Eastern Class B boys

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#10-Ellsworth 47, #7-Medomak Valley 44 Story | Box score

Wednesday, Feb. 12

#4-Caribou 67, #13-Gardiner 44

#5-Winslow 56, #12-Foxcroft Academy 46 Story

#6-Old Town 73, #11-Waterville 44 Story

#8-Hermon 47, #9-Presque Isle 30

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Friday, Feb. 14

#6-Old Town 57, #3-Mt. Desert Island 44 Box score

#10-Ellsworth 71, #2-Camden Hills 62 Story | Box score

Saturday, Feb. 15

#4-Caribou 63, #5-Winslow 61 Story | Box score

#8-Hermon 68, #1-Oceanside 63, OT Story | Box score

Semifinals

at Cross Insurance Center

Wednesday, Feb. 19

#6-Old Town 53, #10-Ellsworth 50 Box score

#4-Caribou 58, #8-Hermon 39 Box score

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#6-Old Town 43, #4-Caribou 41, OT Story



Eastern Class B girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#13-Waterville 43, #4-Winslow 34 Story

#5-Foxcroft Academy 61, #12-Old Town 47

#11-Ellsworth 50, #6-Oceanside 47

#10-John Bapst 33, #7-Medomak Valley 32 Story | Box score

#9-Gardiner 61, #8-Camden Hills 52 Story

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Friday, Feb. 14

#3-Mt. Desert Island 54, #11-Ellsworth 40 Box score

Saturday, Feb. 15

#2-Nokomis 42, #10-John Bapst 22 Story | Box score

#5-Foxcroft Academy 33, #13-Waterville 25 Story | Box score

#1-Presque Isle 67, #9-Gardiner 42 Story | Box score

Semifinals

at Cross Insurance Center

Wednesday, Feb. 19

#3-Mt. Desert Island 46, #2-Nokomis 44 Story | Box score

#1-Presque Isle 53, #5-Foxcroft Academy 49

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#3-Mt. Desert Island 63, #1-Presque Isle 51 Story



Eastern Class C boys

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#11-George Stevens 59, #6-Dexter 53

#7-Orono 57, #10-Central 44

#9-Bucksport 55, #8-Piscataquis 39

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Tuesday, Feb. 18

#3-Lee Academy 75, #11-George Stevens 58 Box score

#2-Calais 55, #7-Orono 52 Box score

#5-Penquis 66, #4-Washington Academy 61, 2 OT Box score

#1-Houlton 51, #9-Bucksport 35

Semifinals

at Cross Insurance Center

Friday, Feb. 21

#3-Lee Academy 61, #2-Calais 57, OT Box score

#1-Houlton 60, #5-Penquis 44 Box score

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#1-Houlton 49, #3-Lee Academy 33



Eastern Class C girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#6-Mattanawcook 54, #11-Lee Academy 34

#7-Piscataquis 72, #10-Sumner 57

#9-Washington Academy 43, #8-George Stevens 32

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Tuesday, Feb. 18

#5-Houlton 38, #4-Dexter 36 Box score

#1-Calais 55, #9-Washington Academy 35 Box score

Wednesday, Feb. 19

#6-Mattanawcook 46, #3-Narraguagus 40 Box score

#2-Orono 40, #7-Piscataquis 29 Box score

Semifinals

at Cross Insurance Center

Friday, Feb. 21

#2-Orono 47, #6-Mattanawcook 31

#1-Calais 53, #5-Houlton 29

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#1-Calais 49, #2-Orono 30



Eastern Class D boys

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#16-Jonesport-Beals 66, #1-Washburn 63

#2-Easton 57, #15-Schenck 42

#3-Hodgdon 66, #14-Wisdom 37

#13-Deer Isle-Stonington 55, #4-Shead 52

#5-Southern Aroostook 63, #12-Central Aroostook 44

#11-Fort Fairfield 65, #6-Machias 48

#10-Bangor Christian 54, #7-Woodland 32

#8-Van Buren 46, #9-Stearns 43, OT

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 15

#3-Hodgdon 57, #11-Fort Fairfield 42

#2-Easton 41, #10-Bangor Christian 37

Monday, Feb. 17

#5-Southern Aroostook 53, #13-Deer Isle-Stonington 45 Box score

#8-Van Buren 57, #16-Jonesport-Beals 53 Box score

Semifinals

at Cross Insurance Center

Thursday, Feb. 20

#3-Hodgdon 45, #2-Easton 31 Box score

#5-Southern Aroostook 49, #8-Van Buren 45, OT Box score

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#3-Hodgdon 49, #5-Southern Aroostook 37 Story | Box score



Eastern Class D girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#1-Schenck 62, #16-Woodland 18

#2-Van Buren 84, #15-East Grand 28

#3-Fort Fairfield 64, #14-Katahdin 38

#4-Washburn 87, #13-Shead 35

#5-Machias 56, #12-Ashland 40

#6-Penobscot Valley 60, #11-Southern Aroostook 54

#7-Limestone 63, #10-Greater Houlton Christian 40

#8-Stearns 51, #9-Easton 35

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Monday, Feb. 17

at Cross Insurance Center

#3-Fort Fairfield 59, #6-Penobscot Valley 54, OT Box score

#2-Van Buren 55, #7-Limestone 36 Box score

#4-Washburn 80, #5-Machias 42 Box score

#1-Schenck 49, #8-Stearns 44

Semifinals

at Cross Insurance Center

Thursday, Feb. 20

#2-Van Buren 39, #3-Fort Fairfield 37

#4-Washburn 64, #1-Schenck 34

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#4-Washburn 74, #2-Van Buren 51 Story | Box score



State championships

CLASS B

at Cross Insurance Center

Friday, February 28

Girls: Lake Region 56, Mt. Desert Island 47 Story | Box score

Boys: Old Town 64, Poland 39 Story | Box score