SACO — Thornton Academy high school in Saco announces those making the honor roll for the first quarter.

Class of 2025

First Honors
Skyelar Achorn, Mackenzie Ames, Brianna Arsenault, Zackary Arsenault, Makayla Bernier, Avery Binette, Daphne Blake, Benjamin Blue, Sophia Bogardus, Taya Bouchard, Liberty Bove, Tyler Brown, Ryan Camire, Evelyn Carson, McKenna Castle, Olivia Chaplin, Jessica Chen, Natalie Clark, Cameron Cyr, Kimberly Dang, Tamar Diga, Matthew Dormanen, Zephyr Drummey, Maya Dukhey, Luke Duquette, Gabrielle Dyer, Kamila Dzabiev, Andrea Escudero Cortes, Abrialla Feacher, David Fersch, Jacob Fish, Julia Fournier, Tess Frager, Nathan Gagnon, Yaqeen Hasan, Meleah Herrick, Christina Hittle, Emma Houston, Seonwoo Jeong, JohnnyMemphis LeBlanc, Addison Litchfield, Abigail Lizotte, Ava Lomax, Carter Lucca, Roman Mahoney, Alexander Maloney, William Marston, Drew Maxcy, Maddox McElhinney, Florentia Mendros, Mikolaj Michalik, Gabriella Montecalvo, Casey Moore, Julia Nadeau, Zachary Nelson, Issa Oppenheim-Pressman, Lillian Page, Gianna Palleschi, Jooyoung Park, Jungha Park, Branden Prak, Gabrielle Price, Logan Price, Bryce Ray, Polina Rempel, Calvin Richard, Scarlett Rocque, Gina Romagnoli, Hyunjun Ryu, Anna Scully, Payton Simmons, Olivia Smart, Kendall Sulikowski, Charlotte Sydnor, Anna Tatro, Lilah Taylor, Cora Thomas, Benjamin Thurlow, Teigan Vincelette, Parker Watts, Kiley Willett

Second Honors
Evan Alivizatos, Connor Amadon, Brayden Ames, Mia Banta, Emma Barnes, Charlotte Belanger, Xavier Bellerose, Wyatt Benoit, Alexander Berry, Clayton Bishop, Maisey Brown, Isaac Burnette, Geoffrey Burr, Bailey Camire, Johnny Campbell, Kylee Caron, Ryan Causey, Kayleigh Corriveau, Ryan Cote, Efthemia Cotsis, Reichen Crossetti, Cora Culvert, Mareea
Decker, Samantha DeGeorge, Zach Delano, Jackson DeLeo, Eleanor Dube, MacKenna Durkee, Robert Eldred III, Khloe Farris, Mathieu Faucher, Kellen Fisher, Johanna Fitzgerald, Rylan Foshay, Aiden Frausto, Noah Gallant, Lyla Gay, Sophia Guindon, Zachary Hall, Kayla Hansen, Amiya Harper, Brooke Helgesen, Evan Hill, Gaven Hollenbeck, McKade Houde,
Kristopher Hoyt, Abraham Huff, Ruby Johnson, Connor Joyce, Anthony Kampa, Joseph Karchov, Henry Kenniston, Riho Kim, Alexa Knox, Ella Labbe, Gabriella LaBelle, Grace Lambert, Sophia Le, Owen LeePow, Isaac Leffler, Colton Letarte, Mia Luiggi, Tianyi Ma, Henry Mahoney, Allison Marines, Josie Morin, Matthew Mulkern, Dominic Nightingale, Brycen Ouellette, Porscha Papachronopoulos, Maia Paquette, Jackson Paradis, Alex Parker, Lachlan Parker, Gavin Pellerin, Andrea Natalia Perez Jimenez, Luciana Perez Jimenez, Brady Pierce, Rylie Prejean, April Price, Kaelin Regoulinsky, Bella Robinson, Rylea Rose, David Rossignol, Lilah Ryea, Jaden Sanderson, Dominic Serrano, Kyle Shaw, Faith Skillin, Christopher Smith, Parker Snell, James Steeves III, Ethan Stewart, Gianna Stone, Laila Suey, Ruby Sydnor, Quincy Thibault, Lauryn Tracy, Ayden Tran, Evan Turnidge, Samuel Wheeler, Ella Wiggs, Autumn Wiles, Christine Williams

Third Honors
Joseph Angis, Ellis Baker, Sophia Bell-Pifferrer, Gavin Corson, Alyssa Cressey, Dominic Curit, Tyler Cyr, Alexis Davis, Tucker Delan, Blake DiDonato, Caleb Doyon, James Ellenwood, Adrian Frausto, Breccon Golding, Sebastian Googins, Kymber Goulet, Kayleigh Gray, Alexis Hurley, Christopher Hyde, Graham Jasper, Broden Jordan, Alec Kurlanska, Ava Libby, Elizabeth McGahey, Isabella Renna, Alyssa Rice, Nora Rowe, Saeed Shekhaldin, Madison Smith, Charlotte Souza, Margaret Souza, Lilah Thomas, Gabrielle Troiano, Richard Williams, Madison Yeaton

Class of 2024

First Honors
Luzie Aenis, Carly Belanger, Troy Bolduc, Jack Bonnette, Jazmin Booth, Macie Boucher, Alexis Brichetto, Amelia Carestia, Nathaniel Carnevale, Alexander Chan, Jason Chen, Jeremiah Chessie, Boston Cochrane, Olivia Cote, Dyllan Davis, Jaime de Martin Olea, Lydia Desjardins, Maria Belen Diaz Escobar, Olivia Doyon, Jack Dumas, Caden Dussault, Julia Elie, Carolina Esteban Silgo, Tobias Fisher, Nora Freeman, Kenna Gagnon, Lydia Giroux, Mathieu Guillerault, Maia Gustafson, Danica Hebert, Ashley Houde, Addison Ireland, Hobin Kim, Seoyoung Kim, Youngseo Kwak, Donghyun Lee, Rose MacWhinnie, Taylor Madera, Jack Mahoney, Daniel Menard, Jack Meyer, Roe Mitchell-Clark, Harper Nasse, Kiara Oliver, Pablo Perez Gonzalez, Zachary Poirier, Bo Preston, Cole Purvis, Aleksandar Rakovic, Guinevere Robbins, Sebastian Shields, Cailey Sommer, Ellena Stepp, Hadley Stoddard, Melanie Strout, Sol Thomas, Ariannah Thompson, Charlotte Townsend, Stella Tracy, Said Turdiyev, Rose Varney, Annabelle Winans

Second Honors
Cash Adams, Colin Albert, Regan Ambrose, Andrew Auble, Jose Pablo Baez Zevada, Rory Beaudoin, Derek Bedard, Dasia Berube, Jonathan Beyea, Caleb Binette, Dylan Bolduc, Akbar Botaev, Adelaide Brown, Christopher Brown, Erik Butts, Natalia Camara Dominguez, Maleeha Carter, Ayla Catasus Urrutia, Dominic Champagne, Jeonghyun Chang, Dillon Clark,
Isabella Colley, Ariana Cote, Riley Coxen, Katherine Cross, Emily Darhower, Sarah Dell’Erba, Christopher Denton, Lindsay DesRoberts, Erik Desrosiers, Elijah DiRisi, Adam Donovan, Elisabeth Drown, Jackson Farwell, Kristof Ferjancsik, Nadia Fernald, Rachael Fox, Hailey Galante, Faegan Gray, Taylor Gray, Norah Grover, Paulina Guzman Lira, Takumi Handa, Forrest Hanvey, Pedro Hernandez Alvarez, Liam Hieger, Natalie Hilton, Kari Hutchinson, Andersen Indorf, Seth Jamison Jr., William Jankowski, Kurtis Joyce, Brady Kezal, Kalina Kontsas, Anabel Korschinowski, Hannah Kurkul, Ian Lamarre, Trevor LaRoche, Anna Le, Anjali Leach, Katherine LeBlanc, Brady Lee, Seohyun Lee, Allison Lefebvre, Renee LeProhon, Maci Levine, Elijah Libby, Ayala Littlefield, Addison Lowry, Qi Luo, Tyler MacVane, Andrew Makarowski, Aitana Martinez Cantero, Avalynn McCullum, Rachel Melendi, Lillian Metcalf, Jullian Mitchell, Ryder Mitchell, Caleb Morin, Ethan Morowitz, Ian Myers, Jooho Namgoong, Samuel Nelson, Joshua Ney, Hannah Nguyen, Ellyana Nise- Farrington, Alexis Pelton, Joshua Penney, Molly Perkins, Kaeden Pfeiffer, Arianna Rathbone, Maria Paula Reyes Navarro, Nathan Riche, Lucas Ring, Julian Friedrich Rothert, Drew Russell, Brayden Samuels, William Shevenell, Dongho Shin, Austin Sirois, Joshua Soucy, Matthew Soucy, Cody Southwick, Rebecca Spencer, Danielle Stuart, Harrison Surran, Adeline Sydnor, Vy Hoang Tran, Caden True, Cameron Turgeon, Monica Uribe Perdomo, Noah Veroneau, Thomas Verreault, Aidan Vitiello, Brandan Vitiello, Maddie Watt, Alexander Watts, Drew Wedgewood, Zikang Yao, Zitong Zhou

Third Honors
Alex Alonso, William Bedard, Dylan Bellemare, Damian Beyea, Abigail Binette, Blake Boissoneault, Diana Brand, Victoria Charron, Ava Cote, Michael Crouse, Sheneil Cummings, Nicolas Diaz Garcia, Daijah Dossiema, Jordan Dube, Johnathan Edgerly, Madelyn Gelinas, Madalyn Guindon, Lily Hyde, Sean Kane, Achayo Katanga, Landon LaBreck, Jerramy Leach, Jennifer Lepore, Isabella Loignon, Tyler Lydon, Laura Lynch, Jacob Marcotte, Catherine Nightingale, Alejandrina Reyes Molina, Yabeserra Rich, Mackenzie Ricker, Maxwell Sawyer, Nathanael Schmidt, Kiana Serunjogi, Madeline Stahl, Addisen Sulikowski, Dominic Tracy, Mackenzie Tracy, Vinh Tran, Joshua Vallee, Patrick Young

Class of 2023

First Honoros
Daniel Abbott, Punnisa Amornsirikul, Alexis Bernier, Emma Boissonneault, Amelia Bradford, Kyle Chen, Cole Cochrane, Evgenia Cotsis, Owen Critchley, Jasmine Day, Rose Dinh, Jessica Dow, Davis Drown, Alyssa Dubois, Carlos Eboli Fernandez, Adeline Falardeau, Antonia Farago-Dumsch, Alivia Faulkner, Madalena Faustino, Julia Fomichenko, Savannah
Freeman, Logan Genender, Marcelle George Demontigny, Renee Gonneville, Mariana Gonzalez Martins Ramos, Anthony Gregoire, Wenjing Guo, Ricardo Gutierrez Millet, Eden Harriman, Nuria Hayek, Christian Huynh, Nicolas Jambrina Gonzalo, Jamie Johnson, Maya Judice, Madison Laflamme, Henry Lausier, Maclain Lowe, Kiley Mackell, Payton Martin,
Laina Mekonis, Logan New, Anh Minh Nguyen, Eva Northway, Jack Nussbaum, Casey Ouellette, Yerim Park, Claudia Pelletier, Tuong Kien Pham, Jacob Pisani, Hope Poore, Wyatt Rust, Kohei Sato, Matilde Schmidt-Lund, Marc Scully, Trevor Seymour, Harris Stoddard, Maja Strobel, Zachary Taranko, Henry Tardiff, Luana Tsuruhame, Metis Tucker, Thalia Tucker, Ivy Turbide, Jocelyn Tyler, Lucas Urch, Giang Chau Ngoc Vu, Allison Wagner, Chenxuan Wang, Kyra Wiggs, Ruijie Xu

Second Honors
Arianna Agosto, Jordan Anderson, Sean Barry, Brooke Bayley, Evan Beaudette, Bryce Beaulieu, Giulia Benavente Chavao, Amelia Benoit, Madelyn Berlin, Rose Mary Blake, Simon Blake, Morgan Bolduc, Damian Bracy, Katherine Bray, Aidan Camire, Braden Camire, Montserrat Casas De La Torre, Alvaro Cervantes Garcia Luna, Tommy Chen, Emily Coleman,
Avery Collard, William Collins, Hannah Cook, Tyler Cote, Karter Crosby, Travis Crozier, Elise Cyr, William Davies, Manuella De Moraes, Ty DeSimone, Tirza Dion, Isabella DiRisi, Cody Donovan, Spencer Doran, Emma Drown, Estella Duquette, Griffin Erickson, Ziqing Feng, Dominic Ferry, Annabelle Fournier, Josephine Gellis, Theodore Gluck, Jazzmyn Goff, Ian Grant, Johannah Hamilton, Emily Hansen, Claire Heidelbaugh, Charlotte Hill, Darian Hodgdon, Carlie Hutchings, Ash Hutchins, Ryan Ireland, Ayla Jordan, Isaiah Jones, Bella Karbowniak, Chaewon Kim, Matthew Kimball, Zackary King, Xander Knox, Adam Kroeger, Evan Kurlanski, Emma L’Heureux, Justin Labelle, Ian Lajoie, Alexis Lavigne, Zachary League, Ethan LeBlanc, Mason LeBlanc, Hyunji Lee, Isabelle Levesque, Wing Yu Li, Xijie Li, Maria Linza, Mackenzie Littlefield, Hanwen Liu, McKenzie Lowry, Edison Macomber, Devyn Madore, Robin Malconian, Elise Marquis, Ella Marston, Haley Mascolo, Heath McLean, Paulius Mikalauskas, Isabelle Miner, Benjamin Moore, Juan Pablo Morales Moreno, Janet Newman, Kien Trung Nguyen, Jessica Nordengren, Matthew Page, Eli Palleschi, Max Paquette, Kaitlynn Paradis, Jacob Parenteau, Chaeweon Park, Brent Paulin, Zoey Pennell, Trevor Perry, Thong Minh Pham, Michael Quatrano Jr, Alexis Ramsay-Conley, Johnathan Rangel, Addison Rizzo, Ethan Robbins, Isabelle Rocheleau, Julia Rocque, Paola Rodriguez Rubio, Pablo Romero Novelo, Carter Roughton, Stephanie Sawyer, Jeannette Schultz- Aboujaoude, Anna Smith, Jack Stahl, Kaine Stewart, Layla Thomas, Faith Tillotson, Maria Regina Torre Riancho, Miguel Andres Trava Gaber, McKenna Travis, John Tripp, Evan Vallee, Antonella Viramontes Quintero, Riley Walls, Gabriella Walters, Hayden Whitney, Brianna Wilder, Eden Woods, Yousra Zakaria

Thirs Honors
Noah Ambrose, Elise Axelsen, Madisyn Ayres, Nicholas Basgall, Dylan Beaulieu, Dylan Bedell, Lily Binette, Jack Brochu, Jackson Canane, Hope Cash, Arthur Closs Reston, Nathian Collin, Brady Corson, Brady Cote, Anthony Cyr, Nabella Erskine, Olivia Gonzalez, Chase Hanson, Shengwei Hao, Hunter Helgesen, Nora Hill, Thomas Johnson, Changjun Lee, Junyoung Lee, Kyle LeSieur, Addison Macavian, Aleesio Marcus, Adriana Marianacci, Mackenzie McFarland, Emily McGrath, Thomas Moreno Camargo, Emma Parslow, Om Patel, Cara Pennell, Emily Pierce, Cameron Raymond, Caleb Sajecki, Madison Scamman, Lailah St. Ours, Hannah Steltzer, Isaiah Tenney, Olivia Toppen, Mia Turner, Alexander Turner-Forbes, Benjamin Walker, Emily Wraight

Class of 2022

First Honors
Reese Ahearn, Allison Arsenault, Meagan Arsenault, Kayley Auger, Cameron Beaudoin, Colby Bilodeau, Colin Binette, Ivan Blazevic, Victoria Boure, Jonathan Branco, Pablo Calvo De La Fuente, Roberto Cervantes Lopez, Dingqi Chen, Brett Chenard, Maria Chivite Munoz, Benjamin Cobb, Naleah Cobleigh, Kristen Costa, Katelynn Cotsis, Mathielde Lindberg Cristofoli, Roman Crossetti, Khanh Dau, Abrial Davis, Ezra Davis, Deven Dean, Nicholas DeLeo, Lilly DesRoberts, Gabriella Ellis, Martim Esteves Gomes, Qiuyu Feng, Emma Ferland, Ronan Flynn, Abigail Fox, Mikas Freeman, Cloe Gagnon, Kienna Haley, Inga Hallett, Bella Hankston, Madison Harrington, Paige Hodgdon, Savannah Hunter, Abbas Jabor, Marina Jokanovic, Anthony Jones, Mia-Claire Kezal, Minsung Kim, Sunwoo Kim, Ye Won Kim, Kassidy Laflamme, Jenna Lagasse, Jenna LaVallee, Hannah Leavitt, Mary Lemoine, Rachel LeProhon, Evan Libby, Wyatt Light, Nathan Lilly, Kelvin Lin, Ava Macisso, Greta Magistrelli, Lydia Maxcy, Michael McLeer, Megan Melanson, Mikenzie Melendez, Cydni Morgan, Katelyn Munro, Scout Nasse, Dylan Nutting, Laura Ouellette, Kailan Pan, Elaina Paquette, Dohyun Park, Paris Parker, Michael Pinette, Tralee Pomerleau, Katharine Poulin, Trevor Price, Dante Reali, Sarah Rosen, Cody Ruff, Christian Schaffer, Imre Sebok, Janka Sebok, Jacob Shaw, Nicholas Sherman, Eduardo Shibata, Green Shin, Kayleigh Smith, Elise Soucy, Sophia St. John, Marie Stepp, Griffin Stolp, Kiera Stoutenburg, Kyle Stuart, Paiten Sulikowski, Riley Sullivan, Hongye Tang, Charles Tilburg, Emma Townsend, Maya Trahan, Elizabeth Turnidge, Zander Unger, Grace Veroneau, Alan Verreault, Kaitlyn Walsh, Rongze Wang, Ethan Wickham, Colby Wise, Xiaolan Zhou

Second Honors
Caleb Adams, Dylan Anderson, Caitlyn Andrade, Kodi Baihr, Jamison Baker, William Barry, Jayce Beaudoin, Taylor Beaulieu, Bryan Benson, Nathaniel Bergeron, Caiah Bernard Rosado, Seth Beyea, Ludovico Bianchi, Conner Boisvert, Benjamin Bolduc, Cooper Boucher, Kaitlyn Boucher, Cody Bowker, Blaine Buda, Thu Anh Bui, Toan Minh Bui, Kevin Butts, Emma Byars, Braeden Caissie, Kasey Campbell, Morgan Campbell, Elena Casares Millet, Chaewoo Cha, Vittorio Chiaverini, Breece Cote, Jack Cote, Zack Coulombe, Lily Cyr, Andre da Cunha Rato, Maurice Damon, Madeline Darigan,
Maddison Desjardins, Olivia Desrosiers, Simon DiMatteo, Emily Donlon, Grace Doyle, Julia Duggan, Olivia Dyer, Victoria Ellis, Kayla Faucher, Gabriela Fernandez Saez, Anna Fomichenko, Grace Foster, Ryan Fuhrmann, Carter Gagne, Edoardo Gallazzi, Justin Gilbert, Mariana Gonzalez De La Garza, Brady Graffam, Thomas Griffin, Ryan Halle, Sydney Haller, Grady Hanscom, Madison Hawkins, Haley Heffernan, Aidan Hieger, Lydia Highbarger, Grace Hooper, Carter Illingworth, Webber Jarvis, Bifan Jiang, Sungyoon Jung, Leah Karchov, Jacob Kingdon, Owen Labonte, Elyas Ladid, Lauren LeBlanc, Lily LeBlanc, Ethan Ledoux, Jenna Lomax, Summer Mackell, Ruggero Mantovani, Mitchell McDonald, Mason McElhinney, Joao Meirelles Ohara, Max Meserve, Cole Michaud, Alexis Milem, Samantha Ney, Molly Nguyen, Kyle Pelletier, Grace Poirier, Jordyn Prejean, Daniil Prokhurovskii, Ethan Raybine, Carter Reinhart, Ethan Repucci, Rafaela Ribeiro de Mello, Liam Rich, Jakob Richard, Emily Riche, Liam Robbins, Finnegan Robinson, Kaitlyn Rodriguez, John Rohner, Izabela Roughton, Izayah Rush, Ashley Savage, Kyle Sawyer, Marieanna Schultz-Aboujaoude, Irene Scribner, Cameran Seale, Fernanda Shibata, Phitchakorn Singprom, Paul Solomon, Grace Sommer, Alexander St. John, Nicholas Stinson, Katie Strout, Izabella Stubbs, Pavel Tarpy, Dongchang Tong, Khoa Minh Tran, Jonathan Umel, Jaclyn Vanderhoof, Sophia Voulgari, Tanner Walsh, Cayden Ward, Nigel WebberBergeron, Nicholas Weber, Garrick Willey, Jianer Xuan, Makenna Young

Third Honors
Mohammed Abdullah, Suham Al Yasrei, Kierra Bouchard, Jessica Bragg, Nevaeh Burke, Dylan Casey, Ellen Causey, Sammi Chen, Damion Clemens, Gavin Cloutier, Alyssa Donahue, Sara Hailemariam, Arianna Harrell, Durand Heatley, Devin Hunnewell, Skye Kirby, Logan Lajoie, Derek Laverriere, Daerik Leach, Ava Leary, John Lessard, Bailey Littlefield, Taylor Nelson, Howard Nguyen, Alana Nyamitwe Muco, Matthew Sawyer, Joshua Sewell, Logan Stubinski, Enrique Veytia Rochin, Jason Walker, Tao Zhang