GIRLS

Emily Carty, Fryeburg Academy junior: Carty placed seventh in Class A freestyle and 12th in classical.

Grace Cowles, Yarmouth senior: Cowles placed fifth in both classical and freestyle to help the Clippers win their eighth straight Class B Nordic title.

Nettie Cunningham, Greely junior: The Class A giant slalom champion as a freshman, she was the top Maine GS finisher at the Eastern championships. She also was the WMC slalom runner-up.

Greta Elder, Yarmouth junior: Elder was the Class B giant slalom champion as a freshman and was the runner-up last winter.

Leinani Farnsworth, Portland senior: The runner-up in Class A classical, she also placed fifth in freestyle.

Gabby Farrell, Falmouth senior: Farrell is the defending Class A freestyle champion and placed third in classical.

Audrey Heriz-Smith, Camden Hills junior: She placed seventh in Class A slalom and eighth in giant slalom.

Caroline Paclat, Cape Elizabeth senior: Paclat placed 12th in Class A giant slalom and 15th in slalom.

Polly Rae, Bonny Eagle junior: Rae is the defending SMAA slalom champion who was 11th in Class A slalom and 26th in giant slalom.

Olivia Skillings, Maine Coast Waldorf junior: The Class C runner-up in both classical and freestyle, she helped her team win the Nordic state title.

Hannah Van Alstine, Yarmouth senior: Van Alstine placed fourth in Class B giant slalom and was in third after one run of slalom before a disqualification in the second run.

Jennifer Wilbraham, Morse sophomore: The Class A freestyle runner-up, she also finished sixth in classical.

BOYS

Schuyler Black, Cheverus senior: The defending SMAA champion in both slalom and giant slalom, he placed fourth in Class A GS and seventh in slalom.

Kyle Dorsey, Freeport senior: Dorsey finished fifth in classical and sixth in freestyle to help the Falcons win the Class B Nordic title.

Jon Fiutak, Cape Elizabeth senior: He placed seventh in Class A giant slalom and 10th in slalom, and was fourth in WMC slalom.

Bennett Hight, Freeport senior: Hight helped the Falcons win the Class B Nordic title by placing third in freestyle and fourth in classical.

John Lane, Yarmouth senior: The Class B runner-up in both classical and freestyle, he won the freestyle title as a sophomore.

Devon Lathrop, Cape Elizabeth sophomore: Lathrop is the defending Class A giant slalom champ and placed fifth in slalom.

Axel Lindsay, Greely senior: Lindsay was the Class A runner-up in both slalom and giant slalom.

Willson Moore, Waynflete senior: The Class C runner-up in both classical and freestyle, Moore is also the defending WMC classical champion.

Caleb Niles, Deering senior: Niles placed fifth in Class A freestyle and classical.

Yacob Olins, Freeport senior: Olins finished third in classical and fourth in freestyle.

Tucker Pierce, Maine Coast Waldorf senior: The defending Class C champion in both classical and freestyle, he also won the WMC freestyle title.

Ryland Van Decker, Oxford Hills senior: Van Decker placed third in Class A in both slalom and giant slalom. He was the slalom champ at the KVAC championships and took fourth in GS.