weather68° CloudyHigh: 73° | Low: 62°Five Day Forecast
All Sections
Monday July 28, 2014



Back to the High School Graduations index

North
Yarmouth Academy

148 Main St., Yarmouth | www2.nya.org


Graduation day: June 2, 2013
at North Yarmouth Academy

Graduation information provided by the high school

    Cum Laude Society Members

    Timothy James Daigler
    Son
    of Karen and David Daigler of Gorham. Honors/Awards: Cum Laude
    Society, AP Scholar, High/Highest Honors – 4 years, Dr. Howard Rollin
    Ives Prize for Leadership (2010), Steve Morris Scholarship for academic
    and athletic achievement (4). National Spanish Exam, Honorable Mention
    (2011 and 2012), National Latin Exam, Cum Laude (2011 and 2012).
    Activities: Varsity Ice Hockey (3), Assistant Captain, JV Ice Hockey
    (1),Varsity Soccer (1), JV Soccer (1), Varsity Lacrosse (3), JV Lacrosse
    (1), New York State and Longfellow Young Writers Institutes (2),
    Literary Magazine, co-editor (2), Maine Adaptive Hockey – Student
    Director (2), Community Service (4).
    Future Plans: Westminster
    School – PG Year


    Aldis Gamble
    Son of Lisa and Ian Gamble of Yarmouth. Honors/Awards: Cum Laude
    Society, High/Highest Honors – 4 years, Payson Bird Prize for
    Excellence in Composition (2010 and 2012), John H. Mitchell Prize for
    Leadership (2012), Robert O. Linscott Prize for Leadership (2011),
    Island School Cacique Award for Leadership (2011), National Spanish
    Exam – Honorable Mention (2010). Activities: Varsity Fencing (4),
    3rd Place Northeast Division (2012), Varsity Indoor Track (4), Varsity
    Cross Country (4) – Class C State Champions 2011 and 2012,
    Varsity/Men’s Chorus (4), Judiciary Committee (3), Farm and Wilderness
    Foundation – Counselor (1), NYA Gay-Straight Alliance (3).
    Future
    Plans: Haverford College


    Shansan Gu
    Daughter of An Chen and Tianlu Gu of Beijing, China. Honors/Awards:
    Cum Laude Society, Honors/High Honors – 2 years, National Latin Exam –
    Summa Cum Laude (2012), Honor Roll of Excellence in Mathematics
    (2011). Activities: Jazz Band, Concert Band, Wind Ensemble and Studio
    Band (4), Piano (4), Flute (4),Varsity Tennis (3), Varsity Volleyball
    (2), Maine Model UN (2), Math Team Member (3), Community Service (2),
    Chinese Calligraphy (4).
    Future Plans: Colby College

    Mallory
    Ianno

    Daughter of Kelly and Michael Ianno of Falmouth.
    Honors/Awards: Cum Laude Society, Highest Honors – 4 years, Robert O.
    Linscott Prize for Leadership (2011), John H. Mitchell Prize for
    Leadership (2012), Robert O. Hall Prize for Chemistry (2012), National
    Spanish Exam – Honorable Mention (2010 and 2011). Activities:
    Varsity Basketball (4) – Captain (2), Varsity Soccer (4) – Captain
    (1), Varsity Softball (1) – Captain (1), Varsity Lacrosse (1), JV
    Lacrosse (1), Class President (2), Class Vice-President (2), Maine
    Audubon Educational Assistant (1), English and Geometry Tutor (2).
    Future Plans: Boston College

    Emma Laprise
    Daughter of Coleen and Ronald Laprise of Raymond. Honors/Awards: Cum
    Laude Society, AP Scholar with Honor, High/Highest Honors – 4 years,
    National Spanish Exam Gold and 1st in State (2010 and 2011), Gold
    (2013), Silver and 1st in State (2012), Robert R. Martin Prize for
    Math (2012). Activities: Shawnee Peak Ski Resort – PSIA-certified
    Instructor/Administrator (4), Varsity Softball (3) – Captain, Varsity
    Soccer (4), Varsity Swim Team (4) – Captain, First Flute (4), Math
    Team (4), JV/Varsity Lacrosse (3), Community Service (4), Wohelo Camps
    – Counselor (2), Film/Photography (3).
    Future Plans: Bowdoin
    College

    Gianna Nappi
    Daughter of Sheila and Adam Nappi of Freeport. Honors/Awards: Cum
    Laude Society, High/Highest Honors – 4 years, National Latin Exam Gold
    Summa Cum Laude (2010 and 2011), Silver Maxima Cum Laude (2012), Magna
    Cum Laude (2013). Activities: JV/Varsity Soccer (4) – Captain,
    Clarinet (4) – First Clarinet (2), Varsity Lacrosse (2), JV Lacrosse
    (2), Office Support at Bow Street Market (4), Maine Children’s Cancer
    Program (2), KIVA Club (3), Dance Committee (1), Recreational Skiing
    and Photography (4).
    Future Plans: Colby College

    Katherine
    Roche

    Daughter of Lynne and Chip Roche of Yarmouth.
    Honors/Awards: Cum Laude Society, Highest Honors – 4 years, Dr.
    Howard Rollin Ives Prize for Leadership (2010), Payson-Bird Prize for
    Excellence in Composition (2011), Rensselaer Medal Award for Math and
    Science (2011), Classics Prize (2012), National Latin Exam Gold Summa
    Cum Laude (2010 and 2011) Silver – Maxima Cum Laude (2012), Magna Cum
    Laude (2013). Activities: Theatre/Drama (4), Captain and Founder of
    NYA Robotics Team (3), Varsity Volleyball (4), Literary Magazine (3) –
    Senior Student Editor, Treble Chorus (4), Middle School Librarian (3),
    Yarmouth Public Library Aid (1), Search Engine Optimization Work
    (1).
    Future Plans: Wellesley College

    Senior Class Award Recipients

    Upper School Music Award: Grace W. Gilbert (North
    Yarmouth)
    Upper School Visual Arts Award: Oliver A.
    Silverson (Falmouth)
    RISD Book Award: Emma Kate Metsker
    (Yarmouth)
    Upper School Drama Award: Dainius J. Bukauskas
    (Peaks Island)
    Twelfth Grade Payson-Bird Prize: Katherine
    H. Roche (Yarmouth)
    Classics Prize: Gianna M. Nappi
    (Freeport)
    Donald A. Schulman Prize: Emma R. Laprise –
    Spanish (Raymond)
    Stanley Winship Hyde Prize: Edward
    Elliott (Yarmouth)
    Frederick H. Dole Prize for
    History:
    Aldis R. Gamble (Yarmouth)
    Kenneth B. Coombs
    Prize (for History):
    Mallory E. Ianno (Falmouth)
    Upper
    School Award for Mathematics:
    Aaron D. Guiseley (Raymond)
    Arthur B. Fels Prize for Mathematics: Emma R. Laprise
    (Raymond)
    Senior Science Award: Carly R. Lappas
    (Durham)
    Western Maine Conference Awards: Lillie X. Reder
    (Raymond), Oliver A. Silverson (Falmouth)
    Maine Principals’
    Association Award:
    Mallory E. Ianno (Falmouth)
    Yarmouth
    Lions Club Scholarship:
    Emma Kate Metsker (Yarmouth)
    MELMAC: Nyajal G. Ngoal (Portland)
    Theater Arts
    Awards:
    Grace W. Gilbert (North Yarmouth), Dainius J. Bukauskas
    (Peaks Island)
    Vincent B. Welch Award: Matthew D. Hawkins
    (Yarmouth)
    Arthur C. Hansen Award: Aldis R. Gamble
    (Yarmouth)
    Anne H. Johnson Prize: Shansan (Shanna) Gu
    (Freeport)
    Roger L. Williams Award: Lillie X. Reder
    (Raymond)
    George Bartol Merrill Prize: Elliot B.
    Wellenbach (West Bath)
    Bob Hawkes Prizes: Jennifer E.
    Brown (Freeport), Jeremiah S. Burns (Falmouth)
    Head of School
    Awards:
    Maura E. Anderson (Newcastle), Burke S. Paxton
    (Yarmouth), Aidan C. McLaughlin (Yarmouth), Benjamin E. Claytor
    (Falmouth)

    Have graduation information or photos you’d like to submit? Email to
    graduation@pressherald.com

2013 graduates

Maura Eileen Anderson
Madeleine Rae Arsenault
Matthew Edward Benoit
Jennifer Ellen
Brown
Dainius Jonas Bukauskas
Jeremiah Staniford Burns
Hongyu Cai
Benjamin Ellis Claytor
Bailey Velasco Clock
Timothy James Daigler
Edward Elliott
Thomas Woolls Fast
Aldis Richards Gamble
Grace Walker Gilbert
Shansan Gu
Aaron David Guiseley
Nathaniel Hassett
Matthew Deering
Hawkins
Alexis Elena Heldenbrand
Mallory Elizabeth Ianno
Carly Rene Lappas
Emma Rose Laprise
Aidan Charles
McLaughlin
Emma Katharin Metsker
Gianna Marie Nappi
Nyajal
Geng Ngoal
Kai Ashton Nice
Burke Sweetsir Paxton
Lillie
Xuhua Reder
Katherine Hamilton Roche
Jacob Ryan Scammon
Oliver Asher Silverson
Jeremy Forest Sylvain
Dean Anderson
Walters
Ryan Scott Walters
Elliot B. Wellenbach
Shauna
Marie Williams


Portland Press Herald

Member Log In

Please enter your username and password below.
Already a subscriber but don't have one? Click here.

Not a subscriber? Click here to see your options