Only 2 percent of U.S. high school athletes go on to play collegiate sports at schools that offer athletic scholarships, according to the NCAA. In Maine, nearly 100 high school students from the class of 2017 will play college sports at the highest levels. The Maine Sunday Telegram surveyed coaches and athletic administrators across the state to come up with the following list of 2017 high school graduates who will compete in sports at NCAA Division I or II schools, the only institutions that can offer athletic aid to students.

MALE ATHLETES

Baseball (16)

Reese Armitage, Falmouth
Marist

Robbie Armitage, Falmouth
Marist

Evan Balzano, Thornton Academy
University of Maine

Jared Brooks, Cheverus
Stonehill (D2)

Jackson Coutts, Orono
Rhode Island

Logan Drouin, Gorham
Franklin Pierce (D2)

Cam Guarino, Falmouth
New Haven (D2)

Brandon Hall, Thornton Academy
Wagner

Holden Jackman, Marshwood
St. Michael’s (D2)

Josh Joy, Messalonskee
Franklin Pierce (D2)

Peter Kemble, Bangor
Maine

Jake Knop, Portland
Manhattan

Trevor LaBonte, York
Maryland

Alex McKenney, Hampden
Maine

Jarod Norcross Plourde, Edward Little
Hartford

Ryan Twitchell, Greely
Rhode Island

Basketball (1)

Alek Medenica, Yarmouth
University of Montevallo (D2)

Football (5)

Riley Dempsey, Wells
Saint Amselm (D2)

Trey Fallon, Falmouth
Lafayette

Michael Laverriere, Thornton Academy
Maine

Austin Lufkin, Brewer
Wofford College

Johnny Rosario, Thornton Academy
Maine

Raffaele Salamone, Deering
Maine

Riflery (1)

Odin Jubinville, Cheverus
Akron

Rowing (1)

Charlie Lyall, Portland
University of Washington

Soccer (3)

Jackson Fotter, Gorham
Massachusetts

Garrett King, Scarborough
Providence

Garrett Lillie, York
Coastal Carolina

Noah Stracqualurski, Scarborough
Vermont

Swimming/diving (6)

Nick Gould, Old Town
Maine

Nathaniel Hayward, Wells
George Washington University

Jacob Ketch, Old Town
Maine

Connor Perron, Falmouth
Providence

Drew St. Jean, Old Town
Maine

Nate St. Jean, Old Town
Maine

Track/cross-country (13)

Matt Brady, Biddeford
Connecticut

Ben Breton, Windham
Fairfield University

Paul Casavant, Hampden
Cornell

Jordan Cook, Biddeford
Saint Anselm (D2)

John Hassett George Stevens Academy
Maine

Jake Koffman, Orono
Stanford

Austin Lufkin, Brewer
Wofford College

Shamus Malia, Scarborough
Merrimack College (D2)

Wesley Moody, Wells
Hartford

Caleb Pendleton, Bonny Eagle
Cedarville University (D2)

Matt Polewaczyk, Falmouth
Providence

Steven Smith, South Portland
West Virginia

Keegan Reidy, Wells
Wagner

Ben Rudnik, Falmouth
Colgate

 

Sam Rusak, Scarborough
Connecticut

Wrestling (1)

Bradley Beaulieu, Marshwood
Old Dominion

FEMALE ATHLETES

Basketball (4)

Alisha Aube, Thornton Academy
Butler

Emily Esposito, Gorham
Villanova

Sophie Holmes, Messalonskee
Franklin Pierce (D2)

Bri Wajer, Lincoln Academy
Wingate (D2)

Field hockey (10)

Ali Corbett, Messalonskee
St. Joseph’s (Philadelphia)

Grace Decker, Thornton Academy
Saint Anselm (D2)

Lydia Dexter, Messalonskee
Maine

Emma Dutremble, Thornton Academy
Merrimack (D2)

Katriona Hajduk, Winthrop
St. Michael’s (D2)

Nicole McDowell, Yarmouth
Franklin Pierce (D2)

Kylie Nelson, Belfast
Bryant

Lily Posternak, York
Duke

Brooke Sulinski, Old Town
Maine

Haley Thebarge, Skowhegan
Franklin Pierce (D2)

Abby Webber, Dexter
Maine

Ice Hockey (1)

Aimely Michaud-Nolan, Wells
Union

Lacrosse (4)

Lucy Alber, Marshwood
Southern New Hampshire (D2)

Paige LeBlanc, Thornton Academy
Erskine College (D2)

Reagan Nichols, Marshwood
American International College (D2)

Marran Oakman, Kennebunk
Assumption (D2)

Maddie York, Scarborough
Assumption (D2)

 Soccer (3)

Charlotte Messer, Camden Hills
Maine

Reagan Nichols, Marshwood
American International College (D2)

Holly Spencer, Windham
St. Michael’s (D2)

Softball (3)

Abbie Murrell, Scarborough
Saint Anselm (D2)

Hailey Perry, Hermon
Maine

Lilly Volk, Scarborough
Maine

Swimming/diving (9)

Jessica Clapp, Belfast
Maine

Kassidy Harriman, Old Town
Maine

Brittany Kaler, Morse
Maine

Sophia Libby, Messalonskee
Maine

Abby Longstaff, Cheverus
American University

Ana Neff-Jendrasko, Maine Girls’ Academy
Florida Atlantic University

Kaylen Ottman, Belfast
Maine

Caitlin Tycz, Brunswick
University of Southern California

Ann Tolan, Morse
Penn State

Tennis (1)

Bethany Hammond, St. Dominic
Stonehill (D2)

Track/cross-country (13)

Abbey Carignan, Thornton Academy
Bentley (D2)

Abigail Cook, Thornton Academy
Maine

Adelaide Cooke, Falmouth
Albany

Malia Cryan, York
Flagler College (D2)

Samantha Curran, Thornton Academy
Sacred Heart

Kassidy Dill, Orono
UNC-Greensboro

Natalie Dubois, Marshwood
Sacred Heart

Katherine Leggat-Barr, Greely
Princeton

Kiana Letourneau, Lawrence
Maine

Daija Misler, Hampden Academy
Bucknell

Olivia St. Germain, John Bapst
Assumption (D2)

Hannah Steelman, Orono
Wofford College

Tia Tardy, MDI
Bucknell

Emily Turner, Cheverus
Boston University

Volleyball (4)

Kendra Cote, Biddeford
Missouri Valley College (D2)

Diana Kolb, Gorham
Stonehill (D2)

Jillian Harvie, Scarborough
Saint Michael’s (D2)

Alexis Rozsahegyi, Camden Hills
Stetson

UPDATE: This list was amended on Sept. 12 at 3:25 p.m. to add five Maine student-athletes competing at Division I or II schools.