Barber, Matthew Norton, Emily Wells; Jefferson: Melissa Ramsden; Newcastle: Marina Bitondo; Julia Workman; Nobleboro: August DeLisle, Daniel Gay; West Boothbay Harbor: Sophia Prose; Bryant Pond: Alyson StorckBryant; Denmark: Elise Barber,Vanessa Rhoads; Fryeburg: Cerise Humphrey, Daniel Malcolm, Raven Millette, Kimberlee Wiggin; Hiram: Nathan Smith;

Norway: Amanda Chaves, Andrea Fitts, Lianne Lewin, Katherine Otterson, Ryan Yates; Otisfield: Jeffrey Anderson; Oxford: Rachael Heikkinen; Paris: Matthew Cloutier; Porter: Jesse Miller; South Paris: Naomi Chouinard, Lacey Coore, Travis Hilden, Regina Preston; Waterford: Kaitlyn Creney, Mark Dunton; West Paris: Katherine Diconzo, Rachel Grover;

Bath: Anthony Bullentini, Tasha Zimowski; Bowdoin: Kendra Libby, Emily Stevens; Topsham: David Anthony, Ryan Bourque, Jessica Buonaiuto, Spencer Conners, Jaimie Galietta, Preston Hughes, Mark Jacobs, Faith Robinson, Kelsey Fenwick; Woolwich: Elizabeth Blundell;

Acton: Maggie Guzman, Julianne Smith; Alfred: Matthew Gerry, Rachel Morrison; Arundel: Marisa Bath, Jason Engler; Bar Mills: Ashley Weeman; Berwick: Rachael Gilley, Brittany Michaud, Rebekah Williams; Biddeford: Justine Bald, Matthew Barnett, Kaitlyn Bellerose, Tiffany Binette, Stephanie Clapp, Kayla Cotsis, Emily Cross, Stefan Kelly, Heather Kincaid, David Lafortune, Andrea Lapointe, Caitlin Laverriere, Joshua Lessard, Nikolay Maltsev, Samantha Mancini, James Morin, Jessica Patrick, Amber Silva, Kyle Skillin, Dionisios Sparangis, Sophia Thich;

Buxton: Danielle Caron, Matthew Fernandez, Serena Gosbee, Kayle Hamilton, Chelsea Leavitt, Jennifer McKinnon, Tara Ouellette, Samantha Plouffe, Meghan Pomelow, Donald Price, Laura Roberts, Andrea Roy; Cape Neddick: Ian Browne, Gregory Lipton; Cape Porpoise: Christina Hutchins; Dayton: Colan Carreiro, Tina Phillips, April Williams;

East Waterboro: Valerie Lander, Joshua Lewis, Amanda Roderick; Eliot: Candice Metcalf, Kara Metcalf, Molly Pomerleau, Steven Reiner; Hollis: Amanda Roberge; April Baxter, Megan Kuschke, Meaghan Martin, Lissa Robinson, Troy Stanley; Kennebunk: Adam Boucher, Peter Brown, Caroline Cole, Erin Dietz, Emma Fisk, Rachel Fisk, William Fulford, Jessica Gassman, Scott Goldsmith, Dominique Hilton, Bailey Lapointe, Sarah Leedberg, Elisabeth Luckey, Matteson Nadeau, Ryan Nash, Patricia Schwebler, Kelsey Shields, Bryan Simpson, Jessica Smart;

Kennebunkport: Abigail Ackley, Mako Bates, John Burgess, Danielle Campbell; Kittery: Travis Bonpietro, Cristal Currier, Kendra Kuehl, Dustin Otton; Kittery Point: Brandon Adams; Lebanon: Jesse Bickford, Alex Kartaszewicz, Samantha Vigneault, Teidah Yi; Limerick: Travis Roberts, Charlotte Traver; Limington: Nicholas Buck, Melissa Burnham, Amy Hildreth, Matthew Johnson, Regina Perkins, Josiah Plummer;

Lyman: Candice House, Alisha Petrucci; North Berwick: Miles Beaudoin, James Hargis, Liana Hobgood, Ashley Lapointe; North Waterboro: Andrea Anastosopoulos, Matthew Fletcher, Lucas Labbe, Julie Short, Melissa Vittorioso; Old Orchard Beach: Holly Benson, Patricia Blake, Steve Bourgault, Krystle Galluzzo, Whitney Huard-Charette, Megan McLaughlin, Kateryna Melnikova, Lauren Murphy, Trina Myers, Anthony Rascati, Timothy Zabihaylo; Parsonsfield: Lawrence Stevenson;

Saco: Unuzul Bayaraa, Sandra Birdsall, Chad Boucher, Amy Boudreau, Devon Bovill, Brianna Brown, Sheena Brown, Laura Campbell, Michael Campbell, Ian Carter, Rodney Collard, Jacqueline Cone-Auslender, Jessica Cookson, Tajaray Ferland, Cody Goolsby, Matthew Guillerault, Ann Hollyday, Alisha Johnson, John Koerber, Christopher MacDonald, Elena Mondor, Carrie Nadeau, Juanita Phillips, Joseph Pupecki, Tamarah Smith, Lindsey St Cyr, Sarah Thompson, Kirsten Uhler;

Sanford: Bethany Bougie, Amy Boyce, Sarah Dubois, Heidi Graceffa, Kelsey Lavallee, Bryan Maynard, Michael McCarthy, Karissa Nelsen, Joy Pearson, Christopher Waller; Shapleigh: Rachael Creisher, Curtis Mills, Penny Mills; South Berwick: Joshua Avery, Rico Fabello, Lauren Redmond, Johnna Ward; Springvale: Britany Beauchesne, Ruth Briggs, Rebecca Brown, Jace Clarke, Bryan Hill, Jillian Sweeney;

Waterboro: Justin Levesque, Katelyn Nobert, Wendy Ouellette; Wells: Kristen Bissell, Jill Davis, Karly Davis, Maria Di Gangi, Karen Dibona, Alyxandra Lavalle, Dalton Link, Andrea Nilosek, Courtney Rafferty, Matthew Sampson, Ryan Walker; York: Cara Cavalieri, Emily Goering, Robert Grover, Rachel Kasbohm, Kerry Ryan, Haley Saurman, Alyson Sweet; Troy Williams.

 

Part-time students

Bowdoinham: Katherine Tyrol; Durham: Sarah Martin; Bridgton: Carlene Fassett, Judith Randall, Linda Rollins; Brunswick: Amanda Luhmann, Vickie Malloy, Jennifer Mills; Cape Elizabeth: McKinley Donahue, Jennifer Eilts McKenney, Rakefet Kahn, Katherine McCabe, Stephanie Phillips; Casco: Brian Kinney; Cumberland: Sherry Stone; Falmouth: Lyndon Cudlitz, Kelly Ebrahim, Polly Everett, Lauren Heikkinen, Cheri Lozoraitis; Freeport: Jason Aguiar, Emily Pelletier;

Gorham: Emily Ernest, Jolie Fahey, Adam Fahey, Jessica McElravy, Sara Morin, Dominic Rozzi, Laurie Sallaz, Aaron Shields, Kimberly Wogan; Gray: Kayla Bailey, Wendy Bishop, Nicole Radmore; Naples: Sharoo Wengland, Jonathan Wilson;

North Yarmouth: Michele Reynolds, Nicole Thibodeau; Peaks Island: Patricia Henges;

Portland: Sarah Baldwin, Emily Bates, Kevin Beling, Michele Bernier, Gerard Bianco, Carrie Bouchard, Sarah Boucher, Michelle Brissette, Caitlin Capaldi, Jeffrey Chason, Joshua Cole, Diane Cormier, Lucas Desmond, Olga Diomede, Peter Farwell, Daniel Fisher, Jefferson Gaynor, Jefferson Gaynor, Kyle Gervais, Kathryn Gilchrest, Clara Jones, Julia Jones, Liem Khuu, Amanda Leith, Cindy Lemieux, Ariana Libby, Tristan Littlefield, Jason Mansfield, Shannon Gaynor, Kelly McCormick, Katherine McGuire, Ann McInnis, James Melanson, Meredith Mitchell, Arielle Morabito, Rachael Nimon, Brian Patrick, Alaina Patterson, Jennifer Pease, Jillian Pelosi, Bruce Poi, Steven Quattrucci, Katarzyna, Rapkiewicz Tasarz, Nicholas Rausch, Lewis Richards, Andrea Robinson, Michael Rolfe, Keith Roscillo, Philip Rotolo, Kristie Scribner, Gardner Seekins, Samuel Soule, Heather Treadwell, Eric Turgeon, Chad Turgeon, Wade Vonallmen, Ryan Walker, Karen Walsh, Anastasia Yakimova;

Pownal: Hanna Graham; Raymond: Gregory Killmeyer, Aaron Lolar, Amanda Plummer; Scarborough: Joanne Curtis, Floyd Hartford, Deborah Merrill, Laura Nusen, Erin Piper, Aaron Schneckloth, Jeffrey Stevens, Sarah-Jane Wing; South Freeport: Curtis Haslip; South Portland: Stephanie Cooke, Geoffrey Crain, Matthew Farr, Carl Lolar, Daniel Mishkin, Jennifer Parker, Michelle Pavao, Levi Robinson, Kathleen Smith, Agnieszka Troczynska, Dianne Wheeler; Standish: Stephanie Clarke, Brandy Dolloff, Jenny Raymond, Duperly Santos-Rogers, Joshua Talbot;

Steep Falls: Kelly Anctil, Timothy Folley;

Westbrook: Donna Cach, Candace Davis, Elizabeth Greene, Stephanie Grimason, Christina Hart, Gavin Hillard, Ali Maccarthy, Martin Peary, Eric Peppe, Sara Potvin, Jelena Price, Julie Salois, Joshua Stackhouse, David Tapley, Nina Vojdani;

Windham: Richard Baldwin, Danielle Callow, Kendra Cummings, Brandon Foster, James Frost, Allison Gazzelloni, Shannon Gouzie, Nichole Gulliver, Troy Hall, Laura Heckman, Tessa Prince, Sara Schrock, Jill Sinagra, Lauren Wert; Yarmouth: Amy Pearl, Matthew Pichette, Melinda Torrens.

Alna: Misty Wood; Boothbay Harbor: Tanner Grover; Edgecomb: David Thompson; Wiscasset: Jillian Reed, Ann Schneider. Bethel: Cathy Lane; Norway: Oneil Brown, Robert Hamilton, Miranda Olmstead; South Paris: Zilpha Chouinard. Bath: Jennifer Phillips, Katie Rouillard; Topsham: Michele Byras-Chase, Heidi Doucette, Lori Sprague; Woolwich: Vanessa Derosby.

Alfred: Michael Remillard; Arundel: Arthur Vose; Biddeford: Christopher Campbell, Michelle Dubay, Todd Perry, Teri Petermann, Johanna Pierson, Renae Provencher, Natalie Swift, Philip Thibault, Kimberly Walls, Herbert Wieland; Buxton: Marykate Benton, Renee Decamillis, Tiffanie Delano, Michelle Jolin, Paula Sherwood; Cape Neddick: Endre Lakatos; Cornish: Sharon Berg; East Waterboro: Carol Brower, Alan Raymond; Hollis Center: Richard Aiken, Denise Jones, Carol LeProhon; Kennebunk: Christopher Cherry; Kittery: Melinda Rivet;

Limerick: Amy Hagberg; North Berwick: Margaret Edelstein, Ellen Kaply, Max Potvin; North Waterboro: John Hamel, Matthew Jones; Old Orchard Beach: Benantonio Forgione, Deborah Grayson; Parsonfield: Shaelin Shields; Saco: Brian Andrews, Bryan Daley, Megan Dunn, Heather Ehman, Diana Janelle, James Mega, Allyson Piela, Jeri Sheldon; Sanford: Debra Pelletier, John Velandry; Shapleigh: Seth Wilson; Springvale: Esther Lee; Wells: Donald Martin, Kathryn White; York: Jeanine Rozelle.