Local Calendar

saturday High School boys basketball

Thornton Academy at Bonny Eagle, 1 p.m.

Boys Hockey

Yarmouth at Kennebunk, 1 p.m.
Portland/Deering at Biddeford, 6 p.m.
York at Noble/Wells, 8 p.m.
Greely at Thornton Academy, 8 p.m.

Girls Hockey

Cape Elizabeth/Waynflete/South Portland at Cheverus/Kennebunk/OOB, 4 p.m.

Biddeford at Yarmouth/Freeport/Gray-New Gloucester, 5:30 p.m.

Scarborough at Gorham/Bonny Eagle/ Massabesic, 6:10 p.m.

Swimming

Sanford at Portland, 4:30 p.m.

Wrestling

Massabesic at Jarvis Tournament (Athens, PA), 9 a.m.

Kennebunk, Sanford at Tiger Invite (Gardiner), 9 a.m.

Wells at FSB Tourney (Mountain Valley), 9:30 a.m.

What’s on TV Saturday

boxing

NBCSN — Premier Champions, undercard bouts TBA, at San Antonio, 6 p.m.

NBC — Premier Champions, Omar Figueroa vs. Antonio DeMarco, junior welterweights; Dominic Breazeale vs. Charles Martin, heavyweights; Chris Arreola vs. Travis Kauffman, heavyweights, at San Antonio, 8:30 p.m.

NBCSN — Premier Champions, undercard bouts TBA, at San Antonio, 11 p.m.

COLLEGE BASKETBA LL

CBS — Ohio St. at Connecticut, Noon

FS1 — Bryant at Providence, Noon

ESPNU — Delaware St. at Michigan, Noon

ESPN2 — Marquette at Wisconsin, 1:30 p.m.

FSN — Oral Roberts at Oklahoma, 2 p.m.

BTN — Louisiana-Monroe at Penn St., 2 p.m.

FS1 — Tennessee at Butler, 2:30 p.m.

CBSN — UNC-Wilmington at Georgetown, 2:30 p.m.

ESPN — Arizona St. at Kentucky, 3:15 p.m.

ESPN2 — Utah vs. Wichita St., at Wichita, Kan., 3:30 p.m.

BTN — Maryland-Eastern Shore at Maryland, 4:15 p.m.

CBSN — Rutgers at George Washington, 4:30 p.m.

FS1 — IUPUI at Creighton, 5 p.m.

ESPN — North Carolina at Texas, 5:15 p.m.

FOX — Cincinnati at Xavier, 5:30 p.m.

SEC — Kansas St. at Texas A&M, 5:30 p.m.

ESPN2 — Florida at Michigan St., 6 p.m.

BTN — McNeese St. at Indiana, 6:30 p.m.

CBSN — Oregon at Boise St., 7 p.m.

ESPN2 — Oregon St. vs. Kansas, at Kansas City, Mo., 8 p.m.

SEC — Tennessee Tech at Arkansas, 8 p.m.

BTN — Oklahoma St. vs. Minnesota, at Sioux Falls, S.D., 8:30 p.m.

ESPN2 — UCLA at Gonzaga, 10 p.m.

FS1 — UALR at DePaul, 10 p.m.

COLLEGE FOOTBA LL

ESPN — NCAA FCS Championship, quarterfinals, game TBA, Noon

CBS — Army vs. Navy, at Philadelphia, 3 p.m.

NBA BASKETBA LL

NBA — San Antonio at Atlanta, 8 p.m.

Sunday

coll ege basketball

FS1 — Syracuse at St. John’s. Noon
FS1 — St. Peter’s at Seton Hall, 2:30 p.m.
ESPNU — NC State at South Florida, 4 p.m.
CBSN — St. Joseph’s at Temple, 4 p.m.
FS1 — La Salle at Villanova, 5 p.m.
ESPNU — Alabama at Clemson, 6 p.m.
BTN — Chicago St. at Northwestern, 7 p.m.
ESPNU — LSU at Houston, 8 p.m.

GOLF

GOLF — PGA Tour, PNC Father/Son Challenge, Day 2, at Orlando, Fla., 2 p.m.

NBC — PGA Tour, PNC Father/Son Challenge, Day 2, at Orlando, Fla. (same-day taped), 3 p.m.

NFL FOOTBA LL

CBS — Regional coverage, 1 p.m.
FOX — Regional coverage, 1 p.m.
FOX — Regional coverage, 4:25 p.m.
NBC — New England at Houston, 8:20 p.m.

WOMEN ’S COLLEGE BASKETBA LL

ESPN — Stanford at Texas, 1 p.m.
BTN — UCLA at Michigan, 2 p.m.
SEC — Winthrop at South Carolina, 2 p.m.
SEC — UC Santa Barbara at LSU, 4 p.m.


filed under: