Class of 2014: Deering High School Top Seniors

1.  Zachary Duperry, son of Joette and Richard Duperry, plans to attend Bowdoin College and major in Biology. Honors, awards, achievements: Academic Letter in 9th, 10th, 11th, and 12th grades, High Honors in 9th, 10th, 11th, and 12th grades, United States Senate Youth Program Runner Up, United States Senate Youth Program Delegate, National Merit Finalist. Activities: Soccer, Freshmen Senate, Junior Senate Class President, Key Club (president 12th grade), French Club (president 11th grade), Outdoors Club (co-president 12th grade), Sophomore Senate, Debate Team, Senior Senate Class President, Varsity Soccer, tutoring in Algebra I class,

2Jordan Roche, son of Dennis and Diane Roche,  plans to attend Northeastern University and major in Computer Science. Honors, awards, achievements: Academic Letter in 9th, 10th, 11th, and 12th grades, Phi Beta Kappa Book Award, National Merit Scholarship Finalist. Activities: Math Team (captain 11th and 12th), Soccer, Tennis, Nordic Ski Team, Youth Soccer Referee, Chess Club, Maine Medical Center Junior Volunteer.

3Cleo Barker, daughter of Bret and Amy Barker of 397 Stevens Avenue, Portland, plans to attend University of Maine in Orono and major in Communications.  Honors, awards, achievements: High Honors in 9th, 10th, 11th, and 12th grade, Yale University Book Award, National Merit Finalist and Semifinalist. Activities: Deering Drama-10 productions (lead role in Alice in Wonderland, stage manager in four), Fournier’s Leadership Karate, Portland Museum of Art Internship, Wayside Food Programs Volunteer, Maine Audubon Center Volunteer, Photography Club, French Club, Track-Indoor and Outdoor, Student Senate-grades 11 and 12.

4.  Kathryn Cleary, daughter of Rosemary Cleary and Penny Sargent, plans to attend Bates College. Honors, awards, achievements: High Honors, National Honor Society, Brown Book Award, attended Coastal Studies for Girls- a Marine Science and Leadership semester boarding school in the fall of sophomore year. Activities: Anime Club (president 11th and 12th), Piano, Volunteer at Outright L/A, Karate, Environmental Club, Chess Club, Gay-Straight Alliance, Maine State Youth Summit Event Volunteer, Friends of Casco Bay Volunteer, Outdoor Track, National Honor Society

5.  Heather Hodson, daughter of Cathy and Al Hodson, plans to attend Cornell University and major in Nutritional Sciences.  Honors, awards, achievements: Academic Letter in 9th, 10th, 11th and 12th grades, High Honor Roll in 9th, 10th, 11th and 12th grade, Cornell Book Award, John Casanova Sportsmanship Award,  Activities: Class Senate (vice-president 11th and 12th), Soccer (junior varsity captain), Lacrosse, Track, Peer Mediators, Outdoors Club, Future Teachers, President’s Council.

6.  Emma Garcelon, daughter of Barbara Carter and Bill Garcelon, plans to attend Wheaton College.  Honors, awards, achievements: High Honors in 9th, 10th, 11th, and 12th grade, Smith College Book Award, National Honor Society, Balfour Scholar, Presidential Scholar.  Activities: Key Club, Fiddle Lessons, Lacrosse, Environmental Club, Photography Club, Student Senate, Tutoring, Server at the Woods of Canco.

7.  Katherine Reynolds, daughter of Mark and Denise Reynolds, plans to attend Stonehill College and major in Communications.  Honors, awards, and achievements: St. Anselm’s College Book Award, “Most Improved” JV Track, SMAA Citizenship Award. Activities: Band, Lacrosse, Musica de Filia (choir), Cross-country, Natural Helpers, Indoor Track, Chorus, Handbells,

8.  Jenny Chiem, daughter of Muoi Chiem, plans to attend University of New England and major in Health, Wellness, and Occupational Studies. Honors, awards, achievements: Honor Roll 9th and 11th, High Honor Roll 10th and 12th,  College of the Atlantic Book Award, Highest Scoring Member of the Academic Decathlon Team in Junior Year, 1st Place in Novice LD Debate at MFA State Championship in senior year, National Honor Society. Activities: Student Senate, Key Club, Academic Decathlon, Cooking and Gardening Club, Environmental Club, Outdoors Club, Drama, Anatomy of Leadership, Unity Project, Future Teachers of America, Debate Club, Academic Worldquest

9.  Thoalfakar AlSaady, son of Elham Alshafee and Saheb AlSaady, plans to attend University of Maine in Orono (Honors College) and major in Chemical Engineering. Honors, awards, achievements: Academic Letter in 9th, 10th, 11th, and 12th grade, High Honors in 9th, 10th, 11th, and 12th grade National Honor Society, Lifetime Membership to National Society of High School Scholars, Rensselaer Book Award for Math and Science, State of Maine Chess Champion 2013, Honors College at University of Maine, University of Maine Recognition Scholarship, Ambassador of the National Society of High School Scholars.  Activities: Math Team, Captain of Chess Club, Captain of Academic Decathlon, Student Senate, Photography Club, Portland Adult Education Volunteer, Yearbook, Outdoors Club.

10.  Zsofia Duarte, daughter of Sara Hart and Eduardo Duarte, plans to attend Bates College and major in Psychology and Neuroscience.  Honors, awards, achievements: High Honor Roll 9th and 10th, Academic Letter 11th and 12th, Junior National Honor Society, National Honor Society, Indoor Track Academic Award. Activities: JV Soccer, Freshman Newspaper, S.A.L.T. (Service, Allegiance, Leadership, Teamwork), Massapequa Premiere Soccer, Phoenix Premiere Soccer, USM Early Studies, Employed at American Eagle and The Crooked Mile Café, Varsity Soccer, Varsity Indoor Track, Varsity Outdoor Track, Junior Prom Committee, Future Teachers, Peer Mediators, Key Club (secretary 12th), Co-Editor of School Newspaper-The Phoenix (10th).

 

Deering High School Awards

Jazmine Abasta – Dwight Parker Award

Su’di Abdirahman  –  DHS Debate Achievement Award,  Mary R. Bennett Memorial Scholarship

Ali Adan –   President’s Educational Achievement Award

Hilal Ahmad –  Mary Bogh Memorial Scholarship, President’s Educational Excellence Award, US Marines Scholastic Excellence Award

Hibaq Ahmed –    DHS Debate Achievement Award

Ahmed Ali –   Ernie Harmon Scholarship Award

Awad Ali –  Resurgam Perseverance

Thoalfakar AlSaady – MELMAC Maine Principal’s Scholarship, Rhonda Farnham Studios Award, Promise Mitchell Scholars

Cleo Barker –  DHS Players Award,  Frances Hueston Award, National Merit Scholarship Winner, Outstanding Academic Achievement in Spanish, President’s Educational Excellence Award, Tony Germaine Class of 1957 Memorial Scholarship

William Barlock – George E. Poulos Memorial, Huse Tibbetts Award, Helen King Memorial Award

Benjamin Barnes –  Dwight Parker Award,  Neal S. Manley Scholarship, President’s Educational Excellence Award, US Marines Semper Fidelis Award for Musical Excellence

Lindsey Beckwith – Katie Dykes Memorial Fund

Taryn Brennan – DHS Debate Achievement Award, President’s Educational Achievement Award

Brittany Burke – Dancing in the Rain Scholarship in memory of Erika Miller, DHS Players Award, Portland Education Association

James Butler – Moore Middle School

Meaghan Byrnes – President’s Educational Achievement Award

Kyle Carver – DHS Players Award

Jenny Chiem – Climate Change Activist Award, DHS Debate Achievement Award, Elizabeth Ring Award, Outstanding Academic Achievement in English, President’s Educational Excellence Award, Reny’s Charitable Foundation

Kathryn Cleary – Bath Savings Award, President’s Educational Excellence Award

Delaney Coyne – Raina Jensen Memorial Scholarship

John Curtis – Portland Youth Football, US Marines Distinguished Athletic Award

Gabriel de Oliveira – Gorham Savings Bank, President’s Educational Excellence Award

Eric Delmonte – Herbert “Skip” Charles Scholarship, Merv Kilgore Award

Claire Devlin – Nelson Mandela Scholarship Fund

Colleen Donlan – Climate Change Activist Award, President’s Educational Excellence Award, Richard H McGarvey Award,Spanish Dedication Award

LeeAnn Downs – John E. Stevens Memorial Scholarship, Moore Middle School

Zsofia Duarte – Louis S. Tripaldi Award, President’s Educational Excellence Award

Patrick Dunbar – DHS Players Award

Jacqueline Dunphe – Outstanding Achievement in Art

Zachary Duperry – Class of 2014 President’s Council Award, Gladys L. Tilton Award, Key Club Service Award, Legislature Certificate of Achievement, Levey Foundation Award, National Merit Scholarship Winner, Outstanding Academic Achievement in French, Outstanding Academic Achievement in Mathematics, Outstanding Academic Achievement in Science, President’s Educational Excellence Award

Celia Ellis – DHS Orchestra Award

Alexis Elowitch – Merv Kilgore Award, Moore Middle School, Stephen B. Jacobson Memorial Scholarship

David Fowle – Janice M. Hutchinson Award, President’s Educational Achievement Award

Aleyda Funez Martinez – President’s Educational Achievement Award

Emma Garcelon – Carleton L. Wiggin Scholarship, Harriet Kaplan Award, President’s Educational Excellence Award

Casey Girsch – John J. McCann Memorial Scholarship, Portland Administrators’ Association

Tori Grey – US Marines Distinguished Athletic Award

Brittney Hanna – Dwight Parker Award, President’s Educational Achievement Award

Shamso Hassan – President’s Educational Achievement Award

Qutaiba Hassoon – Dwight Parker Award, Mitchell Scholars

Katherine Heald – Louis S. Black Memorial Scholarship, S. Charles & Dr. Maurice H. Weisberg Memorial Scholarship

Heather Hodson – Class of 2014 President’s Council Award, Longfellow Elementary Future Teachers, Outstanding Academic Achievement in Social Studies, Portland Elks Scholarship, President’s Educational Excellence Award

Giles Holmes – Harry E. Cummings, Moore Middle School, President’s Educational Excellence Award

Samuel Hornblower – Arthur Robert P. Couri Memorial Scholarship Award, Moore Middle School, President’s Educational Excellence Award

Qamer Hussein – Multilingual Award for Academic Achievement & Good Citizenship

Michelle Huynh – Boys and Girls Clubs of Greater Portland, Clarence MacDonald Memorial Scholarshi, President’s Educational Achievement Award, Mosa Khalifa – President’s Educational Achievement Award

Molly Kilbride – Climate Change Activist Award, Dwight Parker Award, Moore Middle School

Amanda Lemoult – Angelique Abraham Memorial Scholarship Award, President’s Educational Excellence Award

Baylee Lewis – Dwight Parker Award

Kinyaa Luka – Kate Robinson Memorial Scholarship, Outstanding Achievement in Physical Education, President’s Educational Achievement Award, Rotary Youth Service Award

Michael Marzilli – Fred Harlow Memorial Scholarship

Geoffrey Mathews – Sam Aceto Memorial Scholarship

Nathan Mathis – Aspirations Fund, President’s Educational Excellence Award

Dylan Matthews – Portland Sunrise Rotary Club

Nikki Meoli – Dwight Parker Award

Hannah Mooney – Climate Change Activist Award, Ellen Stoddard Award, Spanish Dedication Award

Evan Moore – National Merit Commended Scholar, President’s Educational Excellence Award, US Air Force Math Science Award

Ryan Murphy – Elsie S. Whidden Book Award, John E. Ham Jr. Award

Orkhan Nadirli – Philip H. Chapman Memorial Scholarship

Komakech Ogak – Morton Soule

Edie Pallozzi – Zerner Student Athlete Scholarship

Olivia Pardi – Altrusa’s Mary Styles Book Award, Roger Calderwood Award

Keirsten Parker – President’s Educational Achievement Award

Benjamin Peterson – John E. Stevens Memorial Scholarship, President’s Educational Excellence Award

 Kera Pingree  – DHS GSTA

Alexis Porter-Fitzmorris – DHS Orchestra Award, Mary Townsend Memorial Scholarship

Monypech Prak – Aspirations Fund, DHS Orchestra Award, John R. Babine Memorial Scholarship, President’s Educational Achievement Award

Curtis Quang – President’s Educational Excellence Award

Hannah Reidman – Unity Lodge #3

Katherine Reynolds – College Club, Katherine O’Brien Scholarship, National Merit Commended Scholar, President’s Educational Excellence Award, US Marines Scholastic Excellence Award, US Marines Semper Fidelis Award for Musical Excellence

Nathaniel Rhinehardt – National Honor Society, President’s Educational Excellence Award

Jack Rideout – Louis S. Black Memorial Scholarship

Jordan Roche – Arthur S. and Iris G. McFee Scholarship, Legislature Certificate of Achievement, National Merit Scholarship Winner, Outstanding Academic Achievement in Mathematics, Pi Cone Math Team Award, President’s Educational Excellence Award

Luke Rogers – Bernard Troubh Prize

Juliana Salamone – DHS Service Award, DHS Student Body President Recognition Award, Dwight Parker Award

Phoebe Shaw – Reny’s Charitable Foundation

Emerald Stewart – Breccia Recognition Award, President’s Educational Excellence Award, Reny’s Charitable Foundation

Lindsey Sweeney – Rhonda Farnham Studios Award

Christopher Thorne – DHS Orchestra Award, Dwight Parker Award, Maine Principals’ Award

Alexander Tucci – Southwestern Maine Swim Officials

Nancy Umba – DHS Players Award

Ross Usinger – Kevin Ryan Memorial Scholarship, Outstanding Academic Achievement in Multimedia Technology, South Portland High School Robotics Scholarship

Kiana Ward – Daughters of the American Revolution Good Citizen, Dwight Parker Award

Catherine York – Brendan Conway Memorial Scholarship, National Honor Society, Outstanding Academic Achievement in Science – Christine Wagner Award, President’s Educational Achievement Award  

Rashad Zagon – Jane McCormack Scholarship,    President’s Educational Excellence Award

 

Members of the Class of 2014

Jazmine Trixie Abasta
Salado Hussein Abdalla
Noor Abdalwahab
Abdulkadir Abdi
Ismail Abdi
Su’di Abdirahman
Lucas Tucker Adair
Chontelle Kimanai Adams
Ali Adan
Edna Adan
Hawolul Adan
Denny Ademi
Hilal Ahmad
Fathi Ahmed
Hibaq Yassin Ahmed
Zahraa Rafea Razooqi Al Wakeel
Ahmed Hassan Ali
Fatuma Omar Ali
Thoalfakar AlSaady
Adam Joseph Amabile
Caleb Dennis Angell
Delvin Adilson Ayala
Jessica Ann Baldwin
Cleo Barker
William Frederick Barlock
Benjamin Dayton Barnes
Joshua Brian Baughman
Keegan James Beal
Lindsey Jayne Beckwith
Ivanaa Lietkana Blayne-Keo
Taryn E. Brennan
David Ndayishimiye Bujambi
Brittany Ann Burke
Michael Patrick Burns
James Tyler Butler
Meaghan Blair Byrnes
Fiona Rose Cagney
Stephen Anthony Caiazzo
Nicholas Greggory Carmichael
Natalie Carter
Kyle Jacob Carver
Chhorda Chhorn
Jenny Chiem
Kathryn Dandan Cleary
Delaney Anne Coyne
John Michael Curtis
Gabriel Peters deOliveria
Richardo Antonio Delgado
Eric Joseph Delmonte
Claire Sheridan Devlin
Gabrielle Nicole Deyo
Jesse J. Dibiase
Amina Diini
Colleen Mary Donlan
Isabelle R. Doughty
LeeAnn Lavigne Downs
Zsofia Haraszti Duarte
Zachary Ryan Dufour
Patrick D. Dunbar
Shannon E. Dunbar
Jacqueline Dunphe
Shayna Dunton
Bridget Duong
Zachary Richard Duperry
Arianna Dupont
Ruby Dy
Celia Fae Ellis
Alexis Jane Elowitch
Jordan Flores
David Matthew Fowler
Aleyda Walkiria Funez Martinez
Emma Garcelon
Casey Marie Girsch
Antonio Lee Grant
Robert Thomas Greenlaw II
Tori N. Grey
Alec John Halpin
Brittney Hanna
Maya Rory Hanna
Leyla Hashi
Sahara Hassan
Shamso A. Hassan
Siyad Hassan
Qutaiba Hassoon
Margaret Hatch
Ruby Hawk
Katherine Bei Heald
Johnny Isael Henriquez
Benjamin Reese Higgins
Pauline Cloe Himbaza
Dakota Allen Hiott
Heather Alicia Hodson
Giles David Holmes
Samuel Griffin Hornblower
William J. Hosna III
Mohamed Hussein
Mohamed O. Hussein
Qamer Hussein
Michelle Huynh
Julia Francesca Ingrisano
Chanelle Irakoze
Alan Darcy Iradukunda
Amal Ali Ismail
Sarah Ismail
Mosa Mansoor Khalifa
Molly Shen Qi Kilbride
Owen Kingsley
Joseph A. Knight
Jenna Marie Kroot
Tai Le
Amanda Leigh Lemoult
Baylee John Lewis
Edward Li
Anthony Liang
Christina Ruth Linthicum
Patrick Lobor
Charity Lodua
Kinyaa Josephine Luka
Amina Ali Maalin
Yassin Mohammed Mahmoud
Chelsea Mahonen
Shaelynn  Ann Marcroft
Aneilia Martin
Micahel Anthony Marzilli
Chad Michael Mason
Geoffrey Stephen Matthews
Nathan Thomas Mathis
Dylan John Matthews
Reyann Matthews
Sabrina Nicole McKeen
Theresa Baby Tee Melton
Nikki Meoli
Bruce J. Micucci II
Jereme J. Millette
Abdirahman Abshir Mohamed
Abdisamad Mohamed
Fatuma Kumane Mohamed
Istahil Mohamed
Hannah Virginia Mooney
Evan Bryce Moore
Ruth Mugaju
Ryan Michael Murphy
Liban Mohamed Muse
Abdideq Mohamed Musse
Orkhan Nadirli
Derrick Lee Nelson
Shelby Farah Noiles
Claudia Nyinawumwami
Ryan Patrick O’Donovan
Komakech Ogak
Brian Michael O’Malley
Edie Nicole Pallozzi
Olivia Ellen Pardi
Keirsten Parker
Molly June Parks
Kylie Jean Patchell
Benjamin A.R. Peterson
Thuy Thanh Phan
Anita Phean
Ellen Moore Pierotti
Samuel James Pike
Alexis Suzanne Porter-Fitzmorris
Monypech Prak
Curtis Quang
Hanaa A. Ramadam
Gage Randall
Matthew Kenneth Rasmussen
Hannah Nicole Reidman
Olga Crystal Remesha
Katherine Audrey Reynolds
Nathaniel Peter Rhinehard
Kyle Christopher Richards
Jack Alexander Rideout
Jordan Patrick Roche
Luke Lebel Rogers
Shervin Sabeti
Juliana Marie Salamone
Saif Salman
Aminata Sanor
Peter J. Santiago
Phoebe Jane Shaw
Nicholas Schildroth
Ayni Shardi
Britt Ellen Sottery
Livia S. Stahle
Emerald Rose Stewart
Lindsey Jean Sweeney
Ashley Joanne Tait
Brandon Harrison Thibodeau
Laura Shea Thiboutot
Christopher Michael Thorne
Jacob Tommer
Torie Nicole Trynor
Alexander Joseph Tucci
Danielle Turner
Nancy Matthew Umba
Ross Rudolph Usinger
Grace Umutoni Uwase
Christiana Lynn Viney
Mattew Michael Violette
Kiana Taniqua-Whitney Ward
Justice Cassandra Welch
Karen Elizabeth Welling
Ryan Aaron Whitten
Nathan James Williamson
Erin O. Winschel
Liban Yassin
Catherine Grace Campbell York
Rashad Zagon

filed under: