Western Class A

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, June 4

#9-Marshwood 3, #8-Westbrook 2

#7-Biddeford 14, #10-Massabesic 5

#6-Bonny Eagle 4, #11-Gorham 1

QUARTERFINALS

Wednesday, June 5

#4-Thornton Academy 5, #5-Noble 0

Thursday, June 6

#1-Scarborough 5, #9-Marshwood 1

#3-Sanford 2, #6-Bonny Eagle 1

#2-South Portland 10, #7-Biddeford 3

SEMIFINALS

Saturday, June 8

#1-Scarborough 10, #4-Thornton Academy 1

#3-Sanford 5, #2-South Portland 1

FINAL

at St. Joseph’s College

Wednesday, June 12

#1-Scarborough 5, #3-Sanford 2

 

Eastern Class A

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, June 4

#8-Erskine Academy 6, #9-Lawrence 5

QUARTERFINALS

Wednesday, June 5

#7-Bangor 6, #2-Cony 4

#6-Oxford Hills 5, #3-Messalonskee 0

Thursday, June 6

#1-Brewer 23, #8-Erskine Academy 2, 5 innings

#4-Skowhegan 1, #5-Edward Little 0

SEMIFINALS

Saturday, June 8

#4-Skowhegan 5, #1-Brewer 2

#7-Bangor 11, #6-Oxford Hills 5

FINAL

at Cony High

Wednesday, June 12

#4-Skowhegan (13-5) vs. #7-Bangor (12-6), ppd.

Thursday, June 13

#4-Skowhegan 2, #7-Bangor 0

 

Western Class B

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, June 4

#8-Lincoln Academy 10, #9-Spruce Mountain 1

#10-Poland 10, #7-Falmouth 7

#6-Gray-New Gloucester 9, #11-Maranacook 2

#12-Yarmouth 13, #5-Mountain Valley 2

QUARTERFINALS

Wednesday, June 5

#1-Fryeburg Academy 12, #8-Lincoln Academy 0, 5 innings

Thursday, June 6

#4-Greely 9, #12-Yarmouth 3

#6-Gray-New Gloucester 6, #3-Oak Hill 3

#2-Cape Elizabeth 4, #10-Poland 2

SEMIFINALS

Saturday, June 8

#4-Greely 2, #1-Fryeburg Academy 1

#6-Gray-New Gloucester 2, #2-Cape Elizabeth 1

FINAL

at St. Joseph’s College

Tuesday, June 11

#4-Greely (14-4) vs. #6-Gray-New Gloucester (14-5), ppd.

Wednesday, June 12

#4-Greely 2, #6-Gray-New Gloucester 1

 

Eastern Class B

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, June 4

#9-Medomak Valley 9, #8-Maine Central Institute 0

#7-Winslow 8, #10-Mt. Desert Island 2

#6-Washington Academy 6, #11-Ellsworth 3

#5-Nokomis 4, #12-Belfast 1

#4-Hermon 13, #13-Caribou 1

QUARTERFINALS

Thursday, June 6

#1-Gardiner 8, #9-Medomak Valley 4

#4-Hermon 4, #5-Nokomis 0

#3-Oceanside 1, #6-Washington Academy 0

#2-Old Town 4, #7-Winslow 0

SEMIFINALS

Saturday, June 8

#3-Oceanside (16-1) at #2-Old Town (16-1), ppd.

Monday, June 10

#3-Oceanside 5, #2-Old Town 2

#1-Gardiner 3, #4-Hermon 1

FINAL

at Brewer High

Tuesday, June 11

#1-Gardiner (17-1) vs. #3-Oceanside (17-1), ppd.

Thursday, June 13

#3-Oceanside 11, #1-Gardiner 4

 

Western Class C

PRELIMINARY ROUND

Monday, June 3

#8-Mt. Abram 8, #9-Sacopee Valley 6

#7-Carrabec 15, #10-Wiscasset 13

QUARTERFINALS

Wednesday, June 6

#3-Telstar 7, #6-Monmouth Academy 0

Thursday, June 6

#1-Madison 8, #8-Mt. Abram 1

#5-Winthrop 3, #4-Hall-Dale 2

#2-Dirigo 12, #7-Carrabec 0, 5 innings

SEMIFINALS

Saturday, June 8

#5-Winthrop (10-6) at #1-Madison (17-0), ppd.

#3-Telstar (10-5) at #2-Dirigo (12-5), ppd.

Monday, June 10

#1-Madison 14, #5-Winthrop 2, 6 innings

#2-Dirigo 9, #3-Telstar 2

FINAL

at St. Joseph’s College

Thursday, June 13

#1-Madison 10, #2-Dirigo 3

 

Eastern Class C

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, June 4

#9-George Stevens 6, #8-Madawaska 1

#7-Dexter 15, #10-Central 2

#6-Narraguagus 12, #11-Piscataquis 0

QUARTERFINALS

Thursday, June 6

#1-Calais 15, #9-George Stevens 2

#5-Mattanawcook Academy 13, #4-Stearns 1

#3-Orono 2, #6-Narraguagus 0

#2-Bucksport 8, #7-Dexter 4

SEMIFINALS

Saturday, June 8

#5-Mattanawcook Academy (15-2) at #1-Calais (17-0), ppd.

#2-Bucksport 4, #3-Orono 0

Monday, June 10

#1-Calais 5, #5-Mattanawcook Academy 3

FINAL

Wednesday, June 12

at Brewer High

#1-Calais (18-0) vs. #2-Bucksport (18-0), ppd.

Thursday, June 13

at University of Maine

#2-Bucksport 3, #1-Calais 2

 

Western Class D

QUARTERFINALS

Wednesday, June 5

#4-Buckfield 8, #5-Forest Hills 4

SEMIFINALS

Friday, June 7

#1-Richmond 12, #4-Buckfield 3

#2-Greenville 8, #3-Rangeley 2

FINAL

at St. Joseph’s College

Tuesday, June 11

#1-Richmond (15-0) vs. #2-Greenville (13-2), ppd.

Thursday, June 13

#1-Richmond 12, #2-Greenville 0, 5 innings

 

Eastern Class D

PRELIMINARY ROUND

Monday, June 3

#10-Southern Aroostook 15, #7-East Grand 5

Tuesday, June 4

#8-Deer Isle-Stonington 8, #9-Washburn 4

#11-Woodland 11, #6-Ashland 8

#5-Fort Fairfield 11, #12-Machias 8

QUARTERFINALS

Wednesday, June 5

#2-Penobscot Valley 13, #10-Southern Aroostook 1

Thursday, June 6

#1-Limestone 10, #8-Deer Isle-Stonington 9

#4-Katahdin 3, #5-Fort Fairfield 2

#11-Woodland 6, #3-Central Aroostook 3

SEMIFINALS

Saturday, June 8

#4-Katahdin (12-3) at #1-Limestone (16-0), ppd.

#11-Woodland (9-9) at #2-Penobscot Valley (16-1), ppd.

Monday, June 10

#1-Limestone 7, #4-Katahdin 6

#2-Penobscot Valley 12, #11-Woodland 4

FINAL

at Brewer High

Tuesday, June 11

#1-Limestone (17-0) vs. #2-Penobscot Valley (17-1), ppd.

Thursday, June 13

#2-Penobscot Valley 7, #1-Limestone 0

 

State Championships

Saturday, June 15

Class A

at Cony High

Scarborough 9, Skowhegan 3

Class B

at St. Joseph’s College

Oceanside 8, Greely 1

Class C

at Brewer High

Bucksport 7, Madison 0

Class D

at St. Joseph’s College

Richmond 3, Penobscot Valley 0