2016 MPA girls’ soccer playoffs

CLASS A SOUTH
Preliminary round
Friday, Oct. 21
#10-Sanford 2, #7-Portland 0
Saturday, Oct. 22
#8-Kennebunk 1, #9-Bonny Eagle 0
Monday, Oct. 24
#5-Marshwood 2, #12-Noble 0
#6-Windham 4, #11-Thornton Academy 1
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 26
#1-Gorham 2, #8-Kennebunk 1, penalty kicks
#2-Scarborough 2, #10-Sanford 0
#6-Windham 3, #3-Cheverus 1
#4-Falmouth 2, #5-Marshwood 1, OT
Semifinals
Saturday, Oct. 29
#2-Scarborough 2, #6-Windham 0
Monday, Oct. 31
#1-Gorham 2, #4-Falmouth 0
Final
Wednesday, Nov. 2
#1-Gorham 2, #2-Scarborough 0


CLASS A NORTH
Preliminary round
Saturday, Oct. 22
#7-Hampden Academy 2, #10-Lawrence 1, OT
#8-Brewer 2, #9-Mt. Ararat 0
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 26
#1-Bangor 1, #8-Brewer 0
#2-Camden Hills 7, #7-Hampden Academy 0
#3-Brunswick 4, #6-Messalonskee 3, 2OT
#4-Edward Little 3, #5-Lewiston 1
Semifinals
Saturday, Oct. 29
#2-Camden Hills 4, #3-Brunswick 1
Monday, Oct. 31
#1-Bangor 4, #4-Edward Little 1
Final
Wednesday, Nov. 2
#2-Camden Hills 3, #1-Bangor 2


CLASS B SOUTH
Preliminary round
Saturday, Oct. 22
#7-Freeport 2, #10-Maranacook 0
Monday, Oct. 24
#5-Morse 4, #12-Lincoln Academy 0
#11-Fryeburg Academy 2, #6-Oak Hill 1
#9-Gray-New Gloucester 10, #8-Mountain Valley 1
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 26
#1-Yarmouth 3, #9-Gray-New Gloucester 0
#2-Greely 3, #7-Freeport 1
#3-York 3, #11-Fryeburg Academy 0
#4-Cape Elizabeth 3, #5-Morse 0
Semifinals
Saturday, Oct. 29
#1-Yarmouth 3, #4-Cape Elizabeth 1
#2-Greely 4, #3-York 0
Final
Wednesday, Nov. 2
#1-Yarmouth 3, #2-Greely 1


CLASS B NORTH
Preliminary round
Saturday, Oct. 22
#4-Caribou 6, #13-Gardiner 0
#5-Presque Isle 4, #12-Mt. Desert Island 0
#6-Erskine Academy 2, #11-MCI 0
Monday, Oct. 24
#7-Nokomis 5, #10-Lee/Stearns 0
#9-Winslow 3, #8-John Bapst 2, penalty kicks
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 26
#1-Hermon 3, #9-Winslow 0
#2-Waterville 8, #7-Nokomis 1
#3-Oceanside 1, #6-Erskine Academy 0, OT
#5-Presque Isle 4, #4-Caribou 1
Semifinals
Saturday, Oct. 29
#2-Waterville 4, #3-Oceanside 0
Monday, Oct. 31
#1-Hermon 2, #5-Presque Isle 1
Final
Wednesday, Nov. 2
#2-Waterville 1, #1-Hermon 0


CLASS C SOUTH
Preliminary round
Saturday, Oct. 22
#10-Boothbay 2, #7-Mt. Abram 0
#8-Wiscasset 2, #9-Hall-Dale 1, OT
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 26
#1-Monmouth Academy 9, #8-Wiscasset 1
#2-Madison 9, #10-Boothbay 0
#3-Sacopee Valley 1, #6-Old Orchard Beach 0, 2OT
#5-Waynflete 2, #4-Lisbon 0
Semifinals
Saturday, Oct. 29
#5-Waynflete 2, #1-Monmouth Academy 1, OT
#2-Madison 1, #3-Sacopee Valley 0
Final
Wednesday, Nov. 2
#5-Waynflete 2, #2-Madison 1


CLASS C NORTH
Preliminary round
Saturday, Oct. 22
#7-Fort Kent 2, #10-Dexter 1
#8-George Stevens 3, #9-Washington Academy 2
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 26
#1-Orono 5, #8-George Stevens 1
#2-Houlton 3, #7-Fort Kent 1
#3-Penquis 3, #6-Piscataquis 1
#4-Bucksport 3, #5-Central 1
Semifinals
Saturday, Oct. 29
#1-Orono 4, #4-Bucksport 0
#2-Houlton 1, #3-Penquis 0
Final
Wednesday, Nov. 2
#1-Orono 2, #2-Houlton 1


CLASS D SOUTH
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 26
#2-Buckfield 4, #7-Greater Portland Christian 1
#6-Searsport 1, #3-Greenville 0
#4-Rangeley 3, #5-Vinalhaven/North Haven 1
Semifinals
Saturday, Oct. 29
#1-Richmond 7, #4-Rangeley 0
#6-Searsport 2, #2-Buckfield 1
Final
Wednesday, Nov. 2
#1-Richmond 2, #6-Searsport 0


CLASS D NORTH
Preliminary round
Thursday, Oct. 20
#5-Katahdin 3, #12-Washburn 0
#11-Wisdom 4, #6-Hodgdon 1
#7-Easton 4, #10-Schenck 1
Friday, Oct. 21
#8-Southern Aroostook 2, #9-Shead 0
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 26
#1-Ashland 8, #8-Southern Aroostook 0
#2-Penobscot Valley 3, #7-Easton 2
#3-Madawaska 8, #11-Wisdom 0
#4-Central Aroostook 5, #5-Katahdin 3
Semifinals
Saturday, Oct. 29
#1-Ashland 11, #4-Central Aroostook 0
Monday, Oct. 31
#3-Madawaska 2, #2-Penobscot Valley 0
Final
Wednesday, Nov. 2
#1-Ashland 3, #3-Madawaska 2


STATE CHAMPIONSHIPS
Saturday, Nov. 5
Class A
At Fitzpatrick Stadium, Portland
Camden Hills 1, Gorham 0, OT
Class B
At Hampden Academy
Yarmouth 3, Waterville 1
Class C
At Hampden Academy
Orono 2, Waynflete 0
Class D
At Fitzpatrick Stadium, Portland
Ashland 2, Richmond 1, 2OT


High School Sports

Get more results, photos, stories and state-wide high school sports action in our High School Sports section.