The following students made the honor roll for the third quarter at Thornton Academy in Saco.

Class of 2022

First Honors: Reese Ahearn, Allison Arsenault, Meagan Arsenault, Kayley Auger, Colby Bilodeau, Colin Binette, Cody Bowker, Jonathan Branco, Benjamin Cobb, Kristen Costa, Zack Coulombe, Mathielde Lindberg Cristofoli, Roman Crossetti, Khanh Dau, Abrial Davis, Ezra Davis, Deven Dean, Lilly DesRoberts, Olivia Dyer, Gabriella Ellis, Martim Esteves Gomes, Emma Ferland, Ronan Flynn, Grace Foster, Inga Hallett, Bella Hankston, Lydia Highbarger, Savannah Hunter, Abbas Jabor, Marina Jokanovic, Anthony Jones, Mia-Claire Kezal, Ye Won Kim, Hannah Leavitt, Lauren LeBlanc, Mary Lemoine, Evan Libby, Wyatt Light, Kelvin Lin, Ava Macisso, Lydia Maxcy, Megan Melanson, Mikenzie Melendez, Scout Nasse, Samantha Ney, Molly Nguyen, Laura Ouellette, Kailan Pan, Elaina Paquette, Paris Parker, Michael Pinette, Katharine Poulin, Emily Riche, Sarah Rosen, Cody Ruff, Matthew Sawyer, Christian Schaffer, Eduardo Shibata, Green Shin, Kayleigh Smith, Elise Soucy, Sophia St. John, Nicholas Stinson, Hongye Tang, Charles Tilburg, Emma Townsend, Maya Trahan, Elizabeth Turnidge, Zander Unger, Alan Verreault, Kaitlyn Walsh, Rongze Wang, Ethan Wickham, Jianer Xuan, Xiaolan Zhou.

Second Honors: Caleb Adams, Dylan Anderson, Kodi Baihr, William Barry, Lisa Bartesaghi, Cameron Beaudoin, Taylor Beaulieu, Seth Beyea, Conner Boisvert, Kaitlyn Boucher, Blaine Buda, Thu Anh Bui, Kevin Butts, Emma Byars, Pablo Calvo De La Fuente, Elena Casares Millet, Roberto Cervantes Lopez, Dingqi Chen, Brett Chenard, Vittorio Chiaverini, Naleah Cobleigh, Breece Cote, Andre da Cunha Rato, Nicholas DeLeo, Simon DiMatteo, Victoria Ellis, Abigail Fox, Mikas Freeman, Ryan Fuhrmann, Carter Gagne, Edoardo Gallazzi, Brady Graffam, Thomas Griffin, Ryan Halle, Madison Hawkins, Durand Heatley, Haley Heffernan, Aidan Hieger, Paige Hodgdon, Carter Illingworth, Minsung Kim, Jacob Kingdon, Owen Labonte, Elyas Ladid, Kassidy Laflamme, Jenna Lagasse, Jenna Lavallee, Lily LeBlanc, Rachel LeProhon, Nathan Lilly, Bailey Littlefield, Summer Mackell, Mason McElhinney, Michael McLeer, Tyler Menard, Max Meserve, Cole Michaud, Katelyn Munro, Dylan Nutting, Dohyun Park, Kyle Pelletier, Nicolas Perdomo, Jordyn Prejean, Trevor Price, Daniil Prokhurovskii, Ethan Raybine, Dante Reali, Carter Reinhart, Liam Rich, Jakob Richard, Kaitlyn Rodriguez, Izayah Rush, Irene Scribner, Cameran Seale, Jacob Shaw, Fernanda Shibata, Paul Solomon, Grace Sommer, Alexander St. John, Marie Stepp, Kiera Stoutenburg, Katie Strout, Riley Sullivan, Dongchang Tong, Kylie Tracy, Khoa Minh Tran, Jonathan Umel, Jaclyn Vanderhoof, Caden Verville, Serena Volk, Tanner Walsh, Cayden Ward, Colby Wise, Makenna Young.

Third Honors: Caitlyn Andrade, Margaret Archibald, Jamison Baker, Bryan Benson, Ludovico Bianchi, Toan Minh Bui, Ellen Causey, Damion Clemens, Lily Cyr, Maddison Desjardins, Olivia Desrosiers, Grace Doyle, Qiuyu Feng, Anna Fomichenko, Sara Hailemariam, Devin Hunnewell, Webber Jarvis, Bifan Jiang, Sunwoo Kim, Logan Lajoie, Ava Leary, Jenna Lomax, Cydni Morgan, Tralee Pomerleau, Ethan Repucci, Rafaela Ribeiro de Mello, Izabela Roughton, Marieanna Schultz-Aboujaoude, Janka Sebok, Joshua Sewell, Lydia Simkowitz, Phitchakorn Singprom, Gage Tarbox-Belanger, Pavel Tarpy, Grace Veroneau, Jaden Watson, Ella Weaver.

Class of 2023

Advertisement

First Honors: Punnisa Amornsirikul, Amelia Benoit, Emma Boissonneault, Amelia Bradford, Montserrat Casas De La Torre, Tommy Chen, Cole Cochrane, Hannah Cook, Jasmine Day, Tianyi Deng, Peyton DePaul, Isabella DiRisi, Jessica Dow, Estella Duquette, Adeline Falardeau, Alivia Faulkner, Julia Fomichenko, Logan Genender, Renee Gonneville, Ian Grant, Anthony Gregoire, Emily Hansen, Eden Harriman, Ryan Hauschild, Clara Holley, Christian Huynh, Nicolas Jambrina Gonzalo, Jamie Johnson, Maya Judice, Xander Knox, Evan Kurlanski, Emma L’Heureux, Henry Lausier, Ethan LeBlanc, Isabelle Levesque, Maclain Lowe, Kiley Mackell, Payton Martin, Emily McGrath, Laina Mekonis, Anh Minh Nguyen, Eva Northway, Jack Nussbaum, Tresor Olela, Chaeweon Park, Yerim Park, Claudia Pelletier, Tuong Kien Pham, Wilken Philipps, Jacob Pisani, Wyatt Rust, Kohei Sato, Trevor Seymour, Anna Smith, Harris Stoddard, Zachary Taranko, Henry Tardiff, McKenna Travis, Thalia Tucker, Jocelyn Tyler, Giang Chau Ngoc Vu, Allison Wagner, Chenxuan Wang, Kyra Wiggs, Ruijie Xu.

Second Honors: Arianna Agosto, Noah Ambrose, Jordan Anderson, Madisyn Ayres, Evan Beaudette, Dylan Bedell, Alexis Bernier, Simon Blake, Braden Camire, Kyle Chen, Emily Coleman, Tyler Cote, Felipe Cotrim Santos, Evgenia Cotsis, Owen Critchley, Elise Cyr, William Davies, Rose Dinh, Davis Drown, Emma Drown, Alyssa Dubois, Carlos Eboli Fernandez, Griffin Erickson, Nico Farago-Dumsch, Madalena Faustino, Dominic Ferry, Annabelle Fournier, Savannah Freeman, Theodore Gluck, Wenjing Guo, Charlotte Hill, Nora Hill, Carlie Hutchings, Keaton Jackson, Ayla Jordan, Matthew Kimball, Justin Labelle, Madison Laflamme, Alexis Lavigne, Mason LeBlanc, Hyunji Lee, Junyoung Lee, Mackenzie Littlefield, Hanwen Liu, McKenzie Lowry, Addison Macavian, Edison Macomber, Devyn Madore, Elise Marquis, Ella Marston, Haley Mascolo, Heath McLean, Paulius Mikalauskas, Benjamin Moore, Juan Pablo Morales Moreno, Olla Ndimurukundo, Logan New, Janet Newman, Casey Ouellette, Matthew Page, Eli Palleschi, Max Paquette, Emma Parslow, Cara Pennell, Zoey Pennell, Thong Minh Pham, Cameron Raymond, Ethan Robbins, Camden Roche, Isabelle Rocheleau, Julia Rocque, Pablo Romero Novelo, Carter Roughton, Caleb Sajecki, Stephanie Sawyer, Matilde Schmidt-Lund, Jeannette Schultz-Aboujaoude, Marc Scully, Hannah Steltzer, Kaine Stewart, Zhijun Sun, Corbin Taylor, Layla Thomas, Faith Tillotson, Maria Regina Torre Riancho, Miguel Andres Trava Gaber, John Tripp, Ivy Turbide, Alexander Turner-Forbes, Lucas Urch, Evan Vallee, Benjamin Walker, Gabriella Walters, Hayden Whitney, Brianna Wilder, Noah Woodcock, Eden Woods.

Third Honors: Bryce Beaulieu, Madelyn Berlin, Lily Binette, Jack Birkemose, Rose Mary Blake, Morgan Bolduc, Damian Bracy, Katherine Bray, Aidan Camire, Christopher Carleton, Hope Cash, Alvaro Cervantes Garcia Luna, Avery Collard, Dillon Cotsis, Karter Crosby, Travis Crozier, Anthony Cyr, Cody Donovan, Isaac Edwards, Nabella Erskine, Ziqing Feng, Joe Fersch, Madison Freedman, Jazzmyn Goff, Nicholas Gross, Shengwei Hao, Claire Heidelbaugh, Ash Hutchins, Ryan Ireland, Thomas Johnson, Isaiah Jones, Bella Karbowniak, Zackary King, Adam Kroeger, Wing Yu Li, Xijie Li, Isabelle Miner, Kien Trung Nguyen, Ryan O’keefe, Trevor Perry, Michael Quatrano Jr, Alexis Ramsay-Conley, Addison Rizzo, Kylie Rowe, Katie Steeves, Olivia Toppen, Mia Turner, Kiley Vela, Riley Walls, Naaman Wheeler, Emily Wraight.

Class of 2024

First Honors: Rory Beaudoin, Dasia Berube, Troy Bolduc, Jack Bonnette, Jazmin Booth, Macie Boucher, Amelia Carestia, Maleeha Carter, Jason Chen, Jeremiah Chessie, Boston Cochrane, Isabella Colley, Ariana Cote, Olivia Cote, Dyllan Davis, Jaime de Martin Olea, Elijah DiRisi, Elisabeth Drown, Jack Dumas, Caden Dussault, Julia Elie, Carolina Esteban Silgo, Nora Freeman, Lydia Giroux, Taylor Gray, Mathieu Guillerault, Maia Gustafson, Danica Hebert, Pedro Hernandez Alvarez, Natalie Hilton, Ashley Houde, Addison Ireland, Hobin Kim, Lisa-Marie Krey, Youngseo Kwak, Seohyun Lee, Renee LeProhon, Maci Levine, Ayala Littlefield, Taylor Madera, Jack Mahoney, Daniel Menard, Roe Mitchell-Clark, Caleb Morin, Harper Nasse, Kiara Oliver, Alexis Pelton, Aleksandar Rakovic, Luke Reaser, Guinevere Robbins, Sebastian Shields, Cailey Sommer, Ellena Stepp, Hadley Stoddard, Danielle Stuart, Sol Thomas, Charlotte Townsend, Stella Tracy, Said Turdiyev, Cameron Turgeon, Monica Uribe Perdomo, Joshua Vallee, Lily Warmuth, Annabelle Winans.

Second Honors: Cash Adams, Colin Albert, Alex Alonso, Regan Ambrose, Jose Pablo Baez Zevada, Derek Bedard, William Bedard, Carly Belanger, Jonathan Beyea, Abigail Binette, Alexis Brichetto, Christopher Brown, Tri Gia Minh Bui, Erik Butts, Natalia Camara Dominguez, Nathaniel Carnevale, Dominic Champagne, Alexander Chan, Ava Cote, Riley Coxen, Katherine Cross, Sheneil Cummings, Emily Darhower, Sarah Dell’Erba, Christopher Denton, Lydia Desjardins, Lindsay DesRoberts, Maria Belen Diaz Escobar, Adam Donovan, Olivia Doyon, Maria Eckardt, Jackson Farwell, Nadia Fernald, Rachael Fox, Kenna Gagnon, Hailey Galante, Lilyanna Gomez, Norah Grover, Madalyn Guindon, Paulina Guzman Lira, Takumi Handa, Kari Hutchinson, Seth Jamison Jr., William Jankowski, Kefeng Jiang, Jaeho Joo, Sean Kane, Brady Kezal, Kalina Kontsas, Anabel Korschinowski, Anna Le, Anjali Leach, Katherine LeBlanc, Brady Lee, Donghyun Lee, Allison Lefebvre, Isabella Loignon, Addison Lowry, Qi Luo, Tyler Lydon, Laura Lynch, Tyler MacVane, Rose MacWhinnie, Aitana Martinez Cantero, Rachel Melendi, Jack Meyer, Emma Michaud, Ryder Mitchell, Jooho Namgoong, Ellyana Nise-Farrington, Divine Olela, Joshua Penney, Pablo Perez Gonzalez, Molly Perkins, Kaeden Pfeiffer, Bo Preston, Cole Purvis, Alejandrina Reyes Molina, Nathan Riche, Lucas Ring, Drew Russell, Kiana Serunjogi, Dongho Shin, Joshua Soucy, Matthew Soucy, Cody Southwick, Rebecca Spencer, Ariannah Thompson, Vy Hoang Tran, Noah Veroneau, Thomas Verreault, Brandan Vitiello, Maddie Watt, Drew Wedgewood, Patrick Young.

Advertisement

Third Honors: Dylan Bellemare, Caleb Binette, Dylan Bolduc, Adelaide Brown, Diego Camara Bolio, Megan Carroll, Dillon Clark, Daijah Dossiema, Jordan Dube, Johnathan Edgerly, Tobias Fisher, Madelyn Gelinas, Faegan Gray, Michael Harder, Liam Hieger, In-Young Hwang, Lily Hyde, Seoyoung Kim, Landon LaBreck, Ian Lamarre, Trevor LaRoche, Gaven LeCour, Ethan Morowitz, Damian Musgrave, Ian Myers, Joshua Ney, Kallie Petit, Zachary Poirier, Katrina Pype, Yabeserra Rich, Brayden Samuels, Jordan Senus, Austin Sirois, Harrison Surran, Caden TRUE, Rose Varney, Aidan Vitiello, Alexander Watts, Zikang Yao.

Class of 2025

First Honors: Skyelar Achorn, Mackenzie Ames, Brianna Arsenault, Charlotte Belanger, Sophia Bell-Pifferrer, Makayla Bernier, Daphne Blake, Benjamin Blue, Sophia Bogardus, Taya Bouchard, Liberty Bove, Tyler Brown, Ryan Camire, Johnny Campbell, Evelyn Carson, McKenna Castle, Olivia Chaplin, Jessica Chen, Natalie Clark, Cameron Cyr, Tamar Diga, Matthew Dormanen, Zephyr Drummey, Maya Dukhey, MacKenna Durkee, Kamila Dzabiev, Abrialla Feacher, Amiya Harper, Yaqeen Hasan, Brooke Helgesen, Meleah Herrick, Emma Houston, Kristopher Hoyt, Seonwoo Jeong, Jayden Lavoie, Addison Litchfield, Abigail Lizotte, Henry Mahoney, Roman Mahoney, Allison Marines, Drew Maxcy, Florentia Mendros, Gabriella Montecalvo, Casey Moore, Zachary Nelson, Issa Oppenheim-Pressman, Lillian Page, Gianna Palleschi, Jooyoung Park, Jungha Park, Alex Parker, Gabrielle Price, Logan Price, Polina Rempel, Calvin Richard, Scarlett Rocque, Jaden Sanderson, Anna Scully, Olivia Smart, Charlotte Sydnor, Anna Tatro, Lilah Taylor, Cora Thomas, Benjamin Thurlow, Teigan Vincelette, Kiley Willett.

Second Honors: Evan Alivizatos, Connor Amadon, Brayden Ames, Zackary Arsenault, Mia Banta, Emma Barnes, Blake Beaudette, Wyatt Benoit, Alexander Berry, Avery Binette, Maisey Brown, Isaac Burnette, Bailey Camire, Kylee Caron, Anni Chen, Efthemia Cotsis, Reichen Crossetti, Cora Culvert, Dominic Curit, Kimberly Dang, Zach Delano, Blake DiDonato, Caleb Doyon, Luke Duquette, Gabrielle Dyer, Robert Eldred III, Andrea Escudero Cortes, Mathieu Faucher, David Fersch, Kellen Fisher, Julia Fournier, Aiden Frausto, Nathan Gagnon, Noah Gallant, Sebastian Googins, Kymber Goulet, Sophia Guindon, Zachary Hall, Kayla Hansen, Mark Earl Herbito, Evan Hill, Christina Hittle, McKade Houde, Abraham Huff, Christopher Hyde, Connor Joyce, Henry Kenniston, Dongjun Kim, Ella Labbe, Parker Lafortune, Grace Lambert, JohnnyMemphis LeBlanc, Owen LeePow, Colton Letarte, Ava Lomax, Alejandra Luna Munoz Puente, William Marston, Amelia Mayer, Joyce Mbaya, Mikolaj Michalik, Josie Morin, Julia Nadeau, Porscha Papachronopoulos, Maia Paquette, Gavin Pellerin, Andrea Natalia Perez Jimenez, Luciana Perez Jimenez, Brady Pierce, Branden Prak, Rylie Prejean, Bryce Ray, Kaelin Regoulinsky, Bella Robinson, Gina Romagnoli, Rylea Rose, David Rossignol, Hyunjun Ryu, Dominic Serrano, Kyle Shaw, Saeed Shekhaldin, Parker Snell, Liam Spalding, Ethan Stewart, Laila Suey, Kendall Sulikowski, Victoria Suslova, Ruby Sydnor, Quincy Thibault, Lilah Thomas, Samuel Wheeler, Ella Wiggs, Autumn Wiles, Christine Williams.

Third Honors: Xavier Bellerose, Clayton Bishop, Julia Brochu, Ryan Causey, Kayleigh Corriveau, Gavin Corson, Alyssa Cressey, Samantha DeGeorge, Tucker Delan, Jackson DeLeo, James Ellenwood, Khloe Farris, Jacob Fish, Johanna Fitzgerald, Isabella Fournier, Tess Frager, Breccon Golding, Gaven Hollenbeck, Alexis Hurley, Graham Jasper, Ruby Johnson, Broden Jordan, Carter Lucca, Tianyi Ma, Alexander Maloney, Jakob McClay, Matthew Mulkern, Agostinho Ngombe, Brycen Ouellette, Jacob Raymond, Isabella Renna, Payton Simmons, Christopher Smith, Gianna Stone, Lauryn Tracy, Ayden Tran, Gabrielle Troiano, Evan Turnidge, Richard Williams.