SACO – The following students made the Thornton Academy honor for the fourth quarter of the 2018-2019 school year.

Freshman

FIRST HONORS: Reese Ahearn, Dylan Anderson, William Barry, Seth Beyea, Colby Bilodeau, Cody Bowker, Michael Burns, Dingqi Chen, Benjamin Cobb, Kristen Costa, Roman CrossettiAbrial Davis, Ezra Davis, Deven Dean, Olivia Dyer, Ronan Flynn, Abigail Fox, Diego Gonzalez Zapian, Ryan Halle, Durand Heatley, Carter Illingworth, Abbas Jabor, Anthony Jones, Mia-Claire Kezal, Lily LeBlanc, Wyatt Light, Kelvin Lin, Lydia Maxcy, Max Meserve, Cole Michaud, Molly Nguyen, Dylan Nutting, Laura Ouellette, Kailan Pan, Paris Parker, Katharine Poulin, Dante Reali, Cody Ruff, Kayleigh Smith, Elise Soucy, Emma Townsend, Elizabeth Turnidge, Jonathan Umel, Zander Unger, Jaclyn Vanderhoof, Alan Verreault, Kaitlyn Walsh and Jianer Xuan. 

SECOND HONORS:  Margaret Archibald, Kayley Auger, Cameron Beaudoin, Lacie Bedard, Colin Binette, Conner Boisvert, Cooper Boucher, Kaitlyn Boucher, Jonathan Branco, Blaine Buda, Rodrigo Calderon SancristobalNhat Thanh Cao, Ellen Causey, Gavin Cloutier, Naleah CobleighBreece Cote, Katelynn Cotsis, Madeline Darigan, Maddison Desjardins, Lilly DesRoberts, Simon DiMatteo, Victoria Ellis, Mikas Freeman, Ryan Fuhrmann, Cloe Gagnon, Inga Hallett, Bella Hankston, Grady Hanscom, Aidan Hieger, Grace Hooper, Savannah Hunter, Webber Jarvis, Jacob Kingdon, Owen LabonteElyas Ladid, Haley Lamb, Jenna LaVallee, Adam Lazarcik, Vlad Leach, Ava Leary, Mary Lemoine, Norah Lennon, Rachel LeProhon, Nathan Lilly, Jaeli MacDonald, Ava Macisso, Summer Mackell, Mason McElhinney, Megan Melanson, Alexis Milem, Katelyn Munro, Scout Nasse, Taylor Nelson, Samantha Ney, Kyle Pelletier, Michael Pinette, Ethan Raybine, Jakob Richard, Christian Schaffer, Joshua Sewell, Christopher Simard, Grace Sommer, Sophia St. John, Marie Stepp, Griffin Stolp, Kyle Stuart, Logan Stubinski, Riley Sullivan, Dongchang Tong, Maya Trahan, Cayden Ward, Hao Yuan and Tao Zhang. 

THIRD HONORS: Caleb Adams, Wyatt Adams, Caitlyn Andrade, Allison Arsenault, Meagan Arsenault, Jamison Baker, Taylor Beaulieu, Bryan Benson, Caiah Bernard Rosado, Sammi Chen, Brett Chenard, Damion Clemens, Jack Cote, Grace Doyle, Bryce Erickson, Grace Fitzpatrick, Anna Fomichenko, Harrison Gaboury, Madison Hawkins, Paige Hodgdon, Zeppelin Hufton, Allan Jewett, Kassidy Laflamme, Jenna Lagasse, Derek LaverriereDaerik Leach, Hannah Leavitt, Lauren LeBlanc, Bailey Littlefield, Isabella Marier, Lawrence Morris, Kaitlyn Rodriguez, Rodrigo Rubio Gomez, Kyle Sawyer, Jacob Shaw, Paul Solomon, Kiera StoutenburgPaiten Sulikowski, Caden Verville, Serena Volk, Nigel Webber-Bergeron and Colby Wise. 

 Sophomores

FIRST HONORS: Zara Boss, Sydney Bridges, Sydney Brown, Chase Buzzell, Emily Cairns, Ava Cariddi, Annie Chapman, Hayden Combes, Elliot Coulombe Woznica, Eliza Delano, Sarah Dill, Casey Donovan, Marcel Dubois, Lily Durgan, Sophia Elliopulos, Samantha Fickett, Isabelle Galetto, Lindsay Gilbert, Nolan Green, Olivia Hand, Fatimatulzahraa Hasan, Emily Hedegard, Collin Heidrich, Monserratt Hernandez Gonzalez, Andrew Horvat, Reka Ivanovics, Isabella Kalinyak, Elizaveta Kondratiuk, Cody LeSieur, Ryan Littlefield, Haley Litvinchyk, Claire Loeser, Jacob Lowe, Austin Macomber, Aella Mahony, Megan Montoya, Tenley Murphy, Esther Ofielu, Caleb Pelletier, Julia Pisani, Miranda Silva, Annalise Spaulding, Hazel Stoddard, Madison Tracy, Jingqi Tu, Julia Violette, Madeleine Walsh, Ethan Waterhouse, Isabella White, Mingzhi Xu, Shun Yao and Gexuan Zhu.

SECOND HONORS: Holiday Adams, Skylar Adjutant, Dylan Baker, Mariposa Beane, Paige Beaudoin, Faith Beaulieu, Kylie Bedard, Hailey Berube, Morgan Binette, Sarah Bouley, Josiah Bradford, Sandra Bragg, Abigail Brown, Eben Browne, Aliyah Bureau, Benjamin Camire, An Thanh Cao, Liangyu Cheng, Vladislav Chernov, Ryan Clark, Rowan Collins, Sean Cosgrove, Ellis Cotsis, Grace Courtney, Amy Dang, Marley Demers, Kathryn Donovan, Liam Doran, Isaac Dostal, Amalia Doughty, Olivia Dufour, Mikayla Dumas, Emily Elie, Mason Faulkner, Barry Flynn, Calley Forbes, Maja Fournier, Caitlin Gaines, Zhi Geng, Adam Giroux, Duncan Green, Dylan Griffin, Stefania Grobelna, Henry Gustafson, Rachel Hershey, Julien Holmes, Zachary Howe, Ella Hutchins, Nathan Hyde, Alana Ireland, Jakob Kimball, Mitchell Labbe, Jack Lausier, Katherine Leet-Ballard, Nellie Lennon, Abigayle Levine, Amaya Libby, Immanuel Libby, Westley Loignon II, Cole LuiggiPhuc Hoang Ly, Maya MacDonald, Madison Marquis, Lindsey McFarland, Grace Mears, Ava Menard, Sara Montano, Ryan Murray, Phuong Lam Nguyen, Daria Okolysheva, Joseph Orlandella, Toby Ouellette, Brinn Pelletier, Guinevere Pelletier, Charles Petersen, Hayden Pomerleau, Gavin PresbyJianbo Qi, Grace RocheleauDanylo Rybtsov, Amir Seidakhmetov, Vishal Sharma, Alannah Shevenell, Ryan Siepmann, Taylor Simmons, Agata Sloniewska, Daniel Tarbox, Riley Thibault, Grace Thibodeau, Ella ToppenAnhthu Tran, Khoa Dang Tran, Madison Vachon, Pearl Vickery, Weile Wang, Jenna Webb, Rachel Wengland, Allison Wormwood, Yaoyu Wu and Lydia Zuke. 

 THIRD HONORS: Christine Baker, Samuel Basile, Amy Blanchard, Delia Boucher, Elizabeth Bove, Grigorii Bukanov, Samuel CaitoJiaheng Cao, Boyu Chen, Taylor Cormier, Zuhayr Dadabhai, Hayley Danler, Jacob Evans, Colby Giroux, Rachel Hill, Emma Horton, Qi Hu, Michael Jordan, Tristan LaBranche, Nicole Lacaillade, Jacob Laverriere, Baron Ching Ming Lee, Lela Lee, Ella Lemieux, Abigail Lester, Tonghua Liu, Karla Lozano, Gabriel Lunt, Hannah Macomber, Kevin McCarron, Quinn McCollum, Kaleigh Miller, Jason Nguyen, Nikolina Nikolic, Sofia Oliveri, Rachel Poulin, Kendall Schnathmann, Jewel Sylvia, Megan Thibeault, Kathryn Twombly and Yubin Zhao.

Juniors

FIRST HONORS: Mattia Apice, Owen Boissonneault, Ares Bourque, Lauren Burke, Christina Casvikes, Deanna CuritDelainey Curit, Nicole Cyr, Amelia DanehyKeyan Du, WenYuan Du, Christina Duggan, Emma Gosselin, Logan Harkins, Shelby Heiman, Deanna Ivanov, Jacob Johnston, Ellie Judice, Evelyn Kellum, Jade KruczekMyungjun Kwak, Samuel Lamontagne, Ngoc Bao Le, Anjelika Lee, Gabrielle Nadeau, Anh Quynh Nguyen, Dylan Nguyen, Armand Ouellette, Cole Paulin, Danica Peaslee, Stephen Picard, Maris PodgurskiTongxi Qin, Gabriella Thompson, Luc Thorington, Peyton Townsend, Victoria Underwood, Alison Violette, Kristi Walton, Sarah Whitcomb, Guoqing Yan, Wenqing Zhang and Zhaocheng Zhong.  

SECOND HONORS: Connor Ames, Caleb Aportria, Isabelle Armstrong, Julien BaileyCottle, Matthew Balfour, Annika Bassett, Christopher Bearden, Alyanna Beaudoin, Gabrielle Belanger, Spencer Bergeron, Amanda Bogardus, Jaigan Boudreau, Madison Brown, Kayla Burns, Jack Burton, Junhe Chen, Allison Cloutier, Noelle Conlon, Hailey Cooper, Cameron Cote, Jennilynne Cote, Ian Cyr, Meghan Cyr, Gregory Davis, Rayssa DeMoraes, Hayley Desjardins, Lauren Desjardins, Dawson Desrosiers, Alyssa Doughty, Gillian Dube, Nathan Ellis, Kaleel Fakory, Caden Falardeau, Liam Freeman, Vanessa Garnik, Sadie Gray, Dominic Green, Hao Yang Guan, Lauren Ham, Grace Harbour, Emily Heggeman, Nicole Henry, Eve Holbrook, Emma Holley, Xinyu Hu, Youran Huang, Meagan Huard, Colby Hutchins, Julia Ivanov, Jaeyoung Joo, Ona Jurkeviciute, Hannah Kirk, Lindsay LaBrecque, Lily Lacasse, Ngoc Bao Lam, Olivia Lambert, Aaron Ching Man Lee, Yang Li, Shijun Liu, Xinyi Liu, Daniel Loomis, Kotryna Malevskyte, Alec McAlary, Sara McCallum, Magdalene Meek, Breanna Melanson, Jacob Mesley, Julia Michaud, Grace Nadeau, Liam Nash, Grace NasonFayth Nedeau, Duong Nguyen, Hung Nguyen, Rossy Nguyen, Tylar Nutting, Michelle Patterson, Amelia Pellerin, Ryan Penney, Alexis Petit, Devin Pike, Ana PilioglosChenghan Qin, Emily Reny, Joseph Reny, Hannah Repucci, Corinne Riddle-Pinkham, Tyler Rodriguez, Adrianna Roy, Alexis Sanders, Lilly Shaw, Jamison Smalley, Yifan Song, Maxamus Spaulding, Joshua Stanvitch, Lily Stark, Alexis Stone, Tingxuan Sun, Tyler Swan, Mia TarankoAmirise Tarbox, Ashley Tillson, Duong Anh Tran, Lam Ngoc Thi Tran, Miriam Turnidge, Lyric Twohig, Leon VadalaMayu Watanabe, William Watt, Tanner Weeks, Sophie Whiting, Sawyer Wirsing, Elizabeth Wise, Hugo Wolf Grande, Joshua Wormwood, Zhecheng Xiang, Jingyang Xiao, Ximu Zhang and Xinqing Zheng. 

THIRD HONORS: Kristina Arabatzis, Gaia Ayres, Brianna Berube, Maranda Burnham, Cole Byars, Jose Miguel Canton Sandoval, Michael Charles, Jialong Chen, Yuk Tat Cheng, Alizabeth Conant, Kaileigh Cote, Bradley Cruver, Nash Davies, Xinyu Dong, Isabella Dube, Samuel Edborg, Brady Forbes, Dane Giguere, Colby Hanscom, Bradford Henderson, Altanzul Hersom, Nicole Huynh, Maija Jaakkola, Destiny Keohan, Jayde LaBelle, Tanner Lynn, Amy MacDonald, Madeleine Metcalf, Sophia Meyer, Olivia Montoya, Spencer Morgan, Jillian Murphy, Isaac Ofielu, Olivia Paradis, William Pierson, Jack Pyzynski, Parker Redlon, Jack Rogers, Liliana Sapiel-Bobadilla, Victoria Silva, Chantel Smith, Sophie Speed, Gillian Stevens, Eli Wright, Delun Xu, Zixin Zheng and Shibo Zhou.

Seniors

FIRST HONORS: Ivy Beals, Emma Bernardi, Marcus Cobleigh, Brett Collard, Cameron Cross, Jenna Danler, Carlotta De Cesaris, Emily Dion, Jonathan Dube, Katrin Dumont, Annie Duong, Gabriele Ferraina, Yike Gao, Penelope Giorgi, Mary Halle, Julia Hildebrand, Danh Ho, Kaleigh Hunter, Zainab Jabor, Peng Jiang, Alyson LaBrecque, Jacob Lamontagne, Arianna Libby, Ada Loo, Maria Lucas, Aidan McGrathConwell, Logan McKenzie, Binh Cong Nguyen, Sara Pasquino, Hunter Penley, Kailey Poirier, Abigail Pomerleau, Desiree Prejean, Darien Quinones, Jacob Repucci, Caroline Riley, Shannon Roche, Katie-Marie Roy, Molly Scott, Kaitlin Sewell, Pavel Sherstyuk, Bridget Stephenson, Mary Steward, Aislinn Travis, Khiem Trong Truong, Ethan Tsomides, Maxwell Vickery, Megan Walsh, Autumn Wormwood, Hongyi Wu, Deiby Kaki Wu Lee, Deixi Yuen Yue Wu Lee, Virag Zengo and Yuejun Zhou. 

SECOND HONORS: Junmo Ahn, Lindsay Armstrong, Eli Arsenault, Brittney Atwater, Megan Bainbridge, Chantal Biggar, Fredrik BoersheimJenica Botting, Ashlyn Bowie, Anthony Bracamonte, Virginia Bradford, Colten Brown, Anna Bruner, Troy Camire, John Cannon, Ngoc Thi Bich Cao, Juliana Cardullo, Calvin Christoforo, Logan deGuzman, Orion DeLima, Anna DiMatteo, Andrew Dolan, Grant Dow, Morgan Drouin, Z√©lie El Hassouni-Sarazin, Halle Farnsworth, Alex Fournier, Eden Fuhrmann, Ashley Gaines, Athanasios Gikas, Jenna Glaude, Allie Gross, Lucas Ham, Xiaochan He, Elise Hebert, Landon Heidrich, Brady Hill, Tuan Truong Anh Hoang, George Horvat, Ryan Houdlette, Olivia Howe, Francesca Hoyt, Yifei Jia, Vanessa Johnson, Zoe Johnson, Victoria Labbe, Alexander Lafortune, Caroline Leary, Morgan LeBlanc, Hayden Lehigh, Thomas Levasseur, You Li, Xinhui Lin, Zhe Liu, Ethan Logan, Justin Logan, Felix Machacek, Derek Madore, Eric McCallum, Brendon McDonald, Fanze Meng, Sabria Merrifield, Sophia Merrifield, Jason Montano, Emily Murray, Elise Nason, Jacob Nason, Thomas Palmer II, Ean Patry, Gabriel Paulin, Cordelia Perry, Gabriella Poulin, Ryan Proctor, Tobias PydychTingting Qi, Youlin Qu, Caitlin Quattrochio, Caleb Richard, Benjamin Roberts, Daria Sabirova, Ashley SalgueroGonzalezMaKayla Sanborn, Patrick Sawyer, Valentina Scarlata, Cameron Seymour, Mary Rose SferesPreetica Sharma, Anastasia Skinner, Lauren Smith, Timothy Smith, Travis Snyder, Andrew Straffin, Kyle StubinskiAiying Sun, Henry Sylvester, Owen Thurm, Christopher Toshach, Elizabeth Toshach, Grace Toshach, Sarah Toshach, Samantha Twombly, Samantha Underwood, Madeline Vaughan, Ximena Vazquez Perez, Sarah Whitney, Minglong Wu, Zhikang XieWinni Zhang, Yuan Long Zhang and Delaney Ziegman. 

THIRD HONORS: Giorgio Amati, Katherine Arsenault, Raine Bagudu, John Boucouvalas, Nicholas Burton, Kevin Cano Flor, Hector Centeno Bazan, Yihan Chen, Luke Chessie, Emma Cianchette, Kayla Cloutier, Hannah Collins, Veronika Colombo, Dominic Dadiego, Nam Dao, Brooke deGuzman, Evan Dickson, Neely Graffam, Benjamin Ham, Tianshu He, Trista Hebert, Catherine Henaire, Levi Hershey, Tuong Chuc Hoang, Emily Ireland, Lucas Judge, Stiles Kimball, Matthew Kolessar Wright, Craig LaBreck Jr, Zachary Lehigh, Jiayi Li, Wenying Li, Daniel McLeer, Soledad Munoz Badia, Hector Nava Vilchis, Parker Pare, Taylor Parsons, Makaila Paul, Alvaro Piergili De Escalada, Noah Poulin, Mariam Rasheed, Zackary Rhault, Rylee Roberge, Cameron Schaffer, Rene Cedric SetimoLumeng Sun, Zhimin Sun, Shuwen Tang, Gavin Tanis, Colby Vachon, Sylvia VoisineGaron Woods, Peiqi Xu, Cheweiwen Yan, Dingheng Yan and Zixin Yang.