Office of the Governor

Gov. Paul LePage – R
1 State House Station
Augusta, ME 04333-0001
287-3531
Fax: 287-1034

Senate

District 10
Brunswick, Freeport, Harpswell,
Pownal
Stanley Gerzofsky – D
[email protected]
373-1328

District 17
Greene, Leeds, Lisbon, Livermore, Livermore Falls,
Mechanic Falls, Minot, Sabattus, Turner, Wales
Garrett Mason – R
[email protected] maine.gov
577-1521

District 19
Arrowsic, Bath, Bowdoin, Bowdoinham, Georgetown,
Perkins Township, Phippsburg, Richmond, Topsham,
West Bath, Woolwich, Dresden Eloise Vitelli – D
[email protected]
ine.gov
443-4660

District 20
Alna, Boothbay, Boothbay Harbor, Bremen, Bristol,
Damariscotta, Edgecomb, Hibberts Gore, Jefferson, Monhegan Plantation, Newcastle,
Nobleboro, Somerville, South
Bristol, Southport, Waldoboro,
Westport Island, Whitefield,
Wiscasset, Friendship, Washington, Windsor
Christopher Johnson – D
[email protected] maine.gov
549-3358

House

District 53
Alna, Dresen, Wiscasset, Pittson Timothy Marks – D
[email protected]
ne.gov
582-6798

District 60
Part of Topsham
Andrew Mason –D
[email protected]
449-1502

District 61
Arrowsic, Georgetown, Boothbay, Boothbay Harbor, Southport, Westport Island
W. Bruce MacDonald – D
[email protected]
633-0570

District 62
Part of Bath
Jennifer DeChant – D
[email protected] legislature. maine.gov
442-8486

District 63
Part of Brunswick
Charles Priest – D
[email protected] legislature. maine.gov
725-5439

District 64
Harpswell, Phippsburg, Part of
West Bath
Jeremy Saxton –D
[email protected] legislature. maine.gov
751-7616

District 65
Part of Brunswick, Woolwich,
part of Bath, part of Topsham, part of West Bath
Peter S. Kent –D
442-9255

District 66
Part of Brunswick
Matthea Elisabeth Larsen “Mattie” Daughtry – D
[email protected]@ legislature. maine.gov
207-522-0913

District 67
Bowdoin, Bowdoinham, Perkins
Township, Richmond
Seth A. Berry – D
RepSeth.Berr [email protected]
legislature.maine.gov
287-1430

District 104
Part of Lisbon
Dale J. Crafts – R
[email protected]
legislature.maine.gov
353-5469

District 105
Durham, New Gloucester, part
of Lisbon
Eleanor M. Espling – R
[email protected]
legislature.maine.gov
926-6082

District 106
Freeport and part of Pownal
Sara Gideon – D
[email protected]
legislature.maine.gov

865-9593

Local government

ALNA
Town Clerk Amy Warner, 586-
5313
Selectmen
First Selectman David Abbott,
522-4262
Second Selectman John Villaneuve Third Selectman David Reingardt

ARROWSIC (443-4609)
Selectmen
Michele Gaillard
Sukey Heard
Bill Savedoff
Town Clerk Linda Warner

BATH
City Manager Bill Giroux, 443-
8330,
[email protected]
Asst. City Mgr. Paul Mateosian,
443-8330, [email protected]

City Council
At-Large: Steve Brackett, 443-
2011/2012, [email protected]
At-Large: Andy Winglass, 798-
9142/442-8577,
[email protected]
Ward 1: Meadow Rue Merrill,
443-9508,
[email protected]
et
Ward 2: Sean Paulhus, 751-
7760,
[email protected]
Ward 3: Carolyn Lockwood,
522-1018, [email protected]
Ward 4: Bernard Wyman, chairman, 443-4700/751-8394,
wyman_ [email protected]
Ward 5: Mari Eosco, vice chair,
542-5444,
[email protected]
Ward 6: David Sinclair, 807-
1610,
[email protected]
m
Ward 7: Leverett “Tink”
Mitchell, 751-3366,
[email protected]

BOWDOIN (353-6949,
www.bowdoinme.com)
Selectmen
Marc Bernier, 353-9121
Michelle Keleher, 666-8396
David Wienckowski, 666-8383
School Administrative District
75 Board of Directors
Gwendolyn Thomas, 666-3615,
[email protected]
Kimberly Totten, 666-5542, [email protected]
Planning Board
Robert Glassbrook, 666-3621
Doug Rollins, 666-3041
Michaeline Mulvey, 737-8695
Helen Watts, 522-9366
Lauren LeClerc, 756-9322

BOWDOINHAM (666-5531,
www.bowdoinham.com)
Selectmen
Brian Hobart, 666-3075, [email protected]
Wendy Cunningham, 666-3692,
[email protected]
om
Kathleen Gallant, 841- 7569,
[email protected], [email protected]
Doug Tourtelotte, 666,5941,
dtour [email protected]
m
Theresa Turgeon, 666-8147,
[email protected]
School Administrative District
75 Board of Directors:
Susan Brown, 666-8162,
[email protected]
Julie Booty, 666-8927,
[email protected]

BRUNSWICK
Town Manager Gary Brown,
725-6659
Town Council
Dist 1: David Watson, 488 Old
Bath Rd., 443-6171 h
Dist 2: Steve Walker 14 Bowdoin St 729-6327 h
Dist 3: Suzan Wilson, chairwoman, 6 Bunganuc Landing,
841-9090 h /
Dist 4: John Perreault, 295
Hacker Rd., 725-7257 h
Dist 5: Gerald Favreau, 21
Riverview Dr., 725-4084 h /
442-4337 ofc
Dist 6: Jane Millett, 10 Franklin
St., 729-3107 h / 729-2446
cell
Dist 7: Sarah Brayman, 10
McKeen St., 729-4515 h /
At-Large: Benet Pols, 5 Columbia Ave., 725-6575 h / 798-
2036 cell
At-Large: John Richardson Jr.,
19 Juniper Rd., 329-2553 h /
729-7689 ofc

School Board
Dist. 1: Rich Ellis, 231 Adams
Rd., 443-1138 h
Dist. 2: Brenda Clough, 10
Atwood Lane, 725-7805 h
Dist. 3: Chris McCarthy, 189
Rossmore Rd., 729-4089 h
Dist. 4: Corinne Perreault, 295
Hacker Rd., 725-7257 h
Dist. 5: Jim Grant, 155 Jordan
Ave., 729-3045 h
Dist. 6: Janet Connors, 29
Cumberland St., 729-0460 h
Dist. 7: Michele Joyce, 290
Maine St., 729-7120 h
At-Large: William Thompson, 42
Varney Road, 449-1249 h

At-Large: Joy Prescott, 102
Echo Road, 619-4569 h

Planning Board
Charlie Frizzle, 1 Sagamore Ln.,
729-0970 (h), chairman
Margaret Wilson, 13 Dionne
Circle, 729-6785 (h), vicechairwoman William Dana, 18 Bowker St,
721-0887 h
Dale King, 1 Simpson Pt Rd ,
729-8806 h
Dann Lewis, 7 Leeward Cove
Rd, 319-7774 h
Richard Visser, 25 Thornton
Way, Apt 204, 798-4670 h

DRESDEN (737-4335,
www.townofdresden.com)
Selectmen
Phil Johnston, 615-4375
Gerald Lilly, 737-4147
Allan Moeller Sr., 380-7886
E-mail:
DresdenTownOf [email protected]
RSU 2 Board of Directors
Bill Matthews, [email protected]
Michael Terrell, [email protected]

DURHAM
Town Administator Janet Smith,
353-2561
Selectmen
Jeff Wakeman, chairman, 522-
8444 ofc/353-7944 h,
Deb Larrabee, vice-chairwoman
, 240-1637 h
Barry Baldwin, 576-5007 h
Joshua Libby, 939-2953 h
Sarah Hall, 415-2312 cell

FREEPORT
Town Manager Peter Joseph,
865-4743, [email protected]
Town Clerk Tracey Stevens,
865-4743,
[email protected] tmaine.com
Town Council
Dist 1: D. Scott Gleeson, 200-
7759, [email protected]
Dist 2: Sarah Tracy, 615-7287,
[email protected] tmaine.com
Dist 3: Kristina Egan, vice chair,
865-5353, [email protected]
Dist 4: Andy Wellen, 522-3719,
[email protected] tmaine.com
At Large: Melanie Sachs, 619-
3363, [email protected]
At Large: James Hendricks,
chairman, 865-1183, [email protected] freepor tmaine.com
At Large: Rich DeGrandpre,
865-9309,
[email protected] tmaine.c
om

GEORGETOWN (371-2820)
Town Clerk: Cathy Collins
Selectmen
William Plummer IV, chairman
Geoffrey Birdsall
Delores Pinette

HARPSWELL (833-5771)
Selectmen
Eleanor Multer (Chair)
Alison Hawkes
Richard Daniel
Town Clerk: Rosalind Knight

LISBON (353-3000, www.lisbonme.org)
Town Council
At Large: Christopher Brunelle,
353-4430, [email protected]
At Large: Lisa Ward, 353-7306,
[email protected]
At Large: Gregg Garrison, 353-
2547, [email protected]
District 1: Mark Lunt, 333-
2811, [email protected]
District 1: Eric Metivier, 353-
5939,
[email protected]
District 2: Roger Bickford, 353-
8946 (home), 353-8033
(work),
[email protected]
District 2: Dillon Pesce, 577-
4222, [email protected]

School Committee
Traci Austin, 576-1603,
[email protected]
Kathi Yergin, 577-8896, [email protected]
Pete Reed, [email protected]
George Caron, 212-7010,
[email protected]
Marcey Crosskill, 577-0075,
[email protected]

Water Commission
William Bauer, 353-2780, cell
576-2438
Kenneth Wells, 353-5431
Stanley Doughty Jr., 353-9826,
cell 740-7258

PHIPPSBURG (389-2653)
Town Administrator: John
“Mike” Young
Town Clerk: Lisa Wallace
Selectmen
Everett A. Perkins (Chair)
Julia M. House
Gary R. Read

RICHMOND (737-4305,
www.richmondmaine.com)
Selectmen (ext. 305)
Clarence Cummins, 737-4305,
ext. 305, [email protected]
Peter Warner, 737-4305, ext.
303, [email protected]
Tracy Tuttle, 737-4305, ext.
311, [email protected]

com
Rose Beckwith, 737-4305 ext.
316, [email protected]
Gary Poulin, 737-4305, ext.
312, [email protected]
Regional School Unit 2 Board of
Directors
Jay Brown, [email protected]
Jonathan Edwards,
[email protected]
Lori Umberhind,
[email protected]

RSU 1 (443-6601)
Superintendent: Patrick Manuel
Board
Dist. 1: Jennifer Rich Smith
Dist. 2: David Barber
Dist. 3: Tim Harkins
Dist. 4: Kyle Yacoben
Dist. 5: Stephen August
Dist. 6: Alan Walton
Dist. 7: William Perkins

RSU 5 (865-0928)
Superintendent: Dr. Shannon
Welsh
Board
Nelson Larkins (chairman)
Kathryn Brown
Candace Decsipkes
Naomi Ledbetter
John Morang
Petter Murray
Beth Parker
Karin Perlotto VanNostrand
John Ricker
Michelle Ritcheson
Valy Steverlynck

RSU 12 (549-3261)
Superintendent: Howard Tuttle
Board
Hilary Holm (chairwoman)
James Bailey
Ralph Hildon
Barbara Skehan
Pam Wiswell
Diana McKenzie
Will Sugg
Don Barrett
Christopher Johnson
Frank Hample
Sandra Crehore
Richard DeVries
Joan Morin
Malinda Caron
Tom Birmingham
Shellie Nichols-Adams
Gerald Nault
Gerald Bailey Sr.
Mary Myers
Rowena Flynn
Wenonah Wirick

TOPSHAM (725-5821,
www.topshammaine.com)
Selectmen
Don Russell, 725-7334, donald. [email protected]
David Douglass, 729-9249,
[email protected]
m
Ronald Riendeau, 729-3472
Marie Brillant, 841-3200,
marie_ [email protected]
William Thompson, 721-9927,
[email protected]
com
School Administrative District
75 Board of Directors:
Scott McKernan, 607-2311,
[email protected]
James Conners, 504-2325,
[email protected]
Dorothy Gardner, 729-0397
Holly Kopp, 729-4014,
[email protected]
Jane Scease, 721-8675,
[email protected]
Jeffrey Wolkens, 240-6883,
[email protected]

WEST BATH (443-4342)
Town Administrator: Jonathan
Davis
Town Clerk: Robert “Rob” Morris Selectmen
Paula Nelson (Chair)
David Bourget
Peter Oceretko

WOOLWICH (442-7094)
Town Clerk: Lynette Eastman
Selectmen
David King (chairman)
Dale E. Chadborne
Lloyd F. Coombs
Jason A. Shaw
Allison L. Helpler

WESTPORT ISLAND
Town Clerk: Gaye Wagner
Selectmen
George Richardson Jr.
Gerald Bodmer
Ross Norton

WISCASSET (882-8200)
Town Manager: Laurie Smith
Town Planner: Misty Parker
Town Clerk: Christine Wolfe
Selectmen
Ed Polewarczyk (Chair)
Judy Colby
Jefferson Slack
Pamela Dunning
Timothy Merry

SAGADAHOC COUNTY
(http://sagcounty.com)
County Commissioners: 443-
8200
Charlie Crosby (District 1- Topsham and Bowdoin), [email protected]
Carol Grose (District 2 – Bowdoinham, Georgetown,
Phippsburg, Richmond, Woolwich), [email protected]
Lawrence Dawson (District 3 –
Arrowic, Bath and West Bath),
443-5857

Sheriff
Joel Merry, 443-8529, [email protected]



filed under: