Eastern Class B boys

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#10-Ellsworth 47, #7-Medomak Valley 44 Story | Box score

Wednesday, Feb. 12

#4-Caribou 67, #13-Gardiner 44

#5-Winslow 56, #12-Foxcroft Academy 46 Story

#6-Old Town 73, #11-Waterville 44 Story

#8-Hermon 47, #9-Presque Isle 30

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Friday, Feb. 14

#6-Old Town 57, #3-Mt. Desert Island 44 Box score

#10-Ellsworth 71, #2-Camden Hills 62 Story | Box score

Saturday, Feb. 15

#4-Caribou 63, #5-Winslow 61 Story | Box score

#8-Hermon 68, #1-Oceanside 63, OT Story | Box score

Semifinals

at Cross Insurance Center

Wednesday, Feb. 19

#6-Old Town 53, #10-Ellsworth 50 Box score

#4-Caribou 58, #8-Hermon 39 Box score

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#6-Old Town 43, #4-Caribou 41, OT Story


Eastern Class B girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#13-Waterville 43, #4-Winslow 34 Story

#5-Foxcroft Academy 61, #12-Old Town 47

#11-Ellsworth 50, #6-Oceanside 47

#10-John Bapst 33, #7-Medomak Valley 32 Story | Box score

#9-Gardiner 61, #8-Camden Hills 52 Story

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Friday, Feb. 14

#3-Mt. Desert Island 54, #11-Ellsworth 40 Box score

Saturday, Feb. 15

#2-Nokomis 42, #10-John Bapst 22 Story | Box score

#5-Foxcroft Academy 33, #13-Waterville 25 Story | Box score

#1-Presque Isle 67, #9-Gardiner 42 Story | Box score

Semifinals

at Cross Insurance Center

Wednesday, Feb. 19

#3-Mt. Desert Island 46, #2-Nokomis 44 Story | Box score

#1-Presque Isle 53, #5-Foxcroft Academy 49

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#3-Mt. Desert Island 63, #1-Presque Isle 51 Story


Eastern Class C boys

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#11-George Stevens 59, #6-Dexter 53

#7-Orono 57, #10-Central 44

#9-Bucksport 55, #8-Piscataquis 39

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Tuesday, Feb. 18

#3-Lee Academy 75, #11-George Stevens 58 Box score

#2-Calais 55, #7-Orono 52 Box score

#5-Penquis 66, #4-Washington Academy 61, 2 OT Box score

#1-Houlton 51, #9-Bucksport 35

Semifinals

at Cross Insurance Center

Friday, Feb. 21

#3-Lee Academy 61, #2-Calais 57, OT Box score

#1-Houlton 60, #5-Penquis 44 Box score

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#1-Houlton 49, #3-Lee Academy 33


Eastern Class C girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#6-Mattanawcook 54, #11-Lee Academy 34

#7-Piscataquis 72, #10-Sumner 57

#9-Washington Academy 43, #8-George Stevens 32

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Tuesday, Feb. 18

#5-Houlton 38, #4-Dexter 36 Box score

#1-Calais 55, #9-Washington Academy 35 Box score

Wednesday, Feb. 19

#6-Mattanawcook 46, #3-Narraguagus 40 Box score

#2-Orono 40, #7-Piscataquis 29 Box score

Semifinals

at Cross Insurance Center

Friday, Feb. 21

#2-Orono 47, #6-Mattanawcook 31

#1-Calais 53, #5-Houlton 29

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#1-Calais 49, #2-Orono 30


Eastern Class D boys

Preliminary round

Wednesday, Feb. 12

#16-Jonesport-Beals 66, #1-Washburn 63

#2-Easton 57, #15-Schenck 42

#3-Hodgdon 66, #14-Wisdom 37

#13-Deer Isle-Stonington 55, #4-Shead 52

#5-Southern Aroostook 63, #12-Central Aroostook 44

#11-Fort Fairfield 65, #6-Machias 48

#10-Bangor Christian 54, #7-Woodland 32

#8-Van Buren 46, #9-Stearns 43, OT

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 15

#3-Hodgdon 57, #11-Fort Fairfield 42

#2-Easton 41, #10-Bangor Christian 37

Monday, Feb. 17

#5-Southern Aroostook 53, #13-Deer Isle-Stonington 45 Box score

#8-Van Buren 57, #16-Jonesport-Beals 53 Box score

Semifinals

at Cross Insurance Center

Thursday, Feb. 20

#3-Hodgdon 45, #2-Easton 31 Box score

#5-Southern Aroostook 49, #8-Van Buren 45, OT Box score

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#3-Hodgdon 49, #5-Southern Aroostook 37 Story | Box score


Eastern Class D girls

Preliminary round

Tuesday, Feb. 11

#1-Schenck 62, #16-Woodland 18

#2-Van Buren 84, #15-East Grand 28

#3-Fort Fairfield 64, #14-Katahdin 38

#4-Washburn 87, #13-Shead 35

#5-Machias 56, #12-Ashland 40

#6-Penobscot Valley 60, #11-Southern Aroostook 54

#7-Limestone 63, #10-Greater Houlton Christian 40

#8-Stearns 51, #9-Easton 35

Quarterfinals

at Cross Insurance Center

Monday, Feb. 17

at Cross Insurance Center

#3-Fort Fairfield 59, #6-Penobscot Valley 54, OT Box score

#2-Van Buren 55, #7-Limestone 36 Box score

#4-Washburn 80, #5-Machias 42 Box score

#1-Schenck 49, #8-Stearns 44

Semifinals

at Cross Insurance Center

Thursday, Feb. 20

#2-Van Buren 39, #3-Fort Fairfield 37

#4-Washburn 64, #1-Schenck 34

Final

at Cross Insurance Center

Saturday, Feb. 22

#4-Washburn 74, #2-Van Buren 51 Story | Box score


State championships

CLASS B

at Cross Insurance Center

Friday, February 28

Girls: Lake Region 56, Mt. Desert Island 47 Story | Box score

Boys: Old Town 64, Poland 39 Story | Box score


Only subscribers are eligible to post comments. Please subscribe or to participate in the conversation. Here’s why.

Use the form below to reset your password. When you've submitted your account email, we will send an email with a reset code.