Advanced Degrees

Emory University, Atlanta: Savannah Johnson, Portland, Doctor of Philosophy.

Dean’s list

Centre College, Danville, Ky.: Lena Alleva, South Berwick.

Clark University, Worcester, Mass.: Angeline Kopka and Hannah Martin, both of Auburn; Alexander McCoy-Reimer, Bath; Jessica Johnson, Bridgton; Mitchell Perry, Jasper Boyd, Luke Carter, Emma Marks, Monika Szamalek, Baxter Worthing, all of Brunswick; Sasha Kohan, Cape Elizabeth; Dana Hanley, Kimberly Johnson and Rebecca Littlefield, all of Cumberland; Jacqueline Boenisch, Falmouth; Alexander Sturtevant, Freeport; Lydia Berry and Hannah Rush, both of Kennebunk; Katharine Courville, Kennebunkport; Zachary Eaton, Kittery Point; Samuel Nye, Old Orchard Beach; Nathan Buck, Audrey Seiz and Hoamy Tran, Olivia Lourie, Nicholas Rovnak, Tristan Shippen, all of Portland; Alexandra MacDonald, Saco; Alexander Wall, Sanford; Dayna Ankermann, Scarborough; Jasper Muse and Samuel Peluso, both of South Portland; Erin Glennie, Standish; Emily Powers, West Bath; Eleanor Hurd and William Maxwell, both of Yarmouth; Katherine M. Horigan, York.

Emory College, Atlanta,: Andrew Capelluti, South Portland.

Grove City, Pa., College: Laura Doherty, Freeport; Shaina Richer, Sanford; Luke Creisher, Shapleigh.

Ithaca, N.Y., College: Lucia Brown, Kittery Point; Rachel Auger, Kittery; Natalie Dionne, Acton; Elijah Breton, Poland; Abbie Hutchinson, Pownal; Alexandra Haight, York; Margaret Benoit, Scarborough; Fiona Duncan, Topsham; Kyle McKay, Westbrook; Abby Togliatti, Berwick; Christopher Frost, Windham; Calvin Chicoine, Lewiston; Samantha Martemucci, Arundel; Christopher Paige, Kennebunk; Rachel Dick, Scarborough.

Muhlenberg College, Allentown, Pa.: Catherine Ezzio, Cumberland.

Ohio Wesleyan University, Delaware, Ohio: Naomi Abrams, Scarborough.

Quinnipiac University, Hamden, Conn.: Ashley Winslow, Portland.

Southern New Hampshire University, Brunswick Center: Chamberlin Baerd, Richard Greenwald, Elizabeth Kaczynski and Missilatou Teko, all of Lewiston; Ashley Baker, Woolwich; Karlee Biskup and Daniel Marquis, both of North Yarmouth; Marilyn Brinnick, New Gloucester; Cynthia Brown, Oxford; Andrea Burrows, Annette Dietrich, Amanda Whitfield, and Jessica Schneckloth, all of Freeport; David Dean, Walpole; Matthew Duhaine, John Griscavage, Kimberly Lonsdale, James Sorg, Scott Duross, Thomas Gross, Luisa Jiles and Tushima Sims, all of Brunswick; Dale Erdmann, Nickole Leveille, and Ashley Woodworth, all of Topsham; Jeremy Hayman, Biddeford; Timothy Madigan, Portland; Kristine Poland, Bristol; Kevin O’Banyel, Monmouth; Jeffrey Parent ant Nissa Spaulding, both of Lisbon ; Jerry Vella, Lisbon Falls; Carl Segerstrom, Wiscasset; Stephanie Boucher, Harpswell

Springfield, Mass., College: Victoria Smalley, Portland; Meghan Porter, Scarborough; Jonathan Medici, South Portland; Peter Remmes, Saco; Ethan Wyman, North Yarmouth; Taylor Sullivan, Gorham; Jordan Hersom, Turner; Heather Boutin, Steep Falls; Matthew DiBona, Wells; Abbie Corbeau, Windham; Elizabeth Ferland, York; Katherine Nulle, Brunswick; Ryan Dodge, Shapleigh; Matthew Bevilacqua, Portland; Michael Castonguay, Livermore; Samuel LaRiviere, Waterboro; Brooke Simpson, York; Mark Anderson, Portland; Heather Sawyer, South Harpswell.

University of Dayton, Ohio: Matthew Packard, Falmouth.

University of Massachusetts Boston: Tiffany Chen, Scarborough; Vanessa Bradbury, Westbrook.

University of Vermont, Burlington: Mareesa Miles, Acton; Kelly Phillips, Auburn; Berkley Heath, Bath; Corinne O’Connor and Marshall Shepherd, both of Brunswick; David Luongo, Cape Elizabeth; Sean Pinette and Henry Schmid, both of Cumberland; Rebekka Miller, Durham; Joseph Borg, Eliot; Catherine Brodeur, Eliot; Katherine Goodrich, Aaron Kane, John Kilbride, Benjamin Moody, Haley Mucci and Kathryn Seelen, all of Falmouth; Eliza Goddard, Freeport; Addie Halligan, Gorham; Quinn Wilcox, Kennebunk; Willow Bates, Kennebunkport; Niall Motson, Kittery Point; Brittany Gallant, Limington; Cooper Van Vranken, Peaks Island; Clara Luna, Alex Perkins, Stephanie Rogers and Sarina Selleck all of Portland; Nikolas Moring, Sabattus; Alexandria Frechette, Sanford; Mackenzie Bowker, Sarah Daniels, Erin McElwain and Laura Przybylowicz, all of Scarborough; Christopher Bowen, South Berwick; Hailey Grohman and Grace Keiter, both of South Portland; Katherine Nelligan, Standish; Emily Knight, Wells; Victoria Bishop, Windham; Maxwell Grimm, Yarmouth; Madeline Kinzly, York.