Eastern Class B boys
Preliminary round
Tuesday, Feb. 11
#10-Ellsworth 47, #7-Medomak Valley 44 Story | Box score
Wednesday, Feb. 12
#4-Caribou 67, #13-Gardiner 44
#5-Winslow 56, #12-Foxcroft Academy 46 Story
#6-Old Town 73, #11-Waterville 44 Story
#8-Hermon 47, #9-Presque Isle 30
Quarterfinals
at Cross Insurance Center
Friday, Feb. 14
#6-Old Town 57, #3-Mt. Desert Island 44 Box score
#10-Ellsworth 71, #2-Camden Hills 62 Story | Box score
Saturday, Feb. 15
#4-Caribou 63, #5-Winslow 61 Story | Box score
#8-Hermon 68, #1-Oceanside 63, OT Story | Box score
Semifinals
at Cross Insurance Center
Wednesday, Feb. 19
#6-Old Town 53, #10-Ellsworth 50 Box score
#4-Caribou 58, #8-Hermon 39 Box score
Final
at Cross Insurance Center
Saturday, Feb. 22
#6-Old Town 43, #4-Caribou 41, OT Story
Eastern Class B girls
Preliminary round
Tuesday, Feb. 11
#13-Waterville 43, #4-Winslow 34 Story
#5-Foxcroft Academy 61, #12-Old Town 47
#11-Ellsworth 50, #6-Oceanside 47
#10-John Bapst 33, #7-Medomak Valley 32 Story | Box score
#9-Gardiner 61, #8-Camden Hills 52 Story
Quarterfinals
at Cross Insurance Center
Friday, Feb. 14
#3-Mt. Desert Island 54, #11-Ellsworth 40 Box score
Saturday, Feb. 15
#2-Nokomis 42, #10-John Bapst 22 Story | Box score
#5-Foxcroft Academy 33, #13-Waterville 25 Story | Box score
#1-Presque Isle 67, #9-Gardiner 42 Story | Box score
Semifinals
at Cross Insurance Center
Wednesday, Feb. 19
#3-Mt. Desert Island 46, #2-Nokomis 44 Story | Box score
#1-Presque Isle 53, #5-Foxcroft Academy 49
Final
at Cross Insurance Center
Saturday, Feb. 22
#3-Mt. Desert Island 63, #1-Presque Isle 51 Story
Eastern Class C boys
Preliminary round
Wednesday, Feb. 12
#11-George Stevens 59, #6-Dexter 53
#7-Orono 57, #10-Central 44
#9-Bucksport 55, #8-Piscataquis 39
Quarterfinals
at Cross Insurance Center
Tuesday, Feb. 18
#3-Lee Academy 75, #11-George Stevens 58 Box score
#2-Calais 55, #7-Orono 52 Box score
#5-Penquis 66, #4-Washington Academy 61, 2 OT Box score
#1-Houlton 51, #9-Bucksport 35
Semifinals
at Cross Insurance Center
Friday, Feb. 21
#3-Lee Academy 61, #2-Calais 57, OT Box score
#1-Houlton 60, #5-Penquis 44 Box score
Final
at Cross Insurance Center
Saturday, Feb. 22
#1-Houlton 49, #3-Lee Academy 33
Eastern Class C girls
Preliminary round
Tuesday, Feb. 11
#6-Mattanawcook 54, #11-Lee Academy 34
#7-Piscataquis 72, #10-Sumner 57
#9-Washington Academy 43, #8-George Stevens 32
Quarterfinals
at Cross Insurance Center
Tuesday, Feb. 18
#5-Houlton 38, #4-Dexter 36 Box score
#1-Calais 55, #9-Washington Academy 35 Box score
Wednesday, Feb. 19
#6-Mattanawcook 46, #3-Narraguagus 40 Box score
#2-Orono 40, #7-Piscataquis 29 Box score
Semifinals
at Cross Insurance Center
Friday, Feb. 21
#2-Orono 47, #6-Mattanawcook 31
#1-Calais 53, #5-Houlton 29
Final
at Cross Insurance Center
Saturday, Feb. 22
#1-Calais 49, #2-Orono 30
Eastern Class D boys
Preliminary round
Wednesday, Feb. 12
#16-Jonesport-Beals 66, #1-Washburn 63
#2-Easton 57, #15-Schenck 42
#3-Hodgdon 66, #14-Wisdom 37
#13-Deer Isle-Stonington 55, #4-Shead 52
#5-Southern Aroostook 63, #12-Central Aroostook 44
#11-Fort Fairfield 65, #6-Machias 48
#10-Bangor Christian 54, #7-Woodland 32
#8-Van Buren 46, #9-Stearns 43, OT
Quarterfinals
at Cross Insurance Center
Saturday, Feb. 15
#3-Hodgdon 57, #11-Fort Fairfield 42
#2-Easton 41, #10-Bangor Christian 37
Monday, Feb. 17
#5-Southern Aroostook 53, #13-Deer Isle-Stonington 45 Box score
#8-Van Buren 57, #16-Jonesport-Beals 53 Box score
Semifinals
at Cross Insurance Center
Thursday, Feb. 20
#3-Hodgdon 45, #2-Easton 31 Box score
#5-Southern Aroostook 49, #8-Van Buren 45, OT Box score
Final
at Cross Insurance Center
Saturday, Feb. 22
#3-Hodgdon 49, #5-Southern Aroostook 37 Story | Box score
Eastern Class D girls
Preliminary round
Tuesday, Feb. 11
#1-Schenck 62, #16-Woodland 18
#2-Van Buren 84, #15-East Grand 28
#3-Fort Fairfield 64, #14-Katahdin 38
#4-Washburn 87, #13-Shead 35
#5-Machias 56, #12-Ashland 40
#6-Penobscot Valley 60, #11-Southern Aroostook 54
#7-Limestone 63, #10-Greater Houlton Christian 40
#8-Stearns 51, #9-Easton 35
Quarterfinals
at Cross Insurance Center
Monday, Feb. 17
at Cross Insurance Center
#3-Fort Fairfield 59, #6-Penobscot Valley 54, OT Box score
#2-Van Buren 55, #7-Limestone 36 Box score
#4-Washburn 80, #5-Machias 42 Box score
#1-Schenck 49, #8-Stearns 44
Semifinals
at Cross Insurance Center
Thursday, Feb. 20
#2-Van Buren 39, #3-Fort Fairfield 37
#4-Washburn 64, #1-Schenck 34
Final
at Cross Insurance Center
Saturday, Feb. 22
#4-Washburn 74, #2-Van Buren 51 Story | Box score
State championships
CLASS B
at Cross Insurance Center
Friday, February 28
Girls: Lake Region 56, Mt. Desert Island 47 Story | Box score
Boys: Old Town 64, Poland 39 Story | Box score
Send questions/comments to the editors.
Success. Please wait for the page to reload. If the page does not reload within 5 seconds, please refresh the page.
Enter your email and password to access comments.
Hi, to comment on stories you must . This profile is in addition to your subscription and website login.
Already have a commenting profile? .
Invalid username/password.
Please check your email to confirm and complete your registration.
Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or login first for digital access. Here’s why.
Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.