Western Class A boys

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#12-Marshwood 48, #5-Thornton Academy 47 Story | Box score

#6-Sanford 63, #11-Windham 35 Story | Box score

#7-Cheverus 55, #10-Scarborough 50 Story | Box score

#8-Noble 66, #9-Gorham 63 Story | Box score

Quarterfinals

at Portland Expo

Friday, Feb. 14

#4-Deering 60, #12-Marshwood 53, OT Story | Box score

#1-Portland 81, #8-Noble 52 Story | Box score

Saturday, Feb. 15

#3-Bonny Eagle (17-1) vs. #6-Sanford (13-6), ppd.

#2-Falmouth (17-1) vs. #7-Cheverus (10-9), ppd.

Monday, Feb. 17

#3-Bonny Eagle 66, #6-Sanford 49 Story | Box score

#2-Falmouth 56, #7-Cheverus 48 Story | Box score

Semifinals

at Cumberland County C.C.

Wednesday, Feb. 19

#3-Bonny Eagle 62, #2-Falmouth 61 Story | Box score

#1-Portland 64, #4-Deering 49 Story | Box score

Final

at Cumberland County C.C.

Saturday, Feb. 22

#1-Portland 70, #3-Bonny Eagle 60 Story | Box score



Western Class A girls

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#5-Gorham 50, #12-Falmouth 41, OT Story | Box score

#6-Cheverus 74, #11-Bonny Eagle 27 Story | Box score

#7-Windham 35, #10-Sanford 23 Story | Box score

#8-Deering 49, #9-Scarborough 36 Story | Box score

Quarterfinals

at Portland Expo

Monday, Feb. 17

#6-Cheverus 61, #3-South Portland 42 Story | Box score

#7-Windham 34, #2-Thornton Academy 32 Story | Box score

#4-Portland 47, #5-Gorham 42 Story | Box score

#1-McAuley 52, #8-Deering 30 Story | Box score

Semifinals

at Cumberland County C.C.

Friday, Feb. 21

#1-McAuley 70, #4-Portland 38 Story | Box score

#7-Windham 41, #6-Cheverus 36 Story | Box score

Final

at Cumberland County C.C.

Saturday, Feb. 22

#1-McAuley 50, #7-Windham 28 Story | Box score



Western Class B boys

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#7-Lake Region 54, #10-Fryeburg Academy 52 Story | Box score

#8-York 63, #9-Lincoln Academy 30 Story | Box score

Quarterfinals

at Portland Expo

Saturday, Feb. 15

#6-Poland 77, #3-Spruce Mountain 69 Story | Box score

#2-Morse 63, #7-Lake Region 61, 3 OT Story | Box score

#4-Yarmouth 45, #5-Cape Elizabeth 43 Story | Box score

#1-Greely 41, #8-York 38 Story | Box score

Semifinals

at Cumberland County C.C.

Thursday, Feb. 20

#6-Poland 45, #2-Morse 44 Story | Box score

#1-Greely 56, #4-Yarmouth 38 Story | Box score

Final

at Cumberland County C.C.

Saturday, Feb. 22

#6-Poland 63, #1-Greely 59 Story | Box score



Western Class B girls

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#7-Fryeburg Academy 55, #10-Poland 37 Story | Box score

#9-York 68, #8-Oak Hill 44 Story | Box score

Quarterfinals

at Portland Expo

Tuesday, Feb. 18

#3-Wells (16-2) vs. #6-Gray-New Gloucester (11-7), ppd.

#2-Spruce Mountain (18-0) vs. #7-Fryeburg Academy (12-7), ppd.

#4-Greely (14-4) vs. #5-Lincoln Academy (15-3), ppd.

#1-Lake Region (17-1) vs. #9-York (12-7), ppd.

Wednesday, Feb. 19

#3-Wells 49, #6-Gray-New Gloucester 30 Story | Box score

#2-Spruce Mountain 55, #7-Fryeburg Academy 51 Story | Box score

#4-Greely 55, #5-Lincoln Academy 27 Story | Box score

#1-Lake Region 58, #9-York 42 Story | Box score

Semifinals

at Cumberland County C.C.

Thursday, Feb. 20

#3-Wells 55, #2-Spruce Mountain 31 Story | Box score

#1-Lake Region 43, #4-Greely 32 Story | Box score

Final

at Cumberland County C.C.

Saturday, Feb. 22

#1-Lake Region 59, #3-Wells 51 Story | Box score



State championships

CLASS A

at Cumberland County C.C.

Saturday, March 1

Girls: McAuley 67, Oxford Hills 41 Story | Box score

Boys: Portland 54, Hampden Academy 40 Story | Box score