Scholarship Recipients
Alice Purington Memorial Scholarship – Collin Acord
Beatrice Card Fulcher Memorial Prize – Haley Murphy
Beatrice Card Fulcher Scholarship – Haley Murphy & Megan Kenyon
Elizabeth Haynes Memorial Scholarship – Katrena Oakes
RHS Scholarship Fund – Dakota McArthur & Aaron Edgecomb
RHS Scholarship In memory of Arlene Gardner – Nicole Halsey
RHS Scholarship In memory of Polly Roberts/Bud Dearborn – Kayla Hurley
Sedgely Foundation Scholarship – Morgan Harrington & Dustin Sullivan
Linda Prout Memorial Scholarship – Dakota McArthur
Faculty Cash Award – Edoardo Valenti
Early College for ME – Jonathan Simmons & Aaron Edgecomb
MELMAC Richard W. Tyle Principals – Haley Murphy
Mitchell Institute Scholar – Megan Kenyon
The Bank of Maine Scholarship – Megan Barto
Dr. & Mrs. Gould Scholarship – Haley Murphy & Kelsey Lachance
Richmond Booster’s Club Scholarship – Kayla Hurley
RHS Alumni Scholarship – Katrena Oakes
RHS Alumni Willis L. Lane-Class of 1937 Scholarship – Haley Murphy
RHS Alumni Irving & Evelyn Meserve Memorial Scholarship – Collin Acord
RHS Alumni Mildred Gilbert Memorial Scholarship – Megan Barto
Village Lodge #26 Masonic In Memory of Ron Smith Scholarship  – Haley Murphy
Village Lodge #26 Masonic In Memory of Len Bishop Scholarship – Kelsey Lachance
MCCS Scholarship In Honor of Seth Goodall -Aaron Edgecomb
UMaine-Farmington Merit-Based Scholarship – Dakota McArthur
American Legion Glen Lamoreau Scholarship – Collin Acord, Kayla Hurley,
Haley Murphy & Chika Obi
American Legion Auxiliary Scholarship – Haley Murphy

Award Recipients
MPA Principal’s Award – Haley Murphy
American Legion “School” Citizen Awards – Collin Acord & Haley Murphy
Language Arts Book Award – Haley Murphy
Mathematics Book Award- Dakota McArthur
Science Book Award – Haley Murphy
Social Studies Book Award – Haley Murphy
Art Book Award – William Gaudet
Physical Education Book Award – Hayley Winokurzew
Music Book Award – Skyler Mayers

The Class of 2014

Collin Christopher Acord*~^
Megan Ruth Barto*^
Brittany Nicole Beaulieu*
Kayla Marie Beaulieu
Sean Phillip Bernier
Courtney Ann Blake
Christian James Dickey
Aaron H. Edgecomb
William James Gaudet
Nichole Ashleigh-Ann Halsey
Morgan Reed Harrington^
Kayla Louise Hurley*
Megan Lynn Kenyon*^
Kelsey P. Lachance+
Samuel Shane Lorbeski
Dakota Josephine McArthur*^
Alycia Renee Moranski
Haley Dann Murphy*~^
Katrena L. Oakes*
Chika Dorothy Obi*
Alex Cerkez Poliakoff
Travis Leon Robbins+
Jonathan M. Simmons
Dustin William Paul Sullivan^
Nathan E. Tribbet*
Edoardo Valenti
Hayley G. Winokurzew*

Honor Cords:
*Gold=Top Ten
~ Lt. Blue= National Honor Society &
Purple = National Technical Honor Society
^Maroon=Class Officials & Student Council Representatives

+Denotes Junior Graduating Early

filed under: