Western Class A

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#8-McAuley 3, #9-Biddeford 2

#7-Sanford 5, #10-South Portland 0

#11-Deering 3, #6-Kennebunk 2

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Portland 4, #8-McAuley 1

#4-Cheverus 3, #5-Gorham 2

#3-Windham 4, #11-Deering 1

#2-Scarborough 5, #7-Sanford 0

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#1-Portland 4, #4-Cheverus 1

#2-Scarborough 5, #3-Windham 0

FINAL

at Bates College

Wednesday, June 5

#1-Portland 4, #2-Scarborough 1

 

Eastern Class A

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Hampden Academy 4, #8-Lewiston 1

#4-Mt. Blue 3, #5-Mt. Ararat 2

#3-Brewer 3, #6-Bangor 2

#2-Brunswick 5, #7-Messalonskee 0

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#4-Mt. Blue 3, #1-Hampden Academy 2

#2-Brunswick 4, #3-Brewer 1

FINAL

at University of Maine

Wednesday, June 5

#2-Brunswick 5, #4-Mt. Blue 0

 

Western Class B

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#8-Maranacook 4, #9-Morse 1

#10-Freeport 4, #7-Oak Hill 1

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Falmouth 5, #8-Maranacook 0

#4-Lincoln Academy 1, #5-Spruce Mountain 0

#3-Greely 3, #6-York 2

#2-Cape Elizabeth 4, #10-Freeport 1

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#1-Falmouth 5, #4-Lincoln Academy 0

#2-Cape Elizabeth 5, #3-Greely 0

FINAL

at Bates College

Wednesday, June 5

#1-Falmouth 5, #2-Cape Elizabeth 0

 

Eastern Class B

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#8-Oceanside 4, #9-Hermon 1

#7-John Bapst 5, #10-Old Town 0

#6-Mt. Desert Island 5, #11-Medomak Valley 0

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Ellsworth 4, #8-Oceanside 1

#4-Caribou 4, #5-Presque Isle 1

#3-Waterville 4, #6-Mt. Desert Island 1

#2-Camden Hills 5, #7-John Bapst 0

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#1-Ellsworth 3, #4-Caribou 2

#3-Waterville 5, #2-Camden Hills 0

FINAL

at University of Maine

Wednesday, June 5

#3-Waterville 4, #1-Ellsworth 1

 

Western Class C

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#9-North Yarmouth Academy 5, #8-Lisbon 0

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#9-North Yarmouth Academy 4, #1-Hall-Dale 1

#4-St. Dominic 3, #5-Boothbay 2

#6-Waynflete 5, #3-Dirigo 0

#7-Carrabec 3, #2-Winthrop 2

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#9-North Yarmouth Academy 4, #4-St. Dominic 1

#6-Waynflete 5, #7-Carrabec 0

FINAL

at Bates College

Wednesday, June 5

#6-Waynflete 4, #9-North Yarmouth Academy 1

 

Eastern Class C

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, May 28

#8-Dexter 5, #9-Schenck 0

#7-Calais 5, #10-Orono 0

#6-Madawaska 5, #11-Penobscot Valley 0

#5-George Stevens 5, #12-Lee Academy 0

#4-Piscataquis def.

#13-Penquis Valley 0

QUARTERFINALS

Thursday, May 30

#1-Mattanawcook Academy 4, #8-Dexter 1

#4-Piscataquis 3, #5-George Stevens 2

#3-Fort Kent 4, #6-Madawaska 1

#2-Van Buren 3, #7-Calais 2

SEMIFINALS

Saturday, June 1

#1-Mattanawcook Academy 5, #4-Piscataquis 0

#2-Van Buren 3, #3-Fort Kent 2

FINAL

at University of Maine

Wednesday, June 5

#2-Van Buren 4, #1-Mattanawcook Academy 1

 

State Championships

At Bangor Tennis Club, Hampden

Class A

Brunswick 3, Portland 2

 

Class B

Falmouth 3, Waterville 2

 

Class C

Waynflete 4, Van Buren 1