Awards

Susquehanna University, Selinsgrove, Pa.: Alison Brusie of Scarborough was recently inducted into Sigma Tau Delta international English honor society.

University of Southern Maine, Portland and Gorham: Erin Gainey, Portland, was recently inducted into Golden Key Honour Society.

Xavier University, Cincinnati, Ohio: Thomas Gainey, Portland, has been inducted into Alpha Epsilon Delta Honor Society.

Dean’s List

University of Maine at Augusta: Durham: Nicole Laird; Greene: Malorie Coleman, Kathleen Mason; Brunswick: Alysen Allen, Robert Chandler, Lance Leask, Henry Sandelin; Cumberland Center: Donna Nickerson; Freeport: Lisa Broadbent; New Gloucester: Michelle Rhodes, Stephen Washburn; Portland: Stuart Gurley, Daniel Rowe, Eric Winter; Raymond: Addison Lewis; Windham: Nicole Willey.

Camden: Nellie Burns, Thomas Edge, Ivan Graham, Bibi Talebi; Rockland: Brent Adams, Michelle Blum, Jill Bowman, John Carbone, Marcus Carter, Bruce Dennison, Kymberly Marshall, Jullian Murphy, Jamie Ouellette, Philippe Sanze, Gregory Willis; Rockport: Ann Filley, Andrew Rogers; Thomaston: Jason Yates; Union: Curtis Adolphsen; Warren: Nicole Harriman, Shaun Libby, Robert Porter, Rocki Prophet, Stephen Tuttle.

Damariscotta: April Feltis, David Prior; Jefferson: Kim Anderson, Walter Shea; Newcastle: Sarah Pendleton; Nobleboro: Angela Harrison; Wiscasset: Wendy Vrooman; Waldoboro: Michael Cox, Matthew Fake, Sara Hathaway, Erica Jacobs, Thomas Waterhouse.

Norway: Nancy Drew, Raymond Heikkinen, Jennifer Lamar, Shannon Simons, Adeena Vogel; Oxford: Ronald Spinhirn; South Paris: Christine Merrill, Benjamin Stoodley; Bath: Thomas Mills; Phippsburg: Crystal Kenney; Topsham: Russell Gilchrist, Sara Lewis, Sarah Ward; Woolwich: Jade Drake, Jennifer Keach, Gwendolyn Shatto, Christina Suitor. Kennebunk: Erica Harmon; Limerick: Lauren Kovaly, Ricki-Ann Stevens; Newfield: Teresa Roux; North Berwick: Benjamin Hafford, Jean Stover; Saco: Angela Knox; Sanford: Leanne Morgan; Springvale: James Munson;

 

Colby College, Waterville: Biddeford: Jordan Cadorette, Kellie Fisher; Bowdoin: Adam Paine; Brunswick: James Lasher, Nathan Lord, Katharine McConnell, Noah Teachey; Buxton: Sarah Carter; Dayton: Thomas Letourneau; East Boothbay: Jacob Fischer; Falmouth: Nicole Jacobson, Hillary Keach, Edmund Piper, Christian Van Loenen; Freeport: Chase Baker; North Yarmouth: Amy Lones; Owls Head: Chelsea Sonksen, Andrew Bragg; Portland: Katherine Fecteau, Chelsea M. Stillman, Anna Zieba; Saco: Rebecca Chenard, Veronica Foster; Rockland: Alexandra Desaulniers; Scarborough: Kimberley Stoddard, Stephanie Stoddard; South Bristol: Matthew Von Vogt; Topsham: Thomas Williams; Wells: Meghan Kelly; Westbrook: Adam LaViolet.

 

Thomas College, Waterville: Bath: Kelsea Kenyon; Berwick: Mathew Bolstridge; Brunswick: Leonard Shevenell; Dayton: Jeffrey Banville; Eliot: Joshua Gray; Kennebunk: Cassidy Lovejoy; North Berwick: Christina Allaire; Portland: Iman Mohamud, Dominic Virginio; Westbrook: Chelsey Thompson; Windham: Keith Herrick; Woolwich: Anthony Alves, James Brooker.

 

University of Maine, Fort Kent: Bath: Jeremy Harper; Biddeford: Jeremy Libby; Bristol: Troy Spinney; Bowdoin: Michelle Young; Buxton: Amanda Tracy, Deanna Turlo; Cumberland: Rachel Storey; Damariscotta: Gregory Feltis, Carol Schmidt-Higley; Durham: Robert Mooney; Freeport: Tracy Charette Saco: Ashley Morneault; Scarborough: Erik Ahliquist; South Berwick: Lisa Desotelle; Waterboro: Julie Seehagen.

 

University of Maine, Farmington: Alfred: Ashleigh Gilman; Arundel: Megan Cote, Amanda Martemucci, Ashley Perrone; Bath: William Butler, Madeleine Hicks, Christina Lessard, Kelsey Marco; Berwick: Elizabeth Dunn; Bethel: Heath Booth, Alyssa Steven; Biddeford: Brittany Dube, Holly Emmons; Boothbay: Jamie Sprague; Boothbay Harbor: Aleigha Campbell; Bowdoin: Katherine Hyde; Bridgton: Tareyn Vigna; Bristol: Kayla Coombs; Brownfield: Tyler Wilson;

Brunswick: Caitlin Alexander, Samuel Bernier, Emily Hoering, Matthew Towle; Buxton: Samuel Niman Cape Elizabeth: Alanah Lockwood, Gabrielle Stachowiak; Cape Neddick: Jessica Sleeper; Casco: Amy Blankenship; Cumberland: Katharine Keough, Tyler King, Heather Morse; Lauren Booth; Carolyn Young; Damariscotta: Hilary Braley; Durham: McKell Barnes, Callie Lemieux, Shawn Menard; Eliot: Rebecca Cunningham, Sarah Kumin; Falmouth: Kelsey Graffam, Jordan Hale;

Freeport: Sarah Gordon, Rebekah Roy, Jordanna Simard, Kelcie Simmons, Alina Steadman, Gordon Wilson; Fryeburg: Jennifer Bertino, Thomas West; Georgetown: Katelyn Farrar; Gorham: Cynthia Bastarache, Andrew Dean, Cameron Fecteau, Rachel Lamblin, Timothy Millett, Joshua Tanguay, Katie Vanderburgh; Gray: Melissa Ryan; Harpswell: Emily Bubier; Kennebunk: Shawn Callahan, Kara Wordell; Kennebunkport: Kimberlee Meserve; Lebanon: Justine DiMambro, Nicole Reguera, Stacey Reguera, Jordan Turcotte;

Naples: Emily Coye, Emily Flanigan; New Gloucester: Brittney Norton; North Berwick: Lindsay Eastman, Melissa Eastman, William Glidden; North Waterboro: Andrea Knox, Brittany Spivey; North Yarmouth: Barry Coolbrith; Old Orchard Beach: Kristen Couturier, Kristi Geaumont; Otisfield: Amanda Dyer;Parsonsfield: Elizabeth Theriault; Phippsburg: Michelle Campbell; Poland: Heather Clark, Meghan Perkins; Portland: Alicia Adams, Jason Allshouse, Lindsey Barton, Ryan Beam, Macy Brown, Cathryn Cunningham, Amber Hawkins, Richard Matthews, Molly Venne, Nichole White; Pownal: Kristen Stasinowsky; Raymond: Devin Locklear, Jacqueline Potvin;

Rockland: Scott Arndt, Melissa Burgess; Saco: Christopher Angotti, Elizabeth Center, Tessa Desilva, Christopher Doran, Lori Green, Amanda Hatch, Brian Morrison, Emma Morrison, Kassaundra Ricker, Melissa Tarbox; Sanford: Emily Behrends, Kimberly Campbell, Michele Daige; Scarborough: Kelsey Bean, Abigail Cherry, Katharine McDonald; Shapleigh: Jodi Abbott, Katie Beyea, Lisa Therrien; South Berwick: Ashleigh Locke, Maria Sedler, Shannon Weber; South Paris: Robert Ripley; South Portland: Joshua Garneau, David Powers, Daniel Smith; Springvale: Jacob Hansen; Standish: Caileigh Nelson, Taylor Steeves, Andrew Wright; Steep Falls: Bridget Ferry;

Waldoboro: Elizabeth Hassett, Amanda Reibel; Washington: Cameron Gardner; Wells: Kara Hudson, Kaitlyn Leech, Jenna Yeomelakis; West Paris: Tiffany Kennison, Elaina Sessions; Westbrook: Leah Douglass, Lacy Dugas, Hayden Golden, Stephanie Lamson, Amanda Lord, Diana Quinlan;

Windham: Sarah Brown, Hannah Gallagher, Jacob Goodness, Jessica Grass, Jessica Harris, Alicia Lambert, Jessica Leavitt, Chelsea Lebel, Eric Lelansky, Deborah Pratt, Jenna Smyth, Daniel Winter; Wiscasset: Katie Cray, Samantha Divece; Woolwich: Shelby Kaplan, Alexandria Temple; Yarmouth: Victoria Ballenger; York: Kayleigh Barrett, Molly Carl, Christopher Jones, Timothy Jones, Daniel MacGlashing, Dana Perkins, Charli Sayward.

 


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.