Eastern Class A boys

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#8-Lewiston 44, #9-Lawrence 40 Story

Quarterfinals

at Augusta Civic Center

Saturday, Feb. 15

#6-Oxford Hills 44, #3-Bangor 41 Story | Box score

#2-Brunswick 72, #7-Mt. Ararat 54 Story | Box score

#4-Messalonskee (13-5) vs. #5-Edward Little (11-7), ppd.

#1-Hampden Academy (18-0) vs. #8-Lewiston (9-10), ppd.

Monday, Feb. 17

#5-Edward Little 68, #4-Messalonskee 57 Story | Box score

#1-Hampden Academy 85, #8-Lewiston 47 Story | Box score

Semifinals

at Augusta Civic Center

Wednesday, Feb. 19

#6-Oxford Hills 61, #2-Brunswick 58, OT Story | Box score

#1-Hampden Academy 67, #5-Edward Little 49 Box score

Final

at Augusta Civic Center

Friday, Feb. 21

#1-Hampden Academy 82, #6-Oxford Hills 54 Story | Box score



Eastern Class A girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#8-Mt. Blue 39, #9-Lewiston 37 Story

Quarterfinals

at Augusta Civic Center

Friday, Feb. 14

#3-Oxford Hills 47, #6-Skowhegan 43, 4OT Story | Box score

#7-Messalonskee 46, #2-Lawrence 42, OT Story | Box score

#4-Cony 57, #5-Brunswick 35 Story | Box score

#1-Edward Little 47, #8-Mt. Blue 45 Story | Box score

Semifinals

at Augusta Civic Center

Wednesday, Feb. 19

#3-Oxford Hills 35, #7-Messalonskee 33 Story | Box score

#1-Edward Little 61, #4-Cony 43 Story | Box score

Final

at Augusta Civic Center

Friday, Feb. 21

#3-Oxford Hills 54, #1-Edward Little 34 Story | Box score



Western Class C boys

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#5-Maranacook 72, #12-St. Dom’s 51 Story

#6-Monmouth Academy 46, #11-Madison 45 Story

#10-Hall-Dale 63, #7-Lisbon 45

#8-Wiscasset 66, #9-Old Orchard Beach 59 Story | Box score

Quarterfinals

at Augusta Civic Center

Monday, Feb. 17

#3-Waynflete 66, #6-Monmouth Academy 51 Story | Box score

#10-Hall-Dale 67, #2-Boothbay 54 Story | Box score

#5-Maranacook 68, #4-Winthrop 52 Story | Box score

#1-Dirigo 66, #8-Wiscasset 56 Story | Box score

Semifinals

at Augusta Civic Center

Thursday, Feb. 20

#3-Waynflete 55, #10-Hall-Dale 35 Story | Box score

#5-Maranacook 87, #1-Dirigo 71 Story | Box score

Final

at Augusta Civic Center

Saturday, Feb. 22

#3-Waynflete 62, #5-Maranacook 38 Story | Box score



Western Class C girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#3-Carrabec 38, #14-Wiscasset 26 Story | Box score

#4-Old Orchard Beach 59, #13-Boothbay 46 Story | Box score

#5-Madison 59, #12-Traip Academy 48 Story | Box score

#6-Waynflete 50, #11-Sacopee Valley 38 Story | Box score

#7-Kents Hill 47, #10-Hall-Dale 38 Story

#8-Dirigo 48, #9-Monmouth Academy 42 Story

Quarterfinals

at Augusta Civic Center

Tuesday, Feb. 18

#3-Carrabec 49, #6-Waynflete 37 Story | Box score

#2-Maranacook 52, #7-Kents Hill 39 Story | Box score

#4-Old Orchard Beach (14-5) vs. #5-Madison (13-6), ppd.

#1-St. Dom’s (15-3) vs. #8-Dirigo (12-7), ppd.

Wednesday, Feb. 17

#5-Madison 51, #4-Old Orchard Beach 43 Story | Box score

#8-Dirigo 46, #1-St. Dom’s 43 Story | Box score

Semifinals

at Augusta Civic Center

Thursday, Feb. 20

#3-Carrabec 58, #2-Maranacook 52 Story | Box score

#5-Madison 62, #8-Dirigo 58 Story | Box score

Final

at Augusta Civic Center

Saturday, Feb. 22

#3-Carrabec 54, #5-Madison 50 Story | Box score



Western Class D boys

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#6-North Haven 70, #11-Pine Tree Academy 31

#7-Seacoast Christian 57, #10-Buckfield 48 Story | Box score

#9-Islesboro 55, #8-Richmond 47 Story

Quarterfinals

at Augusta Civic Center

Saturday, Feb. 15

#6-North Haven 42, #3-Greenville 36 Story | Box score

#2-Hyde 69, #7-Seacoast Christian 35 Story | Box score

#4-Valley 70, #5-North Yarmouth Academy 47 Story | Box score

#1-Forest Hills 60, #9-Islesboro 45 Story | Box score

Semifinals

at Augusta Civic Center

Wednesday, Feb. 19

#2-Hyde 49, #6-North Haven 39 Story | Box score

#4-Valley 50, #1-Forest Hills 40 Story | Box score

Final

at Augusta Civic Center

Saturday, Feb. 22

#4-Valley 50, #2-Hyde 49 Story | Box score



Western Class D girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#7-Valley 54, #10-Greenville 46 Story

#8-Vinalhaven 51, #9-North Yarmouth Academy 47

Quarterfinals

at Augusta Civic Center

Monday, Feb. 17

#3-Searsport 73, #6-Richmond 53 Story | Box score

#2-Rangeley 69, #7-Valley 24 Story | Box score

Tuesday, Feb. 18

#4-Pine Tree Academy 56, #5-Islesboro 24 Story | Box score

#1-Forest Hills 70, #8-Vinalhaven 27 Story | Box score

Semifinals

at Augusta Civic Center

Thursday, Feb. 20

#2-Rangeley 59, #3-Searsport 54 Story | Box score

#1-Forest Hills 64, #4-Pine Tree Academy 52 Story | Box score

Final

at Augusta Civic Center

Saturday, Feb. 22

#1-Forest Hills 53, #2-Rangeley 52 Story | Box score



State championships

CLASS D

at Augusta Civic Center

Saturday, March 1

Girls: Washburn 78, Forest Hills 40 Story | Box score

Boys: Hodgdon 51, Valley 46 Story | Box score

CLASS C

at Augusta Civic Center

Saturday, March 1

Girls: Calais 52, Carrabec 40 Story | Box score

Boys: Houlton 58, Waynflete 56, OT Story | Box score