Sign In:


2016 high school football playoffs

CLASS A SOUTH
Quarterfinals
Friday, Oct. 28
#3-Scarborough 42, #6-South Portland 6
Saturday, Oct. 29
#4-Sanford 27, #5-Deering 6
Semifinals
Friday, Nov. 4
#1-Bonny Eagle 42, #4-Sanford 13
Saturday, Nov. 5
#3-Scarborough 36, #2-Thornton Academy 29
Final
Friday, Nov. 11
#1-Bonny Eagle 40, #3-Scarborough 20


CLASS A NORTH
Quarterfinals
Friday, Oct. 28
#4-Oxford Hills/Buckfield 26, #5-Edward Little 20, OT
Saturday, Oct. 29
#3-Cheverus 30, #6-Lewiston 14
Semifinals
Friday, Nov. 4
#1-Portland 55, #4-Oxford Hills/Buckfield 16
#2-Windham 9, #3-Cheverus 7
Final
Friday, Nov. 11
#1-Portland 28, #2-Windham 14


CLASS B SOUTH
Quarterfinals
Friday, Oct. 28
#6-Greely 20, #3-Falmouth 7
Saturday, Oct. 29
#1-Kennebunk 16, #8-Leavitt 14
#2-Biddeford 29, #7-York 0
#4-Marshwood 33, #5-Westbrook 20
Semifinals
Friday, Nov. 4
#1-Kennebunk 13, #4-Marshwood 7
#2-Biddeford 22, #6-Greely 6
Final
Friday, Nov. 11
#1-Kennebunk 42, #2-Biddeford 21


CLASS B NORTH
Quarterfinals
Friday, Oct. 28
#6-Cony 28, #3-Lawrence 27
Saturday, Oct. 29
#5-Messalonskee 33, #4-Skowhegan 27
Semifinals
Friday, Nov. 4
#2-Brewer 44, #6-Cony 34
#1-Brunswick 44, #5-Messalonskee 7
Final
Friday, Nov. 11
#1-Brunswick 14, #2-Brewer 12


CLASS C SOUTH
Quarterfinals
Friday, Oct. 28
#1-Cape Elizabeth 40, #8-Poland 6
#4-Spruce Mountain 20, #5-Freeport 14
Saturday, Oct. 29
#2-Wells 56, #7-Yarmouth 12
#3-Fryeburg Academy 28, #6-Mountain Valley 0
Semifinals
Friday, Nov. 4
#1-Cape Elizabeth 43, #4-Spruce Mountain 7
#2-Wells 35, #3-Fryeburg Academy 0
Final
Saturday, Nov. 12
#2-Wells 27, #1-Cape Elizabeth 14


CLASS C NORTH
Quarterfinals
Saturday, Oct. 29
#4-Oceanside 27, #5-Foxcroft Academy 7
#3-Winslow 55, #6-Old Town 16
Semifinals
Friday, Nov. 4 or Saturday, Nov. 5
#1-MDI 20, #4-Oceanside 6
#3-Winslow 41, #2-Madison/Carrabec 21
Final
Friday, Nov. 11
#1-MDI 12, #3-Winslow 7


CLASS D SOUTH
Quarterfinals
Friday, Oct. 28
#4-Dirigo 14, #5-Old Orchard Beach 7
Saturday, Oct. 29
#3-Oak Hill 16, #6-Traip Academy 8
Semifinals
Friday, Nov. 4
#1-Winthrop/Monmouth 38, #4-Dirigo 8
Saturday, Nov. 5
#2-Lisbon 42, #3-Oak Hill 9
Final
Saturday, Nov. 12
#2-Lisbon 20, #1-Winthrop/Monmouth 17


CLASS D NORTH
Semifinals
Friday, Nov. 4
#1-MCI 41, #4-Bucksport 8
#3-Dexter 21, #2-Orono 15
Final
Friday, Nov. 11
#1-MCI 41, #3-Dexter 0


STATE CHAMPIONSHIPS
Friday, Nov. 18
At University of Maine
Class B
Brunswick 28, Kennebunk 6
Saturday, Nov. 19
At Fitzpatrick Stadium, Portland
Class A
Bonny Eagle 34, Portland 14
Class C
Wells 44, MDI 0
Class D
MCI 20, Lisbon 14


High School Sports

Get more results, photos, stories and state-wide high school sports action in our High School Sports section.

X