WESTERN CLASS A
Preliminary round
Wednesday, Feb. 11
#5-South Portland 52, #12-Westbrook 45
#11-Windham 51, #6-Falmouth 46, OT
#7-Scarborough 51, #10-Marshwood 36
#9-Portland 67, #8-Cheverus 63

Quarterfinals
At Portland Expo
Monday, Feb. 16
#3-Gorham 62, #11-Windham 36
#2-Thornton Academy 43, #7-Scarborough 27
#5-South Portland 49, #4-Deering 37
#1-McAuley 52, #9-Portland 41

Semifinals
At Cross Insurance Arena, Portland
Wednesday, Feb. 18
#2-Thornton Academy 42, #3-Gorham 32
#1-McAuley 39, #5-South Portland 34

Final
At Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 21
#2-Thornton Academy 41, #1-McAuley 31


EASTERN CLASS A
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#8-Hampden Academy 54, #9-Mt. Ararat 44

Quarterfinals
At Augusta Civic Center
Friday, Feb. 13
#6-Brunswick 37, #3-Oxford Hills 32
#2-Lawrence 65, #7-Messalonskee 44
#4-Edward Little 43, #5-Mt. Blue 32
#1-Bangor 41, #8-Hampden Academy 40

Semifinals
At Augusta Civic Center
Wednesday, Feb. 18
#2-Lawrence 62, #6-Brunswick 52
#1-Bangor 47, #4-Edward Little 45

Final
At Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 21
#2-Lawrence 46, #1-Bangor 42


WESTERN CLASS B
Preliminary round
Wednesday, Feb. 11
#10-Poland 41, #7-Oak Hill 36
#9-Cape Elizabeth 34, #8-Fryeburg Academy 26

Quarterfinals
At Portland Expo
Tuesday, Feb. 17
#3-Greely 45, #6-Lake Region 31
#2-Gray-New Gloucester 45, #10-Poland 37
#5-Lincoln Academy 50, #4-York 40
#9-Cape Elizabeth 32, #1-Spruce Mountain 30

Semifinals
At Cross Insurance Arena, Portland
Thursday, Feb. 19
#3-Greely 57, #2-Gray-New Gloucester 34
#9-Cape Elizabeth 61, #5-Lincoln Academy 47

Final
At Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 21
#3-Greely 53, #9-Cape Elizabeth 28

EASTERN CLASS B
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#4-Camden Hills 38, #13-Foxcroft Academy 31, OT
#5-Oceanside 54, #12-MCI 45
#11-Hermon 43, #6-John Bapst 39, OT
#10-Winslow 34, #7-Nokomis 29
#9-Gardiner 39, #8-Ellsworth 33

Quarterfinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 13
#11-Hermon 42, #3-Medomak Valley 30
#2-Presque Isle 50, #10-Winslow 33
Saturday, Feb. 14
#4-Camden Hills 49, #5-Oceanside 45
#9-Gardiner 62, #1-Mt. Desert Island 50

Semifinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 18
#2-Presque Isle 74, #11-Hermon 53
#9-Gardiner 53, #4-Camden Hills 42

Final
At Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 21
#2-Presque Isle 47, #9-Gardiner 24


WESTERN CLASS C
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#4-Old Orchard Beach 63, #13-St. Dominic Academy 13
#5-Mountain Valley 42, #12-Sacopee Valley 30
#6-Monmouth Academy 50, #11-Traip Academy 25
#10-Madison 48, #7-Waynflete 41
#9-Carrabec 38, #8-Hall-Dale 37

Quarterfinals
At Augusta Civic Center
Tuesday, Feb. 17
#3-Dirigo 48, #6-Monmouth Academy 33
#10-Madison 43, #2-Boothbay 41
#5-Mountain Valley 41, #4-Old Orchard Beach 27
#1-Maranacook 50, #9-Carrabec 34

Semifinals
At Augusta Civic Center
Friday, Feb. 20
#3-Dirigo 58, #10-Madison 44
#1-Maranacook 64, #5-Mountain Valley 29

Final
At Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 21
#1-Maranacook 47, #3-Dirigo 37


EASTERN CLASS C
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#11-Washington Academy 43, #6-Orono 37
#7-Central 47, #10-Sumner 22
#8-Mattanawcook Academy 40, #9-George Stevens 36

Quarterfinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 17
#3-Piscataquis 52, #11-Washington Academy 31
#2-Houlton 51, #7-Central 37
#4-Dexter 41, #5-Calais 40, OT
#8-Mattanawcook Academy 41, #1-Narraguagus 31

Semifinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 20
#2-Houlton 43, #3-Piscataquis 29
#4-Dexter 43, #8-Mattanawcook Academy 37

Final
At Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 21
#2-Houlton 46, #4-Dexter 38


WESTERN CLASS D
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#6-Searsport 76, #11-Greenville 36
#7-Valley 39, #10-Seacoast Christian 30
#9-Vinalhaven 49, #8-Buckfield 44

Quarterfinals
At Augusta Civic Center
Tuesday, Feb. 17
#4-Richmond 32, #5-Hyde 22
#9-Vinalhaven 45, #1-Pine Tree Academy 43
#6-Searsport 49, #3-Forest Hills 35
#2-Rangeley 46, #7-Valley 10

Semifinals
At Augusta Civic Center
Friday, Feb. 20
#2-Rangeley 39, #6-Searsport 35
#4-Richmond 35, #9-Vinalhaven 28

Final
At Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 21
#2-Rangeley 39, #4-Richmond 22


EASTERN CLASS D
Preliminary round
Tuesday, Feb. 10
#2-Shead 44, #15-Katahdin 42, OT
#3-Fort Fairfield 46, #14-Deer Isle-Stonington 32
#13-Central Aroostook 34, #4-Wisdom 33
#5-Machias 69, #12-Woodland 43
#6-East Grand 48, #11-Stearns 42
#7-Van Buren 48, #10-Schenck 42
#9-Penobscot Valley 46, #8-Easton 33

Quarterfinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 14
#3-Fort Fairfield 54, #6-East Grand 29
#7-Van Buren 43, #2-Shead 30
Monday, Feb. 16
#5-Machias 44, #13-Central Aroostook 38, OT
#1-Washburn 61, #9-Penobscot Valley 36

Semifinals
At Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 19
#3-Fort Fairfield 45, #7-Van Buren 29
#1-Washburn 70, #5-Machias 28

Final
At Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 21
#1-Washburn 58, #3-Fort Fairfield 44


STATE CHAMPIONSHIPS
Friday, Feb. 27
At Cross Insurance Arena, Portland
CLASS B
Greely 56, Presque Isle 39
Saturday, Feb. 28
At Augusta Civic Center
CLASS A
Lawrence 50, Thornton Academy 43
At Cross Insurance Center, Bangor
CLASS D
Washburn 60, Rangeley 54
CLASS C
Houlton 59, Maranacook 51