Alpine Skiing (Individual Scots ski with Gorham; all meets at Shawnee Peak)
Jan. 2   Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Jan. 4   Kennebunk, Falmouth, Cheverus, Windham 5:30 p.m.
Jan. 9   Marshwood, Windham, Cheverus, Falmouth, Kennebunk    5:30 p.m.
Jan. 11 Falmouth , Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk   5:30 p.m.
Jan. 18 Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Jan. 25 Windham, Kennebunk, Cheverus, Falmouth, Marshwood    5:30 p.m.
Jan. 30 Cheverus, Marshwood, Kennebunk, Windham, Falmouth    5:30 p.m.
Feb. 1  Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Feb. 8  SMAAs    2 p.m.
Feb. 14-15       States  9 a.m.

Boys Basketball
Dec. 7  @ Westbrook  7 p.m.
Dec. 11            Massabesic      7 p.m.
Dec. 14            @ Scarborough           7 p.m.
Dec. 18            @ Cheverus    7 p.m.
Dec. 21            Noble  7 p.m.
Dec. 28            @ Windham    5 p.m.
Jan. 2   Deering           7 p.m.
Jan. 4   Biddeford       7 p.m.
Jan. 10 TA       7:15 p.m.
Jan. 12 @ South Portland       7 p.m.
Jan. 15 Marshwood     7 p.m.
Jan. 18 @ Sanford      7 p.m.
Jan. 21 Kennebunk      1 p.m.
Jan. 25 Gorham           7 p.m.
Jan. 29 @ Portland      7 p.m.
Feb. 1  @ Falmouth    7 p.m.
Feb. 5  @ Massabesic 7 p.m.
Feb. 7  Windham        7 p.m.

Girls Basketball
Dec. 7  South Portland 6 p.m.
Dec. 11            @ Massabesic 6 p.m.
Dec. 14            Scarborough    6 p.m.
Dec. 18            Cheverus         6 p.m.
Dec. 20            @ Noble          6 p.m.
Dec. 29            Windham        6 p.m.
Jan. 2   @ Deering       5:30 p.m.
Jan. 4   @ Biddeford  6 p.m.
Jan. 10 @ TA  6 p.m.
Jan. 12 Westbrook       6 p.m.
Jan. 15 @ Marshwood 6 p.m.
Jan. 18 Sanford           6 p.m.
Jan. 21 @ Kennebunk 1:30 p.m.
Jan. 26 @ Gorham      11:30 a.m.
Jan. 29 Portland          6 p.m.
Feb. 1  Falmouth         6 p.m.
Feb. 5  Massabesic      7 p.m.
Feb. 7  @ Windham    7 p.m.

Cheering
Jan. 5   Maine Cheering Coaches Association South Showcase (at Massabesic)       11 a.m.
Jan. 11 Gorham Invitational    6 p.m.
Jan. 19 Southwestern Maine Athletics Association Championship (at South Portland)        11 a.m.
Jan. 26 Class A Regionals (at Augusta Civic Center) TBD
Feb. 2  Cheers from the Heart (at Biddeford) 2:30 p.m.
Feb. 9  States (at Augusta Civic Center)        TBD
Feb. 16            Maine Youth Cheerleading Coaches Association Competition (at Scarborough)     TBD
March 16         New Englands (at TBD)         TBD

Boys Hockey (a co-op with Massabesic and OOB; home ice is USM)
Dec. 10            @ Brunswick  7 p.m.
Dec. 15            Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills   4:20 p.m.
Dec. 20            @ South Portland/Freeport/Waynflete           6 p.m.
Dec. 22            @ Gorham      8:20 p.m.
Dec. 27            Scarborough    12 p.m.
Dec. 27-29      Holiday Tournament (at USM)          TBD
Jan. 3   @ Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills          7:10 p.m.
Jan. 5   @ Portland/Deering    4:10 p.m.
Jan. 9   @ Kennebunk 6 p.m.
Jan. 12 @ Marshwood/Traip/Noble/Sanford  1 p.m.
Jan. 18 Biddeford       8:30 p.m.
Jan. 21 Lawrence/Skowhegan 1 p.m.
Jan. 26 Mt. Ararat/Lisbon/Morse        8:20 p.m.
Feb. 2  @ Lawrence/Skowhegan        7:30 p.m.
Feb. 8  York    8:30 p.m.
Feb. 13            Marshwood/Traip/Noble/Sanford       8:30 p.m.
Feb. 15            @ Windham/Westbrook         8:30 p.m.
Feb. 19            @ Cony/Hall-Dale/Monmouth           1:50 p.m.
Feb. 21            South Portland/Freeport/Waynflete    1 p.m.

Girls Hockey (a co-op with Gorham and Massabesic; home ice is USM)
Nov. 24           @ Mt. Ararat/Morse    8 p.m.
Nov. 28           Scarborough    3:30 p.m.
Dec. 1  @ York/Traip  12 p.m.
Dec. 4  Biddeford       4 p.m.
Dec. 6  @ Portland/Deering    6:20 p.m.
Dec. 12            Cape Elizabeth/Waynflete/South Portland     8:30 p.m.
Dec. 20            @ Brunswick  4:45 p.m.
Dec. 28            @ Winslow/Gardiner  6:40 p.m.
Dec. 31            Brunswick       12 p.m.
Jan. 5   Edward Little/Leavitt/Poland 6:20 p.m.
Jan. 8   Yarmouth/Freeport/G-NG      3:30 p.m.
Jan. 10 @ Cheverus/Kennebunk/OOB           4 p.m.
Jan. 16 Falmouth         3:30 p.m.
Jan. 21 York/Traip       11:15 a.m.
Jan. 26 @ Yarmouth/Freeport/G-NG 5:30 p.m.
Jan. 29 Mt. Ararat/Morse        4 p.m.
Jan. 31 @ Biddeford  7 p.m.
Feb. 2  @ Falmouth    6:10 p.m.

Indoor Track (all meets held at USM, unless otherwise specified)
Dec. 14            Biddeford, Cheverus, Deering, Falmouth, Gorham, Kennebunk, Marshwood          5 p.m.
Dec. 22            Marshwood, Portland, Gorham, Scarborough            4:30 p.m.
Dec. 29            USM Relays    9 a.m.
Jan. 12 Massabesic, Marshwood, Biddeford, South Portland 8:30 a.m.
Jan. 12 @ Dartmouth Relays (in Hanover, New Hampshire) TBD
Jan. 19 Westbrook, Deering, Marshwood, Portland, Scarborough     8:30 p.m.
Feb. 2  Noble, Deering, Gorham, Marshwood, South Portland, TA, Windham        11: 45 a.m.
Feb. 9  Southwesterns 12 p.m.
Feb. 18            States  12 p.m.
March 2           @ New Englands (at Reggie Lewis Center, Boston) TBD

Swimming (Bonny Eagle’s home pool is St. Joseph’s College)
Dec. 8  @ Windham    2 p.m.
Dec. 12            Cape Elizabeth            12 p.m.
Dec. 21            @ Deering       4 p.m.
Dec. 28            Massabesic      5 p.m.
Jan. 4   @ South Portland       12 p.m.
Jan. 9   Gorham           4 p.m.
Jan. 18 @ Waynflete   4 p.m.
Jan. 23 Yarmouth        4 p.m.
Feb. 1  @ TA  4 p.m.
Feb. 9  @ Boys South Southwesterns (at Cape Elizabeth)         5 p.m.
Feb. 10            @ Girls South Southwesterns (at Cape Elizabeth)          5 p.m.
Feb. 18            @ Boys States (at Bowdoin)       8:30 a.m.
Feb 19 @ Girls States(at Bowdoin)        8:30 a.m.

Wrestling
Dec. 8  @ Westbrook Invitational      9:30 a.m.
Dec. 12            @ Massabesic 5:30 p.m.
Dec. 19            Cheverus         5 p.m.
Dec. 29            @ Massabesic Duals   9:30 a.m.
Jan. 1   @ Westbrook/Gorham (at Westbrook)           5 p.m.
Jan. 4-5            @ Spartans Invitational (at Sanford)  4:30 p.m., 8:30 a.m.
Jan. 9   Windham/G-NG         5 p.m.
Jan. 16 Kennebunk      5 p.m.
Jan. 21 @ Southern Maine Classic (at TBD)  9 a.m.
Jan. 26 @ Deering (w/Windham/G-NG, Sanford, Biddeford)          9 a.m.
Jan. 30 @ Noble (w/Scarborough)      5 p.m.
Feb. 2  Windham/G-NG, Portland, Marshwood        9 a.m.
Feb. 9  @ Regionals (at Noble)          TBD
Feb. 16            @ States (at Cony)      TBD

Adam Birt can be reached at [email protected] Follow him on Twitter: @CurrentSportsME.

Bonny Eagler Zach Maturo takes to the air in a playoff game vs. Scarborough last season.

Scot Lindsay Frazier cuts toward the net in a bout at Westbrook last winter.


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.