North Yarmouth Academy

Second Trimester


Highest Honors

Grade 12: Julia Damion, Falmouth; Emily Mitchell, Yarmouth; and Samuel Nye, Old Orchard Beach.

Grade 11: Anna Jaeger, Bath; Matthew Kibler, Yarmouth; Christina Reese, Portland.

Grade 10: Sarah Jordan, West Bath; Maggie Meixell, Westport; Forrest Milburn and Brian Trelegan, both of Cumberland; Jessica Powers, Falmouth; Benjamin Randall, Lisbon Falls.

Grade 9: Timothy Daigler, Gorham; Mallory Ianno, Falmouth; Aldis Gamble, Aidan McLaughlin, Burke Paxton and Katherine Roche, all of Yarmouth; Lillie Reder, Raymond.

 

High Honors

Grade 12: Hannah Bewsey, WeiWei Cheng and Devon Gamble, all of Yarmouth; Hilary Gibson, Freeport; Turner Kelsey and Samuel Kurland, both of Cumberland; Katherine Lentine, Raymond; Katrina Paige and Ashley Salerno, both of Brunswick; Patrick Wappler, Freeport; Christopher Whiting, Falmouth.

Grade 11: Henry Arsenault, Arrowsic; Alicia Hoffman, Cumberland; Nicolas Kaminow, North Yarmouth; Claire Daniels, Nicholas Kolkin and Renee Lamoreau, all of Yarmouth; Robert Miller, Portland; Jenny Sharp, Harpswell; Lilly Wellenbach, West Bath.

Grade 10: Katheryn Cawley, Cumberland Foreside; Alex Coffin, Hadley Gibson, Soo Kyung Park and Kevin Schwarm, all of Freeport; Rudolph Guliani, West Bath; Hannah Harmatz, Scarborough; Jae Yeon Jeon, Yarmouth; Evan Kendall, Portland; Moira Lachance, Anna Lyden and Camden Regan, all of Cumberland; Grant McPherson, Durham; Adam Nye, Old Orchard Beach; Amilia St. John, South Portland.

Grade 9: Grace Gilbert, North Yarmouth; Aaron Guiseley and Emma Laprise, both of Raymond; Hannah Hearn, Auburn; Gianna Nappi, Freeport; Matthew Hawkins, Emily McKinnon and Molly Strabley, all of Yarmouth.

Honors

Grade 12: Brandon Barrett, Brunswick; Madeleine Beasley, Portland; Phillip Champoux and Kalley Hansel, both of North Yarmouth; John Garnett, Rebecca McKelvy and Henry Sterling, all of Freeport; Thu-Trang Ho, South Portland; Trey Milam, Woolwich; Alexandra O’Reilly and Jonathan Powers, both of Falmouth; Jaime Rogers, West Bath; and Maeve Stier, Cape Elizabeth.

Grade 11: Caroline Bowne, Falmouth; Charlotte Briggs, Arrowsic; Eliza Gendron, Yarmouth; Emily Harrison, Kennebunk; Alden Kelsey, Cumberland; Frances Leslie, Wiscasset; Michael Morrison, Scarborough; Jeremiah Murray and Rozalind Smith, both of Freeport; Alison Znamierowski, Harpswell.

Grade 10: Robert Field, Charles Gerrity, Anthony Hardy and Alexandra Morrison, all of Cumberland; Thanh-Phong Ho, South Portland; Rachel Matson, Yarmouth; Chelsea Muller, Gorham; Ruth Gray, Cameron Rayder, Nicholas Rayder, Hannah Twombly and Nathaniel Ward-Chene, all of Falmouth; Mateusz Tasarz, Portland.

Grade 9: Jennifer Brown, Freeport; Bailey Clock, Gray; Benjamin Coleman, Yarmouth; Carly Lappas, Durham; Isaac Lipton, Cumberland; Josiah Reed, Woolwich; Jeremiah Burns, Emily Claytor, Dean Walters and Ryan Walters, all of Falmouth.

 


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.