Western Class A

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#8-Scarborough 4, #9-Cheverus 1

#7-Biddeford 4, #10-South Portland 1

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Gorham 5, #8-Scarborough 0

#5-Thornton Academy 4, #4-Portland 1

#3-Kennebunk 5, #6-Deering 0

#7-Biddeford 3, #2-Windham 2

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#1-Gorham 5, #5-Thornton Academy 0

#3-Kennebunk 3, #7-Biddeford 2

FINAL

at Bates College

Wednesday, June 5

#1-Gorham 4, #3-Kennebunk 1

 

Eastern Class A

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Brunswick 4, #8-Skowhegan 1

#4-Hampden Academy 4, #5-Mt. Blue 1

#3-Erskine Academy 4, #6-Lewiston 1

#2-Bangor 5, #7-Cony 0

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#4-Hampden Academy 4, #1-Brunswick 1

#2-Bangor 5, #3-Erskine Academy 0

FINAL

at University of Maine

Wednesday, June 5

#2-Bangor 4, #4-Hampden Academy 1

 

Western Class B

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#8-York 4, #9-Morse 1

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#8-York 3, #1-Lincoln Academy 2

#5-Freeport 4, #4-Gardiner 1

#3-Falmouth 5, #6-Maranacook 0

#2-Cape Elizabeth 5, #7-Spruce Mountain 0

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#8-York 3, #5-Freeport 2

#2-Cape Elizabeth 5, #3-Falmouth 0

FINAL

at Bates College

Wednesday, June 5

#2-Cape Elizabeth 5, #8-York 0

 

Eastern Class B

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#8-Presque Isle 3, #9-Old Town 2

#7-Oceanside 5, #10-Foxcroft Academy 0

#11-Washington Academy 3, #6-Camden Hills 2

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Mt. Desert Island 5, #8-Presque Isle 0

#4-John Bapst 3, #5-Ellsworth 2

#11-Washington Academy 3, #3-Waterville 2

#2-Caribou 3, #7-Oceanside 2

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#1-Mt. Desert Island 4, #4-John Bapst 1

#2-Caribou 4, #11-Washington Academy 1

FINAL

at University of Maine

Wednesday, June 5

#1-Mt. Desert Island 5, #2-Caribou 0

 

Western Class C

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#8-Winthrop 4, #9-Lisbon 1

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-St. Dominic 3, #8-Winthrop 2

#4-Waynflete 5, #5-Monmouth Academy 0

#6-North Yarmouth Academy 5, #3-Boothbay 0

#2-Hall-Dale 5, #7-Madison 0

SEMIFINALS

Friday, May 31

#4-Waynflete 5, #1-St. Dominic 0

Saturday, June 1

#6-North Yarmouth Academy 3, #2-Hall-Dale 2

FINAL

at Bates College

Wednesday, June 5

#4-Waynflete 4, #6-North Yarmouth Academy 1

 

Eastern Class C

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#7-Calais 4, #10-Piscataquis 1

#6-Fort Kent 5, #11-Lee Academy 0

#5-Schenck 3, #12-Houlton 2

#4-Deer Isle-Stonington 5, #13-Penobscot Valley 0

Wednesday, May 29

#8-Orono 3, #9-Sumner 2

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Madawaska 5, #8-Orono 0

#5-Schenck 3, #4-Deer Isle-Stonington 2

#6-Fort Kent 4, #3-Mattanawcook Academy 1

#2-George Stevens 5, #7-Calais 0

SEMIFINALS

Friday, May 31

#2-George Stevens 5, #6-Fort Kent 0

Saturday, June 1

#1-Madawaska 3, #5-Schenck 2

FINAL

at University of Maine

Wednesday, June 5

#2-George Stevens 4, #1-Madawaska 1

 

State Championships

At Bangor Tennis Club, Hampden

Class A

Gorham 3, Bangor 2

Class B

Cape Elizabeth 5, Mt. Desert Island 0

Class C

Waynflete 5, George Stevens 0