WESTERN CLASS A
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#5-Deering 78, #12-Scarborough 62
#11-Westbrook 66, #6-Bonny Eagle 61
#7-Cheverus 56, #10-Marshwood 50
#8-Windham 43, #9-Thornton Academy 38

Quarterfinals
At Portland Expo
Friday, Feb. 13
#5-Deering 61, #4-Gorham 59
#1-Portland 57, #8-Windham 50
Monday, Feb. 16
#3-Falmouth 48, #11-Westbrook 47, OT
#2-South Portland 65, #7-Cheverus 45

Semifinals
At Cross Insurance Arena, Portland
Friday, Feb. 20
#1-Portland 59, #5-Deering 57
#3-Falmouth 67, #2-South Portland 57

Final
At Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 21
#1-Portland 57, #3-Falmouth 47


EASTERN CLASS A
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#8-Brewer 60, #9-Mt. Ararat 48

Quarterfinals
At Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 14
#3-Messalonskee 58, #6-Oxford Hills 42
#2-Hampden Academy 63, #7-Brunswick 46
Monday, Feb. 16
#4-Lewiston 89, #5-Cony 51
#1-Edward Little 54, #8-Brewer 38

Semifinals
At Augusta Civic Center
Wednesday, Feb. 18
#2-Hampden Academy 58, #3-Messalonskee 47
#4-Lewiston 55, #1-Edward Little 45

Final
At Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 21
#2-Hampden Academy 65, #4-Lewiston 57


WESTERN CLASS B
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#7-Greely 64, #10-Poland 44
#9-Gray-New Gloucester 52, #8-Fryeburg Academy 48

Quarterfinals
At Portland Expo
Saturday, Feb. 14
#6-Lincoln Academy 53, #3-Morse 48
#2-Cape Elizabeth 68, #7-Greely 51
#4-Lake Region 41, #5-Spruce Mountain 37
#1-Yarmouth 79, #9-Gray-New Gloucester 48

Semifinals
At Cross Insurance Arena, Portland
Thursday, Feb. 19
#2-Cape Elizabeth 57, #6-Lincoln Academy 39
#4-Lake Region 52, #1-Yarmouth 50

Final
At Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 21
#2-Cape Elizabeth 51, #4-Lake Region 46


EASTERN CLASS B
Preliminary round
Wednesday, Feb. 11
#4-Gardiner 77, #13-Mt. View 55
#12-Mt. Desert Island 52, #5-Ellsworth 45
#6-Caribou 58, #11-Belfast 54
#7-Oceanside 55, #10-Foxcroft Academy 41
#8-MCI 43, #9-Hermon 28

Quarterfinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 13
#3-Old Town 64, #6-Caribou 55
Saturday, Feb. 14
#2-Winslow 46, #7-Oceanside 40
#12-Mt. Desert Island 57, #4-Gardiner 53
#1-Medomak Valley 60, #8-MCI 39

Semifinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 18
#2-Winslow 48, #3-Old Town 44
#1-Medomak Valley 59, #12-Mt. Desert Island 47

Final
At Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 21
#1-Medomak Valley 51, #2-Winslow 48


WESTERN CLASS C
Preliminary round
Wednesday, Feb. 11
#5-Madison 48, #12-Mountain Valley 38
#6-Hall-Dale 59, #11-Traip Academy 44
#7-Old Orchard Beach 68, #10-Monmouth Academy 55
#8-Maranacook 51, #9-St. Dominic Academy 38

Quarterfinals
At Augusta Civic Center
Monday, Feb. 16
#3-Waynflete 54, #6-Hall-Dale 40
#2-Dirigo 51, #7-Old Orchard Beach 44
#4-Winthrop 74, #5-Madison 34
#8-Maranacook 57, #1-Boothbay 54

Semifinals
At Augusta Civic Center
Friday, Feb. 20
#2-Dirigo 58, #3-Waynflete 36
#8-Maranacook 64, #4-Winthrop 39

Final
At Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 21
#2-Dirigo 68, #8-Maranacook 51


EASTERN CLASS C
Preliminary round
Wednesday, Feb. 11
#6-Washington Academy 67, #11-Dexter 39
#7-Orono 55, #10-Bucksport 38
#8-Lee Academy 79, #9-Narraguagus 54

Quarterfinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 17
#4-Central 47, #5-Piscataquis 37
#1-Calais 59, #8-Lee Academy 42
Wednesday, Feb. 18
#3-Houlton 50, #6-Washington Academy 36
#7-Orono 68, #2-George Stevens 57

Semifinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 20
#7-Orono 42, #3-Houlton 38
#1-Calais 60, #4-Central 52

Final
At Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 21
#1-Calais 60, #7-Orono 57, OT


WESTERN CLASS D
Preliminary round
Wednesday, Feb. 11
#5-Richmond 51, #12-Buckfield 40
#6-Searsport 61, #11-Islesboro 35
#7-Vinalhaven 69, #10-Greenville 42
#9-North Yarmouth Academy 58, #8-Rangeley 54

Quarterfinals
At Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 14
#3-Hyde 64, #6-Searsport 41
#2-Valley 73, #7-Vinalhaven 49
#4-Seacoast Christian 49, #5-Richmond 39
#1-Forest Hills 79, #9-North Yarmouth Academy 48

Semifinals
At Augusta Civic Center
Wednesday, Feb. 18
#3-Hyde 61, #2-Valley 47
#1-Forest Hills 78, #4-Seacoast Christian 41

Final
At Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 21
#1-Forest Hills 64, #3-Hyde 50


EASTERN CLASS D
Preliminary round
Wednesday, Feb. 11
#2-Southern Aroostook 77, #15-Wisdom 43
#3-Fort Fairfield 54, #14-Bangor Christian 40
#4-Easton 46, #13-Stearns 35
#5-Machias 78, #12-Hodgdon 53
#6-Schenck 73, #11-Katahdin 49
#7-Shead 47, #10-Ashland 36
#8-Van Buren 58, #9-Woodland 41

Quarterfinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Monday, Feb. 16
#3-Fort Fairfield 55, #6-Schenck 39
#2-Southern Aroostook 56, #7-Shead 39
#5-Machias 66, #4-Easton 63
#1-Washburn 69, #8-Van Buren 33

Semifinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 19
#3-Fort Fairfield 71, #2-Southern Aroostook 52
#1-Washburn 80, #5-Machias 64

Final
At Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 21
#3-Fort Fairfield 55, #1-Washburn 41


STATE CHAMPIONSHIPS
Friday, Feb. 27
At Cross Insurance Arena, Portland
CLASS B
Cape Elizabeth 44, Medomak Valley 42
Saturday, Feb. 28
At Augusta Civic Center
CLASS A
Hampden Academy 70, Portland 50
At Cross Insurance Center, Bangor
CLASS D
Forest Hills 51, Fort Fairfield 45
CLASS C
Calais 57, Dirigo 43