MPA high school field hockey tournament

WESTERN CLASS A

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 19
#9-Gorham 2, #8-Bonny Eagle 0
#7-Westbrook 1, #10-Biddeford 0
#11-Sanford 3, #6-Thornton Academy 2, penalty corners
#5-Marshwood 5, #12-Windham 0

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 23
#3-Falmouth 4, #11-Sanford 0
#2-Massabesic 1, #7-Westbrook 0
#1-Scarborough 5, #9-Gorham 0
#5-Marshwood 3, #4-Cheverus 0

SEMIFINALS
Saturday, Oct. 26
#1-Scarborough 1, #5-Marshwood 0
#2-Massabesic 2, #3-Falmouth 0

FINAL
at Thornton Academy
Tuesday, Oct. 29
#1-Scarborough 6, #2-Massabesic 3

 

EASTERN CLASS A

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 22
#1-Skowhegan 10, #8-Bangor 0
Wednesday, Oct. 23
#3-Mt. Blue 2, #6-Cony 0
#2-Messalonskee 4, #7-Mt. Ararat 1
Thursday, Oct. 24
#4-Lawrence 1, #5-Oxford Hills 0

SEMIFINALS
Saturday, Oct. 26
#1-Skowhegan 3, #4-Lawrence 0
#2-Messalonskee 1, #3-Mt. Blue 0

FINAL
at Hampden Academy
Tuesday, Oct. 29
#1-Skowhegan 1, #2-Messalonskee 0

 

WESTERN CLASS B

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 19

#8-Freeport 1, #9-Greely 0

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 22

#4-Leavitt 4, #5-Lake Region 0
#1-York 4, #8-Freeport 0
Wednesday, Oct. 23

#3-Cape Elizabeth 1, #6-Kennebunk 0
#2-Spruce Mountain 3, #7-Fryeburg Academy 0

SEMIFINALS
Saturday, Oct. 26
#1-York 2, #4-Leavitt 1, penalty strokes
#2-Spruce Mountain 4, #3-Cape Elizabeth 0

FINAL
at Thornton Academy
Tuesday, Oct. 29
#1-York 6, #2-Spruce Mountain 0

 

EASTERN CLASS B

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 23

#3-Gardiner 5, #6-Brewer 0
#2-Old Town 2, #7-Waterville 1
Thursday, Oct. 24
#1-Nokomis 2, #8-Camden Hills 1, 2 OT
#5-Belfast 2, #4-Oceanside 1

SEMIFINALS
Saturday, Oct. 26
#1-Nokomis 4, #5-Belfast 0
#2-Old Town 3, #3-Gardiner 2, penalty corners

FINAL
at Hampden Academy
Tuesday, Oct. 29
#1-Nokomis 1, #2-Old Town 0

 

WESTERN CLASS C

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 18

#8-St. Dom's 2, #9-Maranacook 1

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 23
#3-Yarmouth 2, #6-Oak Hill 1
#2-North Yarmouth Academy 1, #7-Telstar 0
Thursday, Oct. 24
#1-Lisbon 5, #8-St. Dom's 0
#4-Dirigo 5, #5-Traip Academy 2

SEMIFINALS
Saturday, Oct. 26
#1-Lisbon 1, #4-Dirigo 0, penalty corners
#2-North Yarmouth Academy 2, #3-Yarmouth 0

FINAL
at Thornton Academy
Tuesday, Oct. 29
North Yarmouth Academy 2, #1-Lisbon 1, penalty corners

 

EASTERN CLASS C

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 19

#9-MCI 3, #8-Hall-Dale 2

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 23
#3-Winthrop 1, #6-Orono 0
#2-Winslow 5, #7-Mattanawcook Academy 0
Thursday, Oct. 24
#1-Foxcroft Academy 5, #9-MCI 0
#4-Mt. View 2, #5-Dexter 1

SEMIFINALS
Saturday, Oct. 26
#1-Foxcroft Academy 2, #4-Mt. View 1, 2 OT
#2-Winslow 4, #3-Winthrop 0

FINAL
at Hampden Academy
Tuesday, Oct. 29

#1-Foxcroft Academy 1, #2-Winslow 0

STATE FINALS

At Yarmouth High
Saturday, Nov. 2

Class A: Skowhegan 4, Scarborough 1
Class B: Nokomis 1, York 0
Class C: Foxcroft Academy 1, North Yarmouth Academy 0